Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kristlus on Hiinas tõusuteel

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Ümarlauavestlus Tallinna Kaarli koguduses oli huvitav mõlemale poolele. Paremal istub Paulos Huang, vasakul Kevin Kirs, Hiina külaliste keskel on diakon Tiit Zeiger ja koguduse nõukogu liige Andres-Sven Kruusman.
Tiiu Pikkur

Tallinnas oli külas rühm Pekingi ja Shanghai ülikooli professoreid, kes uurivad Lääne kultuuri, kirjandust ja filosoofiat ning nende kaudu ka kristlust.

Hiina teadlased tulid Eestisse Soomest, kus osalesid Hiina ja Lääne kultuurile ning teoloogiale pühendatud foorumil. Foorumi eestvedaja, Helsingi ülikooli usuteaduse dotsendi Paulos Huangi sõnul kasvab Hiinas huvi kristluse vastu ja sageli leiavad hiinlased tee kristluse juurde just õppides tundma Lääne kirjandust ja kultuuri.
Huvitavaks kujunes vestlusring Tallinna Kaarli koguduses, kus hiinlased tundsid huvi meie kirikuelu vastu ning nende tähelepanu äratas kristlike koolide kasvav populaarsus Eestis. Teemat avas Kaar­li koguduse vaimulike assistent Kevin Kirs.

Kristlus Hiinas
Hiina on suur maa, kus elab 1,4 miljardit inimest. Ametlikult tunnustatud on viis religiooni: protestantlik kristlus, katoliiklik kristlus, taoism, budism ja islam. Tähelepanuväärne on, et Hiinas on ametlikult katoliiklus (ca 100 mln liiget) ja protestantism (ca 50 mln) erinevad religioonid, mitte konfessioonid!
Konstitutsiooni järgi on Hiinas usuvabadus, kuid praktika on sageli erinev. Usuelu kontrollivad riiklikud järelevalveorganid, vaimulikud saavad tegutseda ainult võimuorganite loal ja riigi poolt tunnustatud pühakodades, kodused jumalateenistused on keelatud.
Usklike represseerimiseks on mitmeid teid. Ent ometi on kristlus Hiinas kasvav usk. Paulos Huang rõhutab, et misjonitööpõld tema sünnimaal on lai, sest väga paljud hiinlased ei tea kristlusest veel midagi.

Hiina kristlased
Helsingis Kallio koguduse Alppila kirikus toimuvad pühapäeviti hiinakeelsed jumalateenistused. Samas kirikus, kus eestikeelsedki jumalateenistused. Hiinakeelse töö eestvedaja Paulos Huang selgitab, et peamiselt on tegu Soomes elavate ja töötavate hiinlastega, kes on oma tee kristluse juurde just siin leidnud, nad on kõik esimese põlve ristiinimesed.
Täpselt nii nagu Huang isegi. Tema sündis ja kasvas ateistlikus Hiinas. Kristluseni jõudis ta Piiblit uurides. Elab ligi 30 aastat Soomes, õppis Helsingi ülikoolis, tal on kaks doktorikraadi: filosoofias ja teoloogias.
Tiiu Pikkur