Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kümme aastat kristlikku nukuteatrit Eestis

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kristlik nukuteater Talleke on tegutsenud kümme aastat. Repertuaaris on seitse lavastust. Erakogu.

Vanalinnapäevade ajal 2010. a 6. juunil ilmus Vabaduse väljakule Jaani kiriku kõrvale äsja sündinud kristlik nukuteater Talleke. 

Esimene etendus oli „Kadunud poeg“. Juba nädala pärast osales nukuteater Talleke Tartus kirikupäevadel.

Kuidas kõik algas?

Nukuteatri juured viivad Soome nukuteatri Valkovilla juurde, kes esimest korda esines Eestis Haapsalus ja Pärnus esimesel Läänemaa misjonil 1991. a lasteprogrammis. Külastati ka mitmeid lasteaedu ja koole. Etendused äratasid tähelepanu ja meeldisid lastele väga. Läänemaa pühapäevakoolid kasvasid sügisel mitmekordseks, ehk oli selles oma osa ka lasteetendustel.

Valkovillaga kontakt jätkus, teater tegi järgmistel aastatel mitmeid ringreise Eestisse, külastades nii Läänemaad, Pärnumaad, Virumaad, Saaremaad ja andes kümneid etendusi. 

Mitmete asjaolude tõttu pidi Valkovilla lõpetama oma tegevuse Soomes ja nende nukumeister Liisa Pirinen tuli mõttele kinkida nukud Eestisse, et need ei jääks riiulile tolmuma. Eestis oli tõlgitud juba mitmeid näidendeid ringreiside jaoks. Ja nii pakitigi nukud mikrobussi ja need saabusid Eestisse. Valkovilla näitlejad tulid õpetama meid nukkude käsitsemisel ja hiljem ka nukkude valmistamisel. Nukuteater sai Valkovilla järgi nime Talleke.

Kes on nukuteatri näitlejad ja kui palju neid on?

Nukuteater Talleke on koondanud vanuselt ja karakterilt väga erinevaid, kuid samas sarnaseid inimesi, kes armastavad lapsi ja huvituvad näitlemisest nukkudega. Vabatahtlikud harrastusnäitlejad kuuluvad mitmesse kogudusse, paljud on seotud lastetööga. Mitmed on ametilt lasteaia- või kooliõpetajad.

Algusest peale kuni tänini on nukuteatris olnud tegevad kuus aktiivset inimest, nende seas ka praegune tegevjuht Kristiina Vallikivi. Kokku on tiimis paarkümmend näitlejat. Etendused toimuvad periooditi, nõnda nagu kutsutakse esinema. Esinemiskoormus jaotub üsna ühtlaselt, sest tavaliselt on ühes näidendis vaja 5–6 inimest. Nii saame kokku leppida, milline päev ja kellaaeg kellelegi sobib. 

Ikka ootame meiega liituma uusi inimesi, mehi ja naisi, noori ja vanu, kasvõi kogu peret. Tegemisi on palju: hooldame nukke, sätime dekoratsioone ja valgustust, näitleme, pärast korjame kogu lava ja dekoratsioonid kokku. Meil on ju rändteater, kus lava ja kõik muu tuleb enne etendust üles seada ja pärast ka maha võtta.

Kui palju etendusi ja kilomeetreid aastas tuleb?

Aastas on meil keskmiselt 25 etendust. Maksimum on olnud 36. Kõige rohkem, 10–15 korda aastas, on soovitud „Jõululugu“, mida mängime tavaliselt detsembris. Palju küsitakse ka „Ülestõusmislugu“. Oleme esinenud laste suvelaagrites, lasteaedades, koolides, samuti erivajadustega laste koolides ja lastekodudes, väisanud kogukonnapäevi, Tallinna vanalinnapäevi.

Meie nukkudega esitatud lood pakuvad huvi nii lastele kui ka nende vanematele. Oleme mitmes koguduses olnud osa jumalateenistusest. Palju on tulnud positiivset tagasisidet just täiskasvanutelt – etendused on ilmekad, kõnekad, eriti neile, kel vähe kokkupuudet Piibliga.

