Lääne praostkond kulgeb vaikses voolamises

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Kogudus / Number:  /

Lääne praostkonna 16 koguduse sinodisaadikud ja vaimulikud kogunesid 13. mail sinodiks Martnasse. Armulauaga jumalateenistuse järel siirduti sinodikoosolekuks ajaloolisse pastoraati. Päevast võttis osa piiskop Anti Toplaan.

Pärast jumalateenistust Martna kirikus paluti kõik sinodisaadikud ühispildile. Foto: Illimar Toomet

Sinodit juhatas praost Kaido Saak, abijuhatajaks oli kohaliku koguduse õpetajast abipraost Küllike Valk ning protokollis praostkonna sekretär õp Illimar Toomet.

Aujuhatajana paluti presiidiumisse Saare-Lääne piiskopkonna piiskop Anti Toplaan.

Sinodit tervitama tulnud Lääne-Nigula vallavalitsuse liige Katrin Viks märkis, et tänu Martna õp Küllike Valgule on „metsadetagusest kohast saanud keskus, kus toimub elu”.

Ta tunnustas kogudust, kellega omavalitsusel on hea koostööd teha, ja kirikut laiemalt, mis aitab inimestel hakkama saada ka praegusel keerulisel ajal.

Stabiilne aasta

Stabiilsus oli märksõna, mis jäi kõlama mitmest 2024. aastast kokkuvõtet tegevast ettekandest. Sellest hoolimata, et arvnäitajad näitasid ka aruandeaastal kukkumistrendi, tõstis praost Saak esile just stabiilsust.

„Praosti vaatest oli see üks selline tore rahuliku tiksumise, vaikse voolamise aasta,“ nimetas praost oma ettekandes ning lisas: „Kogudustes oli vaimulik kaader paigas. Keegi ei tulnud ega läinud ja kõik kogudused olid võimaluste piires teenitud.“

„Meie praostkondliku elu tavapärased asjad toimisid päris hästi,“ tagasisidestas praost eelmist tegevusaastat. Praost tänas abipraosti ja märkis: „Tema õlul olid päris mitmed olulised asjad – pühapäevakooli laager Vormsis, juhatuseesimeeste kokkusaamine Varblas, aastaraamat Scripta ja kindlasti veel midagi.“

Erinevad töövaldkonnad

Fookusesse võetud tegevusaastast said ülevaate andmiseks sõna konkreetse töölõigu eest vastutajad.

Lia Salumäe puudumise tõttu loeti tema koostatud muusikatöö aruanne ette. Selles märgiti stabiilsust: „Midagi erilist pole nimetada.“

Et mitme koguduse kontserttegevus on pehmelt öeldes aktiivne, ei ole aruandja hinnangul enam märkimisväärne. Haapsalus toimus näiteks aastas 55 kirikukontserti.

„Näen potentsiaali kohaliku kooliga koostöös,“ märkis Salumäe ning innustas kogudusi leidma võimalusi kooli jõudmiseks ja koolilaste kirikusse kutsumiseks.

Koroonapandeemiast ollakse toibunud ning koguduste koorid on taas töös. Kokku laulab koorides sadakond lauljat. Mitmed neist said kutse tänavusuvisele üldlaulupeole.

Kogudus ei jaksa – praostkond jõuab

Laste- ja noortetööst kokkuvõtte teinud abipraost Küllike Valk märkis, et praostkondlikult on nähtud vaeva, et tekiks ühtne sünergia. Kui ei saa kogudustes eraldi, siis võib praostkonnana koos – selline suundumus on viisiks, mille poole liikuda.

Abipraost märkis, et läbimurre on toimunud: „Võrgustik on olemas. Teame üksteist nimepidi.“ Viidates väga hästi õnnestunud ühislaagrile märkis ta, et ühiselt püüeldakse selle poole, et tekiks hea laagri harjumus.

„Kõik, mis te teete laste heaks, on kasu kirikule,“ toonitas Küllike Valk.

Noortetööst rääkides märkis õp Kristo Hüdsi, et regulaarselt ei tehta seda üheski praostkonna koguduses. Siiski ei tähenda see, et noori poleks ning et nendega kiriklikus plaanis midagi ei toimuks.

