Kullamaa kiriku orel saab 170aastaseks

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Looming, Sündmused, Uudised / Number:  /

Tänavu täitub Kullamaa kiriku oreli valmimisest 170 aastat ja 29. oktoobril tähistati seda uue heliplaadi esitlusega. Orelimeister Tantoni kaunikõlalisel pillil mängis orelikunstnik Aivar Sõerd ning sündmusest võttis osa ka piiskop emeeritus Tiit Salumäe.

Kullamaa oreli nimetahvel. Foto: Loit Lepalaan

Kullamaa Püha Johannese kiriku ja koguduse ajaloolistest arhiividokumentidest on lugeda, et 22. oktoobril 1854. a toimus Kullamaal kirikukonvent, kus eestseisjad näitasid, et nende hoolitsusel oli oreli ehitus kihelkonnakirikus lõpule jõudnud.

Meister sai 125 rubla hõbemüntides

Orelimeister Carl August Tanton sai tööraha 125 rubla hõbemüntides. Pastor lisas, et ehituseks oli kulunud veel 60 rubla. Köstrid pidid oma mängukunsti eest kuus rubla lisasissetulekut saama. Tolleaegse koguduse õpetaja ja Kullamaa Piibliseltsi juhataja Heinrich Johannes Pauckeri eestvedamisel oli saanud Kullamaa endale esindusliku prospektiga ja kaunikõlalise oreli.

Koguduselaulu koraalid oma eel- ja järelmängudega selleaegse köstri ning hea muusikamehe August Julius Hirschi musitseerimisel võisid kõlada ja pakkuda rõõmu ning lohutust kirikulistele. Olgu mainitud, et köster Hirschi ema, doktor Philipp Karelli õde, oli tuntud oma kauni lauluhääle poolest. Proua Hirschi eeslaulmisel tegutses juba siis Kullamaal väikene kogudusekoor.

Kullamaa Hirschide perest on veel pärit  kirurgiadoktor, Venemaa keisrite Aleksander III ja Nikolai II perearst ja suur Peterburi Eesti patrioot Gustav Reinhold Hirsch, kelle õest Hella Hirschist sai omakorda professionaalne laulja.      

Edasi lugemiseks:

Tee digitellimus

Oled juba tellija? Logi sisse