Kuidas elavad kirikukoorid ja millal tuleb laulupidu?
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudis / Number: 27. oktoober 2021 Nr 41/42 /
Paratamatult on need küsimused päevakorral, sest juba möödunud aastale kavandatud kirikupäev ja vaimulik laulupidu Viljandis jäi selgi suvel pidamata.
EELK Kirikupäeva ja Laulupeo sihtasutus alustas möödunud aastal, kui laulupidu viiruse tõttu ära jäi, ettevalmistusi, et see võiks toimuda sel aastal. „Broneeriti aeg laululaval, alustati kooride uue registreerimisega, majutuse korraldamisega, helitehnika rentimisega jne. Eelnevad lepingud tuli ju üles ütelda ja kõik uuesti ette valmistada. Võib öelda, et ainult noote polnud vaja hakata uuesti koostama-trükkima,“ meenutab sihtasutuse juhatuse esimees Piret Aidulo.
Pausilt edasi
Siiski tuli selle aasta algul konsistooriumil teha otsus pidu taas edasi lükata. Aidulole teadaolevalt oli osa koore alustanud tööd esimesel võimalusel, aga mõni koor ei tulnudki kokku. Moodustavad ju koori inimesed, kel on erinev suhtumine, erinevad haigused või mured. Koorilauljad polnud saanud viiruse ulatusliku leviku tõttu proove teha ja teadmatus tuleviku osas oli suur, nii otsustas konsistoorium aasta alguses peo edasi lükata ja langetada otsus sügisel.
Info Hageri lastekoori tegevuse lõppemisest osutub ühtaegu nii tõeseks kui vääraks. Sest sel pole midagi tegemist viirusega, kinnitab koori dirigent Sigrid Põld. Tegu on lihtsalt lastekoori eripäraga – lapsed said nii vanaks, et kasvasid lastekoori east välja. Ja poistel tuli häälemurre, nii tuli koori töös paus teha.
Pärast üheksakuist pausi on koor augusti lõpust alates taas koos käinud. Sigrid Põld ütleb, et pigem on sunnitud paus kasuks tulnud, sest huvi koduseinte vahelt välja saada ja laulda on suur.
Tore on õppida
Kirikumuusika liidu juhatuse liige Aivi Otsnik, kes juhatab Hageri koguduse segakoori ja Tallinna Jaani koguduse naiskoori, jagab oma kogemusi viimasest aastast-kahest. Ta kõneleb, et Hageri koguduse segakoor pidanuks enne pandeemiat osalema laulupeol. Viirus sundis küll pausile, aga esimesel võimalusel olnuks dirigent valmis proovidega jätkama. Kooriliikmete vanust ja viirusest põhjustatud hirmu arvestades on koor aga praegu tegevuse lõpetanud. „Vähemalt selles koosseisus,“ lisab Otsnik, jättes tuleviku lahtiseks.
Erilist rõõmu jagab ta aga seoses Jaani koguduse naiskooriga. Viimasel viiel aastal, ka eelmisel ja selgi aastal, on koor andnud projekti „Mu süda, ärka üles“ raames kaks kontserti. Kaasa on teenitud ka jumalateenistustel. Ta meenutab, et koor teenis jõuluhommiku jumalateenistusel, misjärel tuli pausile jääda.
Sel suvel andis koor kontserdi Vändras ja Paistus ning praegu salvestab eesti naisheliloojate loomingut. Otsnik täpsustab, et salvestusest on huvitatud Pereraadio. Kord nädalas on kahetunnine proov ja koorilauljad tunnevad rõõmu nii kooskäimisest kui ka õppimisest. Möödunud aastal tähistati koori 60. sünnipäeva.
Küsimusele, millal tuleb laulupidu, vastata on keerulisem. Piret Aidulo kinnitab, et sihtasutuse juhatus peab reaalseks pidada kirikupäeva ja vaimulikku laulupidu suvel 2024. Aasta valiku tingib ka asjaolu, et koolinoorte laulupidu toimub 2023 ja üldlaulupidu 2025. „Need on nii mastaapsed üritused, et samal ajal pole meie laulupidu mõtet korraldada,“ selgitab Aidulo.
Nii proovide kui ka laulupeo toimumine sõltub muidugi koroonaviiruse leviku riski tasemest. Ta loodab, et laulupeo toimumist või mittetoimumist arutab konsistoorium esimesel võimalusel.
Rita Puidet
Vaimulikud laulupeod
Tallinnas 1997
Pärnus 2000
Tartus 2005 – „Tarkuse allikale“
Tartus 2010 – „Mu mano tulge, latse“
Suure-Jaanis 2012 muusikafestivali raames
Tartus 2015 – „Isa maa“
Viljandis (toimumisaeg teadmata) – „Rõõm üle maa“. Pidi toimuma 2020. Lükati edasi koroonakriisi tõttu.
Allikas: „Vaimulikud laulupeod“, 2010, autor Merle Lend.