Kuidas ühest Kivi-Vigala poisist muusikamaailma staar sai
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Portreelood / Number: 13. aprill 2016 Nr 17 /
Organist, kammermuusik, helilooja, pedagoog ja festivalide juht prof Andres Uibo saab 16. aprillil 60aastaseks. Ta on üks meie enim esinevaid interpreete, ka oma juubelipäeval annab koos sõpradega Estonia kontserdisaalis ühe toreda kontserdi.
Andrese lapsepõlvekodu on Vigala kiriku lähedal, kuhu tema vanaisa oli mõisa viinaköögi varemetele maja ehitanud. Praegu elab seal tema vanem vend. Nüüdseks rahvusvaheliselt tunnustatud organist ei ole sidet kodukandiga kaotanud, on endiselt Vigala Maarja koguduse liige ja jõululaupäeviti teenib Vigala kirikus organistina.
Vigala kirikus on Andres maast madalast käinud, tema isa oli seal 25 aastat organistiks. «Mu isa ei olnud professionaalne muusik, oli Vigala võitööstuse pearaamatupidaja. Vigala koguduse organist-koorijuht sai temast pärast helilooja Veljo Tormise isa surma, kes oli sel kohal varem.» Ema oli kooliõpetaja, peres kasvas kolm poega.
Uibode kodus oli klaver ja vanemad suunasid lapsi varakult pillimängu õppima. Andrese noorem vend õppis näiteks Veljo Tormise isa juures viiulit. Koolitee algas juubilaril Raba algkoolis ja klaverimängu õppis Pärnu lastemuusikakoolis. Orelit hakkas 12aastaselt isa kõrval kirikus mängima, kuigi see talle algul nii huvitav ei tundunudki. Kuid jalgratta ostmiseks raha korjas küll pooleteise aastaga kokku – isa maksis talle viis rubla teenistuse eest.
Kuulus pill
Vigala köstrimajas, kus Tormised elasid, oli koduorel. Kui maja tühjaks jäi, pani kolhoos sinna šefid elama. Ükskord said Uibod teate, et orelit on hakatud tükkhaaval ära kütma. «Isa tegutses siis kähku ja tõi pilli meile, õnneks oli see veel korras. Orel oli meil kuni 2005. aastani, siis andsime selle Vigala kogudusele, kus ta nüüd kirikus on. Selle pilli peal on mängima õppinud nii helilooja Veljo Tormis kui mina. Ja ehitanud on selle Tunne Kelami vanaisa.»
Pärast Pärnu-Jaagupi keskkooli 8. klassi õppis Tallinna muusikakeskkoolis, kuid lõpetas 1976. a Georg Otsa nimelise muusikakooli klaveri erialal.
Edasi tulid õpingud Tallinna konservatooriumis, kus soovitati heliloomingut õppida, kuid elava loomuga noormehele see ei sobinud. «Mul peab olema pill, kus on palju tegemist, selles mõttes oli orel väga sobiv ja saingi prof Hugo Lepnurme oreliklassi.»
Konservatooriumi lõpetamise järel sai temast Niguliste kiriku organist, kus töötab tänini – annab kontserte ja hoolitseb koos Tiit Kiigega pilli heaolu eest. «Esimene tööpäev oli 6. oktoobril 1981 ja sel päeval hakati Niguliste orelit kokku panema. Mitu kuud panime kokku, siis tuli 13. oktoobril 1982 kiriku põlemine.» Õnneks orel viga ei saanud, päästjaks oli tulekindel uks. Pilli praegust seisu hindab organist väga heaks.
Rahvusvaheline haare
Uibo on oodatud organist paljudes kohtades üle maailma. Algul sõitis läbi terve NSV Liidu. «Igal pool, kus orelid olid, sai käidud. Lennukites on elu jooksul väga palju istutud. Ka nüüd olen korduvalt Peterburis ja Moskvas esinenud. Mais lähen taas Moskvasse.» Südamelähedased on Jaapan ja Iisrael. Kuid rahvusvahelise kaliibriga mees esineb sageli ka Eestis.
