Lauluga läbi Ameerika
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Järjejutt / Number: 4. oktoober 2006 Nr 40 /
(Algus EK nr 39/27.09.)
2.
Esimene peatuspaik – Columbus
Esimeseks peatuspaigaks Ameerika mandril oli Ohio osariigi pealinn Columbus. Juba teisel päeval, 7. juulil alustasime laulmisega. Hääled saime üles soojendada kuulsa maailmaavastaja Kolumbuse laeva Santa Maria juures ning Ohio parlamendihoones.
Need kontserdid olid rohkem peaprooviks õhtusele esinemisele, mil panime selga imekaunid rahvarõivad. Kui koorina neis kostüümides esmakordselt üksteist nägime, oli eufooria suur ja nalja palju. Kohe lisandusid talupoeglikud tantsud ja rahvalik meeleolu. Igati märkimisväärne – eks meiegi olime justkui maailmaavastajad ja samas sõnumikuulutajad.
Columbuse linnapargis toimus suur Pop Corn Pops’i lasteüritus, kuhu oli kogunenud tuhandeid inimesi lastega. Suur orkester laval, lapsi lõbustasid kostüümides tegelased ja meie laulsime oma repertuaari rahvalikud laulud. Oli ülev alustada turneed nii suure publiku ees!
Kui pärast laulmist rahva sekka läksime, jätkas orkester lõbusate lugude mängimist. See inspireeris meid ühel muruplatsil üles võtma mõne mängu ja paljud ameerika lapsed lõid innukalt kaasa.
Mõtlesin, et kui oleksime oma tavapärastes valgetes riietes olnud, ei oleks me iial säärasel moel hüplema ja mängima hakanud. Rahvariideis tuleb identiteet justkui tugevamalt esile ja pulbitseb välja rõõm olla eestlane. Olen veendunud, et keegi pealtnägijaist ei tule selle pealegi, et eestlased on kinnised, tagasihoidlikud, tõsised jne.
Järgmisel päeval tegime Covenant’ presbüterlikus kirikus koos kohaliku orkestriga proovi. See oli üsna elamuslik. Kõigepealt saime teada, et meie õpitud Ernesaksa viisi «Mu isamaa on minu arm» asemel soovib kohalik dirigent teha sama laulu Kunileidi viisil naiskoori seades.
No hea küll, ütles Maarja, küll siis orkester meie puudujäägid summutab. Aga võta näpust! Kui koor orkestriga kõik laulud läbi laulis, tuli dirigent meie ette ja soovis laulu teha a cappella! Ega meil valikut olnud. Ameerika dirigent oli ju ikkagi mitu eesti laulu ära õppinud ja me ei saanud talle pettumust valmistada hoopis teist viisi lauldes.
Õhtul tuli esimene täiskontsert Ketsemani (Gethsemane) luteri kirikus koos Linden Viinalassi valmistatud powerpoint’iga, mis aitas kuulajail laulude sisu mõista ja andis linnulennul ülevaate Eestimaast. Linden juhatas ka iga laulu tabavalt sisse.
Pühapäeval, 9. juulil oli meil võimalus osaleda Lindeni kodukoguduse, Northwest Bible Church’i kahel teenistusel, kus laulsime koos kohaliku koori ja orkestriga. See oli võimas kogemus! Lauljad olid tasemel, samuti orkester. Samuti saime väga hea ja sügava jutluse osaliseks. Pastor innustas laskma hapudel kogemustel, mis on meie elus nagu sidrunid, muutuda Jumala kätes justkui magusaks limonaadiks. (Sõnamäng – lemon ‘sidrun’ ja lemonade ‘limonaad’.)
Mida võiks Eestis sellest kogudusest eeskujuks võtta, oli see, et teenistuse alguses anti igale soovijale koos kiriku infolehega jutluse konspekt, mida sai sõnumit kuulates täita. See innustab jumalasõna hoolsamalt kuulama ja tallele panema.
(Järgneb.)
Brita Maripuu