Koos veedetud aeg kasvatab osadust
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudised / Number: 5. aprill 2017 Nr 15 /
Leaderi programmi rahastusel läbi kahe aasta toimuva projekti raames viibisid Risti koguduse poolsada liiget koos sõpradega Nissi kogudusest Talu laagrikeskuses.
„Oh meile kohe meeldib koos olla ning sellised ühised perekondlikud väljasõidud osavõtjate puuduse tõttu küll kunagi ära ei jää,“ kinnitab väljasõidust ülevaadet andes Risti koguduse õpetaja Annika Laats (fotol). Inimesed mõistavad tema sõnul, et ka kogukondlikuks seltsieluks tuleb aega võtta ega pea paljuks paariks päevaks argikiire selleks kõrvale jätta.
Perelaagrist võtsid osa Risti koguduse nõukogu 15 liiget ja teised koguduse aktiivi kuuluvad inimesed koos peredega, lisaks huvilised naaberkogudusest Nissist eesotsas õpetaja Lea Jantsiga.
„Veel oli meiega meie pagulaspere Süüriast,“ loetleb Laats, selgitades, et pagulaspere võtab osa kõikidest koguduse ettevõtmistest, käies ka pühapäeviti kirikus. „Nad on justkui adopteeritud. Me oleme nad lapsendanud ning oma peresse vastu võtnud ja on loomulik, et pere liikmed võtavad kõigist pere tegemistest osa.“
Lisaks piiblitunnile, lastele mõeldud ettevõtmistele ning aruteluringidele oma koguduse asjadest oli laagripäevade läbivaks teemaks pärandkultuur. Põhiettekande pidas folklorist Marju Kõivupuu Tallinna ülikoolist. „Ta suutis nii armsalt ning kuulajaid haaravalt selgitada, et kristlus on meie pärandkultuuriga loomulikult, orgaaniliselt seotud,“ meenutab Laats, tunnistades, et inimestes elab pahatihti eelarvamus, nagu oleks ristiusk midagi võõrast ning meie pärandkultuuri mitte kuuluvat.
Veel püüti leida vastust küsimusele, kuivõrd märgiline on tänapäeval muistne kihelkond. „Enamik Risti koguduse liikmeist ei ole oma juurtelt pärit kihelkonnast. On neid, kes on tulnud siia mujalt või ka elavad mujal, aga paikkonnaga sidet tundes võtavad koguduse tegemistest aktiivselt osa,“ räägib Annika Laats.
Liina Raudvassar