Eredalt on tal meeles esimene reis läänemaailma, aastal 1987 Lääne-Saksamaale. Nõukogude Liidust saadeti esimest korda kolm organisti kapitalistlikusse riiki organistide konkursile. 54 organisti hulgast valiti konkursiga kolm parimat, Uibo üks neist. Lõplik «ettemängimine» tehti Uibo ettepanekul Tallinnas Niguliste kiriku kontsertidena. «Niimoodi sündiski Tallinna orelifestival, mis on ainuke nõukogude ajast pärinev ja seni toimuv festival Eestis.»
Festivalide juht
Andres Uibo on aktiivne festivalide korraldaja: Tallinna rahvusvaheline orelifestival, Tallinna Bachi-nim muusikafestival ja Suure-Jaani muusikafestival. «Meil on kogu aeg olnud väga hea koostöö Suure-Jaani vallaga, festival on Suure-Jaani kaubamärk. ERSO on seal juba 13 aastat järgemööda käinud. Tuntud on ka aasta kõige lühema öö sookontserdid, kus kõige rohkem on olnud 1700 kuulajat. Festivalil peetakse üle aasta ka vaimulikku laulupäeva, järgmine kord on 2017. aastal.»
Eesti muusika- ja teatriakadeemia oreli eriala õppejõuna on Andres Uibo töötanud juba 22 aastat. «Praegu on mul kuus õpilast. Aastate jooksul on mul olnud 25 õpilast nii Eestist kui mujalt, näiteks Jaanus Torrim, Ulla Krigul, Tiia Tenno, Anna Humal, Tuuliki Jürjo, Aare-Paul Lattik. Hea tunne on pühapäeval kirikus pingis istuda ja kuulata, kuidas mu õpilased mängivad. Ise olen jumalateenistustel organistiks Tallinna Lunastaja kirikus. Teine organist on seal minu õpilane Aivar Sõerd.»
Päästetud orel
Orelite tervis on Andresele südamelähedane teema. Ta oli tegev Tallinna toomkiriku ja Jaani kiriku oreli taastamisel. «Kui ma üldse midagi head olen korda saatnud, siis on see, et Jaani kiriku orel, mis uuega pidi asendatama, on praegu olemas. Olen selle päästja ja see on suur asi. Sain viimasel hetkel vahele astuda, ega mind tahetud kuulda võtta. Õnneks leidsin tuge õp Jaan Tammsalult. Pilli suur väärtus on, et see on eesti meistri tehtud.» Uibo oskab mõelda suurelt, küllap seepärast tal paljud asjad õnnestuvad. Jaani kirikuski on nüüd ühe oreli asemel kolm. «Orel on kallis pill, ta on organistile nagu luksusauto, mida saab ka tihti vahetada,» arutleb Uibo. «Ma ei pea teda kuskile kaasa võtma, pean ainult tema juurde minema, põnevusega, mis pilliga on tegu!» Mänginud maailma uhkeimatel orelitel, on talle hingelähedasem ikka Vigala kiriku orel.
Tiiu Pikkur
Andres Uibo
Sündinud 16. aprillil 1956 Kivi-Vigalas
Lõpetanud Tallinna riikliku konservatooriumi 1981
Niguliste kiriku organist alates 1981. aastast
EMTA õppejõud alates 1994, professor (2005)
Loonud teoseid kammerkoosseisudele, koorimuusikat, oreliteoseid
Eesti Interpreetide Liidu liige
Eesti Heliloojate Liidu liige
Rahvusvahelise Artur Kapi Ühingu esimees
Eesti Orelisõprade Ühingu aseesimees
Vigala ja Suure-Jaani valla aukodanik
Valgetähe medaliklassi teenetemärk (2001), Eesti vabariigi kultuuripreemia (2006), EELK Teeneteristi III järk (2007), Tallinna Jaani koguduse tänumärk (2009)
Abikaasa Anu Tamm töötab Saksa suursaatkonnas
Nelja lapse isa: Kristjan (31) IT alal, Marten (29) logistik, Tiina (27) projektijuht, Mari-Liis (26) viiulimängijaAndres Uibo 60. sünnipäeva tähistatakse kontserdiga Estonia kontserdisaalis laupäeval, 16. aprillil kell 19. Kaastegevad Mari-Liis Uibo (viiul), Andres Uibo (orel), Ka Bo Chan (kontratenor); Klaaspärlimäng Sinfonietta, Orthodox Singers, Collegium Vocale. Kavas Bach, Uibo.