Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kullamaa kirik sai vinge vaiba

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Jõuluootel Kullamaa kirikus sammuvad mööda uut kirikuvaipa advenditeenistusele piiskop Tiit Salumäe ja õpetaja Kari Tynkkynen. Katre Kuller.

OÜ Valley väga väärtuslik käsitöövaip annetati sel aastal Kullamaa kirikule, mis on firma omaniku Aadu Juhkentali esivanemate kirik.

„See on erakordne suurannetus, oleme väga-väga tänulikud. Kaunistab kirikut väga. Lugesin veebruaris OÜ Valley vaipadest Eesti Kirikust (vt Eesti Kirik 03.02.2021) ja palvetasin, et meie võiksime ka kunagi saada, aga ei osanud oodata nii kiiret palve vastust,“ jagab Kullamaa koguduse õpetaja Kari Tynkkynen rõõmsalt, teadmata, et Aadu Juhkental oli juba eelmisel aastal soovinud oma juurtega seotud paika vaiba annetada, ent Tori rahvas veenis ta ümber.

Õnnistuseks kirikule ja ärile

Aadu Juhkental on võtnud vastu otsuse, et annetab igal aastal ühele Eestimaa kirikule ühe vaiba ja Kullamaa on selles reas neljas. Lisaks kolmele (Karula, Vändra, Tori) annetatud põrandakaunistusele ehib nende vaip ka Valga kirikut. Valga vaipa on Aadu Juhkental nimetanud poolannetuseks, kuna see müüdi väga soodsa hinnaga.

„Veri on paksem kui vesi,“ ütleb annetaja pikalt mõtlemata, vastates küsimusele, miks Kullamaa välja valiti. Aadu Juhkentali juured on Jõgisool, mis asub kirikust viie kilomeetri kaugusel. Ta on seal ka ise viienda eluaastani kasvanud. Paigaga seovad peret hetkel lahkunud esivanemate hauad, mida vähemasti kvartalis korra hooldamas käiakse. Kui kiriku uks lahti on, siis astutakse ka sinna sisse.

Oma annetamise otsust pole ta kordagi kahetsenud. „Ei mingit kahtepidi mõtlemist, järgmine aasta tuleb järgmine kirik. Meil on äri hakanud paremini minema kui kunagi varem. Juba eelmisel aastal ületasime koroonakriisi eelsed tulemused ja sel aastal omakorda on tootmine kümne kuuga terve eelmise aasta tulemust ületatud,“ on kõneleja rahul ja kindel, et annetatud vaibad on siin oma osa mänginud.

Kõige vingem vaip

„Oleme naljaga öelnud Kullamaa puhul, et sellega astusime küll pange, kuna kolme eelneva kirikuvaiba väärtus pole nii suur kui sellel. See on kõige pikem vaip, mille kirikutesse teinud oleme. Järgmise kiriku lubasime lühema vaadata. (Naerab – K.L.) Ei ole midagi! Minu kodukoha pühakojal peab olema kõige vingem vaip,“ on Aadu telefonivestluses meelekindel.

Esimese advendi pidulikul jumalateenistusel piiskop Tiit Salumäe õnnistatud vaip on põhitoonilt punane, ent kiriku interjöörist lähtuvalt on lisatud ka veidi teisi toone. Väga kõrge hind tuleneb asjaolust, et kunstnik Ruth Sahini kujundatud vaiba pikkus on 38,95 meetrit (võrdluseks: Tori vaip on 24 m) ja laius 1,5 meetrit. Kuna vaip on sedavõrd pikk, siis koosneb ta kolmest osast. 

Sel korral ei hoitud annetust saladuses, vaid kooskõlastati kujundus kogudusega. „Saime öelda, kui lai oleks hea, millist värvi ja milliseid sümboleid eelistame. Valisime välja alfa ja oomega sümboli,“ meenutab õpetaja Kari.

Pidulikul kirikuaasta alguse teenistusel tänati tänukirja ning meepurgiga suurannetajat Aadu Juhkentali ja vaibakunstnikku Ruth Sahinit. Jumalateenistusel laulsid Haapsalu Toomkoori lauljad Sirje Kaasiku juhatamisel ja orelit mängis Ivi Küla. „Maakogudusele on see suur asi. Eelmisel aastal saime kullatud tornimuna ja risti, nüüd vaiba,“ ütles juunis 2020 Kullamaa koguduse õpetajaks saanud Kari Tynkkynen, lisades, et ka sisuline töö on koguduses viimasel aastal hoo sisse saanud:

„Koroonaaeg on üllatavalt hästi mõjunud. Kui aastaid pole 154 liikmesannetajaga koguduses leerilapsi olnud, siis nüüd toimus lausa kaks leerikursust ja leeritasin kaheksa noort,“ räägib õpetaja. Järgmised leerilapsed, ristitavad, pruutpaarid ja kõik kirikulised saavad altari poole kõndida kaunil eridisainiga kujundatud käsitaftingu meetodil valmistatud punasel vaibal. Milline kirik järgmisel aastal vaiba saab, pole veel otsustatud.

Kätlin Liimets