Kooli usundiõpetus – kas teel kohustuslikuks aineks?
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 19. juuni 2024 Nr 24 /
Tartu ülikooli kaasprofessor Olga Schihalejev hindab, et viie-kuue aastaga oleks Eesti haridussüsteemis võimalik muuta usundiõpetus kohustuslikuks kõigis kooliastmetes. Religioonipedagoogina tunnistab ta Eesti Kirikule antud intervjuus, et oli algul skeptiline EELK initsiatiivi suhtes algatada küsimuses rahvahääletus.
Palun hinda paar nädalat tagasi, 3. juunil riigikogu kultuurikomisjonis toimunud nõupidamist.
Olga Schihalejev: Kultuurikomisjoni istungile olid kutsutud eelnõu algatajad, Ülle Matsin haridus- ja teadusministeeriumist ja mind ülikooli esindajana.
Tonaalsus oli sõbralik. Mitmed koosviibijatest hakkasid rääkima isiklikke lugusid. Kuidas neil oleks olnud usundiõpetusest kasu. Huviga uuriti minu poolt kaasa võetud kooliõpikuid ning leiti, et nendest oleks huvitav õppida ja saadud teadmised oleks vajalikud. Esitati küsimusi nii aine sisu, eesmärkide, aga ka selle kohta, kuidas meil aineõpetajatega lugu on.
Huviga uuriti minu poolt kaasa võetud kooliõpikuid ning leiti, et nendest oleks huvitav õppida ja saadud teadmised oleks vajalikud.
Kui mind algul ehmatas rahvahääletuse idee, mille heaks EELK initsiatiivil üle tuhande toetushääle koguti, siis nüüd, kui on loobutud rahvahääletuse ideest, on suur võimalus liikuda küsimusega konstruktiivsel viisil edasi.
Mis oli nõupidamise sügavam eesmärk?
Ajendiks oli kohustus reageerida. Istungi pealkirjas oli rahvahääletuse algatamine. Tegelikkuses võtsid pöördumise algatajad kohe koosoleku alguses selle soovi maha, öeldes, et nad ei pea ka ise rahvahääletuse korraldamist parimaks plaaniks.
Kõigile nõupidamisel osalenutele oli selge, et eesmärk ei ole rahvahääletus, vaid usundiõpetuse teema tõstatamine ja ideaaleesmärk on, et see tuleks kohustusliku ainena põhikooli ja gümnaasiumi õppekavasse.