Läbisõidetud kilomeetreid on raske kokku arvata. Kõige kaugem külastatud koht Eestimaal on ilmselt Misso vennastekoguduse palvela Võrumaal. Aga oleme käinud nii Läänemaal kui Virumaal, Saaremaal ja Hiiumaal, Tartumaal, esinedes erinevate konfessioonide kutsel kogudustes ja koguduste korraldatud üritustel. Enim oleme mänginud siiski Tallinnas ja selle lähiümbruses. Külastanud oleme ligi 80 kogudust, lasteaeda, kooli, laagrit.

Kust pärinevad lavastused, dekoratsioonid, muusika?

Kokku on meil praegu seitse näidendit. Esimesed on pärit Soomest. Tegime neile uued muusikalised taustad. Tekstid tõlkisime ja korrigeerisime ning muusika palusime teha eesti noortel andekatel heliloojatel. Viljakas koostöö on olnud Timo Ligega, kellelt pärineb lausa viie näidendi taustamuusika. Dekoratsioonid ja nukud on suures osas Soomest. Oleme neid veidi värskendanud ja uuendanud. Päris meie enda loominguks on kaks lavastust: „Noa lugu“ ja „Karjapoisist kuningaks“.

Uue lavastuse tegemine on aeganõudev kollektiivne töö. Algab kõik teema või loo valikust. Seejärel kirjutatakse valmis esimene tekstiversioon, loetakse läbi ja parandatakse. Näitlejad loevad tekstid sisse ja miksitakse helitaust koos muusikaga valmis. Mõtleme, milliseid nukke saab kasutada, mida on vaja juurde teha, millised dekoratsioonid on sobilikud. Viimati valminud näidendi „Karjapoisist kuningaks“ eeltöö kestis umbes poolteist aastat.

Lavastuse sissemängimine võtab samuti omajagu aega. On vaja teha eraldi proove ja meeskonnaga kõik detailideni läbi mõelda. Iga etendus on loominguline protsess ja erineb pisiasjades alati eelmistest, olenevalt sellest, milline koosseis mängib.

Kas meenub põnevaid seiku? 

Ühel aastal tuli Tallinna vanalinnapäevadel Joona etenduse ajal äkiline äikesehoog. Etendus jäi pooleli, püüdsime päästa märjaks saamisest vaid nukud ja dekoratsioonid.

Mõned aastad tagasi sõitsime esinema Harju-Risti kirikusse. Kohale jõudnud, avastasime, et dekoratsioonide metalljalad olid maha ununenud. Ehmatus oli suur. Kirikus käis samal ajal remont ja maas vedeles igasugust lauamaterjali. Ühe näitleja abikaasa ehitas dekoratsioonidele lauajuppidest ja toolidest toed. Etendus sai ära mängitud! Taevaisa teadis ette, et nukunäitlejatele, naisterahvastele, oli seekord appi vaja mehelikku insenerimõtlemist ja oskusi. See oli omamoodi lõbus lugu unustamisest, mis lõppes siiski hästi.

Milline on teie visioon ja unistus?

Suurimaks väljakutseks on praegu fännide ja sponsorite leidmine. Tahaksime nukuteatri jaoks tööle palgata ühe inimese, see vajab muidugi raha. Samuti on oluline uute näitlejate kaasamine.

Kaugemaks unistuseks on oma transpordivahendi hankimine. Vajame mikrobussi, mis mahutaks nukud, heli- ja valgustehnika, lavakonstruktsioonid, dekoratsioonid ja vähemalt kuus inimest. Seni oleme saanud sõita Tabiira misjonile kuuluva bussiga.

Praegu küll päris võimatuna näiv unistus on oma eraldi ruum või maja nukuteatri jaoks, kus saaksime korraldada etendusi ja tööd vastavalt vajadustele. Aga Jumalal on kõik võimalik …

Kuidas nukuteatri etendust tellida?

Kirjuta oma soovist meiliaadressile talleke@lastemisjon.ee või helista 5691 0323 Kristiinale või 5569 9915 Liiviale. Meid leiad ka FB-st Nukuteater Talleke ja internetist Lastemisjon.ee/nukuteater.

Liivia Kaustel

Pildigalerii: