Koostöö on edu võti
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Elu ja Inimesed, Sündmused / Number: 16. oktoober 2024 Nr 38 /
Pärast aastast pausi peeti Nelijärve puhkekeskuses taas 11.–12. oktoobrini juhatuseesimeeste konverentsi. EELK 170 kogudusest saatis oma esinduse 26 kogudust.
Juba 15. korda toimuvat konverentsi alustati jumalateenistusega Aegviidu kirikus, kus teenis Paide koguduse õpetaja Andres Tšumakov.
Esimese päeva ettekannete ühiseks nimetajaks oli töökorraldus ja -ohutus. Kuidas tagada kirikus ja kogudusele kuuluvates teistes hoonetes ohutusnõuded, sellest andsid ülevaate kutsutud esindajad päästeteenistusest.
„Päästeametnikult saime teada, et piksekaitse ja tulekustutid peavad olema veatud. Kirikusse kogunenutele on vaja ohu korral tagada kohene väljapääs,“ annab kuuldust ülevaate konverentsi korraldusrühma juhtiv Ülle Gunin.
Ise Tallinna Püha Vaimu koguduse juhatuse esimehena teab ta hästi, et esmapilgul bürokraatlikud reeglid teenivad õigustatud eesmärki, ning ta paneb väga südamele, et kõik kogudused hoiaks korras operatiivkaardi.
„Ankeet on päästeameti kodulehel. Selle täitmine pole raske. Aga just selle dokumendiga tutvub tuletõrje kogudusele võimaliku tulekahju korral appi tõtates. Sellest saab teada, mida väärtuslikku tuleb kirikust päästa ning kus need asuvad jne,“ räägib Gunin ning tunnistab, et kahjuks mitmete koguduste esindajate küsimused väljendasid seisu: kõik kogudused pole operatiivkaarti täitnud.
Asekantsler Ülle Keel julgustas juhatuse liikmeid kasutama aktiivsemalt kiriku kodulehe nii välis- kui siseveebi. Veebileht annab palju informatsiooni.
Pärast õhtusööki oli avatud vestlus tänavuste juhatuseesimeeste kandidaatide Ülle Gunini ja Paide Püha Risti koguduse juhatuse esimehe Aivar-Joel Rikiga. Järgmisel päeval selgus, et aasta juhatuseesimeheks valituks osutus Ülle Gunin.
Ergutusvõimlemise eest seisis hea Pilistvere koguduse juhatuse esimees Carl Heinrich Pruun ja head meelelahutust pakkus musitseerimise näol Nõo kiriku meesansambel.
Laupäeva ennelõuna oli reserveeritud aruteluks ja kohapealsete murekohtade jagamiseks. „Väga jõuliselt tuli esile vajakajäämine koostöö vallas. See ei puuduta muidugi kõiki kogudusi, aga murettegevalt paljusid. Et koguduse vaimulik ja juhatus ei tee koostööd. Elatakse justkui eri maailmades,“ teeb hommikupoolikust kokkuvõtte Ülle Gunin.
Palju räägiti ka vabatahtlikkusest. Mõistest, millele toetub suuresti töö koguduses. Kuidas innustada, kutsuda, kiita, tasustada vabatahtlikke, see tõmbas juhatuseesimeeste mõttetalgutele hoo sisse. Väljendati sedagi mõtet, et vabatahtlikkuse mõiste on muutuste teel. Üha raskem on leida neid, kes aitäh eest panustaks.
Pildike maakogudusest – kui varem oli külateel näha paare lapsevankriga, siis nüüd on lapse asemel koer kaasas – pani nentima, et inimesi jääb vähemaks. Teisest maakogudusest nimetatigi, et juhatus tähendab õpetajat ja juhatuse esimeest ning nemad moodustavad ka teenistuse tuumiku.
Kuidas korraldada koguduses elu siiski nii, et stsenaarium viimane-kustutab-tule ei käivituks? Ühiselt leiti, et edu võti on koostöö. Väga innustuti mõttest, et senisest rohkem võiks teha praostkondlikku koostööd ühe töövaldkonna elustamiseks. Nii võiks olla pühapäevakooliõpetaja ja noortetöötegija praostkonna üleselt oma tööd tegev.
Suure tähelepanu pälvisid nelja konfessiooni esindajate sõnavõtud. Koguduste ilmikjuhtidega kohtusid Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku ülempreester Aleksander, katoliku kiriku piiskop Philippe Jourdan ja Oleviste koguduse vanempastor Siim Teekel.
Ka peapiiskop Urmas Viilma võttis konverentsist osa ning toonitas oma kõnes, et vaimulikud ja juhatuste ilmikjuhid peaksid viibima ühes inforuumis. Ta tervitas väga konverentsi ettepanekut korraldada juhatuste esimeeste kokkusaamine vaimulikega ning innustas juhatuseesimehi esitama oma ettepanekud piiskoplikele sinoditele.
Liina Raudvassar
Galerii: Liina Raudvassar