Hüdsi innustas kogudusi noori kutsuma ja kaasama. Tema sõnul on Eestisse jõudmas globaalsem trend: „Noored on kuidagi aktiveerumas. Püüame nende kõrval olla. Milleks muidugi kirikutööd teha, kui pole järeltulevaid põlvi.“

Kõik ei kajastu aruandluses

Omapärane dünaamika tuli esile diakoonia töölõigu avamisel. Seda tutvustanud Kai Kraus nentis, et „üle praostkonna ei toimu midagi“. Tema tunnistusele järgnes küsimuste sadu.

Uuriti näiteks, kas üksiku koguduseliikme külastamine kuulub diakooniatöö alla. Samuti koguduse piirkonda jääva hooldekodu külastamine. Mõistagi on see diakoonia ehk kristlik hoolekanne, kinnitas piiskop Toplaan.

„Diakoonia on valdkond, kus me ei tee vahet koguduse liikme ja mitteliikme vahel. Valdavalt on didakooniatöö seotud hooldekodudega. Enamik vaimulikke käib hooldekodudes hingehoiuteenust osutamas. Mina olen igal pühapäeval mõni tund Lihulas Südamekodus,“ rääkis praost.

Haapsalu õp Mart Salumäe kritiseeris: „Aruandluses oleme keskendunud ainult mõningatele parameetrite markeerimisele. Diakoonia aga algab altarilt ja jätkub iga koguduseliikme koduses elus. See on mõtteviis.“

Nentides, et kehtiv aruandluse vorm ei soosi diakoonia valdkonnas toimuvast aru andmist, tegi õp Salumäe ettepaneku korraldada praostkonna diakooniapäeva, kus „arutada, mis meie kogudustes on seesugust, mida saame diakooniaks nimetada. Mille kaudu teenime kogudust ja ligimest“.

Õhinapõhiselt toimiv

Praostkonna misjonitöö ülevaateks sai sõna misjonikeskuse juhataja ja Lääne-Nigula abiõpetaja Leevi Reinaru, kelle väitel on misjonärid harjunud leidma endale tööks vahendid.

„Misjonitöö toimub õhinapõhiselt. See on tore. Aga kuidas koguduse liikmed saada nii õhinasse, et visioon – misjon on koguduse liikme elu loomulik osa – töötaks, see on väljakutset esitav,“ rääkis Reinaru.

Kuidas tekitada kandvat õhinat selleks, et ristitavate arvu suurendada, sellest kõneles praost Saak oma ettekandes: „Ristimised on meie kõige olulisem tegevus, mida Jeesus ise on meid teha käskinud.“

Kui „sõnade ritta seadmine“ ei valmista ühelegi vaimulikule praosti hinnangul raskusi, siis ristimine vääriks senisest suuremat tähelepanu. Terve praostkonna peale aastas 36 ristimist ei pea ta numbriks, millega rahule jääda.

Lääne praostkonda esindama

Päevakorras olnud valimiste läbiviimiseks valiti valimiskomisjoni diakonitest vaimulikud Tiina Kütt, Lev Lekarkin ja Meelis Malk. Kirikukogu saadikuteks osutusid valituks õp Kristo Hüdsi, Triin Salmu ja õp Mart Salumäe. Asendussaadikuteks valiti õp Illimar Toomet, Madis Kütt ja õp Küllike Valk.

Saare-Lääne piiskopkonna nõukogusse valiti Lääne praostkonna esindajana Kai Kraus.

Sinod kinnitas 2024. aasta eelarve täitmise aruande ning võttis vastu 2026. aasta eelarve, kusjuures määras 2026. aasta praostkonnakassa maksu suuruseks kuus protsenti koguduste 2024. aasta liikmesannetuste summast.

Liina Raudvassar

Lääne praostkond 2024
Praost Kaido Saak, abipraost Küllike Valk
Kuulub Saare-Lääne piiskopkonda
16 kogudust
Liikmesannetajaid 1027
Ristiti 36