Kuidas arhailine piiblitekst kõnetaks tänapäevasemalt

/ Autor: / Rubriik: Rõõm üle maa, Uudised / Number:  /

Kirikuõpetaja Kerstin Kask ja kooliõpetaja Kreet Aun ootavad kõiki huvilisi bibliodraama töötuppa, kus erilise meetodi abil süüvitakse Piiblist valitud kirjakohta ning lubatakse aegadetagusel tekstil end täna kõnetada.

Kas Piibel sisaldab pisut võõrastavat teksti või kõnetab sajandeid tagasi kirjapandu ka tänapäeva inimest, see on küsimus, millele otsitakse bibliodraama meetodiga vastust. Foto: Liina Raudvassar

„Bibliodraama on selline Piibli tundma õppimise meetod, kus kasutatakse inimese erinevaid meeli eesmärgiga, et igaüks leiaks tekstist ennast puudutava osa,“ annab Kerstin Kask lühikese ülevaate meetodist, mis sai alguse möödunud sajandi 70ndatel Saksamaal, kui inimesed otsisid uusi võimalusi, kuidas arhailine piiblitekst võiks kaasaja inimest vahetumalt kõnetada.

Kask toonitab, et ei tohiks ennast lasta eksitada mõiste nimetuses olevast sõnast „draama“: „On vale mõelda, et tegemist on piibliloo dramatiseeringuga näidendi mõttes. Tegemist ei ole näitlemisega, vaid kirjakohta sisseelamisega oma meeltega teksti tajudes.“

Kerstin Kask märgib, et käsitletav teema haakub kirikupäeva teemaga „Rõõm üle maa”.

Küsimusele, kes on sihtrühm ja millistele eeldustele peaks vastama töötuppa tulija, vastab Kerstin, et eelteadmised Piiblist ei ole vajalikud, aga need ka ei sega. „Ootan kõiki inimesi, kes on valmis avatud meelega osalema selles pooleteisetunnises sündmuses,“ märgib Kask ja julgustab neid, kes veel kahtlevad.

Kerstin Kask nõustub, et muidugi oleks tore teada, kes tuleb ja eelkõige kui palju huvilisi koguneb, aga märgib, et eelregistreerimist ei toimu ja just selle eesmärgiga, et inimesed veel viimase hetkeni saaksid oma kirikupäevaplaanidesse bibliodraama võtta.

„Kui tuleb kolm inimest, meie tund ära ei jää, ning kui peaks kogunema 30 inimest, siis saaksime hakkama,“ vastab Kerstin Kask küsimusele, kas töötuba toimub ka kolme või kolmekümne osavõtjaga.

Eesti Kirik