Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kolm kuud ja üksteist aastat ootust tasus ära

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Läinud laupäeval pühitses Meelis-Lauri Erikson Väike-Maarjas leinamaja.

Detsembri teine nädalavahetus märgib Väike-Maarjas olulisi tähtpäevi. Pühapäeval möödus 30 aastat valla moodustamisest, laupäeval pühitses aga koguduse hooldajaõpetaja praost Tauno Toompuu 18. sajandist pärineva leinamaja, mida on kutsutud ka matsikabeliks. Kirikus oli kontsert ja imetleda sai ilutulestikku.

Meenub, et kui mõni aasta tagasi Väike-Maarjas matustel käisin, oli kummaline tunne hauaplatsile koguneda. Oli kena suveilm, ent kindlasti jäi puudu kirikus või kabelis valitsevast pühalikust tundest. Tõenäoliselt on sama kogenud teisedki ja oma osa leinamaja taastamisse on andnud paljud sealsed inimesed. Kas või kodukohvikute päeval, kui hoone taastamiseks koguti 345 eurot. Summa pole teab mis suur, aga juba mõte on ilus. Ühtekokku on aga kohalikud inimesed annetanud umbes viis tuhat eurot, mis näitab ettevõtmise vajalikkust.

Tööd algasid septembris, täpsemalt 15. kuupäeval, ja läinud kolme kuuga on tehtud palju, pandud hoonele uks ja aknad ette. Eriline rõõm on aga peasaalist, millel suurust 85 m2. Selles uue põranda saanud krohvitud ja värvitud ruumis on nüüd hea talitust pidada, paukugu väljas või pakane. Ruumi kütab kaks õhksoojuspumpa, ütleb kogudust teeniv diakon Juhan Rumm

Võimalus leinamaja kasutama hakata tingis ka pühitsemise ja valla aastapäev on igati sobiv, et tegijaid tänada. Andis ju vallavalitsus PRIA kõrval tuntava rahalise panuse, 53 000 eurot, remonditöödesse. Vallavanem Indrek Kesküla on kohalikus meedias maininud, et kuigi vallal on raha vähe, hoolib vald vanadest hoonetest. Ka koguduse inimesed on kaasa aidanud, tehes vajalikud ettevalmistustööd.

Tegu on siiski vaid ehitustööde I etapi lõpuga ja hoonet saab kasutada ainult osaliselt. Oma järge jäävad ootama küljeruumid, samuti maja välisfassaad, külglöövil puudub ka uks. Ent kogukonna vajadus leinamaja järele ei lase oodata hoone lõplikku valmimist. Koguduse juhatuse esimees Kaire Kislov kiidab kogudust teenivat diakonit Juhan Rummi, kes on teinud meeletu töö nii koguduse kasvatamisel kui leinamaja taastamisel. 

Umbes 11 aastat tagasi, kui kirikutorn augustitormis leinamajale kukkus, jäi viimane nukralt seisma. Alul oli kogudusel plaan varemed lammutada, aga õnneks seda ei tehtud. Möödus kuus aastat, kuni hoone sai endale uue katuse. Olen kindel, et leinamaja on mõne aasta pärast ilusam kui kunagi eales.

„Üksnes Jumal teab, mida ta on lõpetanud, ja üksnes Jumal teab, mida tuleb alustada. Täna võime rõõmustada, et 2010. aasta augustitormist tekkinud häving oli leinamajale hoopis uueks alguseks,“ ütles Kaire Kislov leinamaja pühitsemistalitusel.

Hoone taastamiseks saab annetada koguduse arvelduskontole EE652200001120247658 Swedbankis, märgusõnaks kirjutada „leinamaja“. 

Rita Puidet