Lauluraamatuaasta kuulutati välja Torontos
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis, Uudised / Number: 8. detsember 2010 Nr 49 /
Visiidilt Kanadasse saabus tagasi EELK delegatsioon eesotsas peapiiskop Andres Põderiga.
Esimesel advendipühapäeval Toronto Peetri kirikus peetud tänujumalateenistusel Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ja Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku nähtavat ühtsust kinnitava lepingu sõlmimise auks kuulutas peapiiskop Andres Põder 2011. aasta ühtses Eesti kirikus laulu- ja palveraamatu aastaks.
Jumalateenistusel jutlustas ja seadis armulaua peapiiskop Andres Põder. Välis-Eesti piiskopkonna piiskop Andres Taul pidas tänujumalateenistusel kõne.
Jumalateenistusel andsid oma allkirja nähtava ühtsuse lepingule assessor emeriitpraost Tiit Tralla ja Välis-Eesti konsistooriumi asepresident assessor Peeter Põldre. EELK peapiiskop annetas Välis-Eesti piiskopkonnale EELK lipu.
Jumalateenistusel teenisid kantsler Urmas Viilma, assessor Tiit Salumäe, Tiit Tralla, praost Hannes Aasa ja õpetaja Mart Salumäe, kes on ajutiselt Viljandist läinud teenima Toronto eestlasi.
Orelit mängisid maestro Roman Toi ja Charles Kipper. Laulsid bariton Avo Kittask, sopran Kristina Agur, segakoor Estonia ja Toronto Akadeemiline Eesti Segakoor Ööbik, dirigeerisid Ingrid Silm, Asta Ballstadt ja Rosemarie Lindau.
Kiriku laulu- ja palveraamat valmis kirikute ühistööna ja ilmus 1991. aasta novembris, vabaduse koidikul 19 aastat tagasi. Laulu- ja palveraamatu ilmumine oli eriliseks märgiks kahe kogukonna – kodus ja võõrsil elavate eestlaste – ühisest usust ja traditsioonidest. Laulu- ja palveraamatu aasta tunnuslauseks on rida Anton Suurkase kiituslaulust: Tõuse, mu laul, taevasse! (KLPR 295:1).
Nüüd seob lauluraamat eestlased üle kogu maailma ning on EELK ja E.E.L.K. nähtava ühtsuse väljendaja ja tugevdaja.
Laulu- ja palveraamatu teema-aasta kulminatsioon on lauluraamatu kasutuselevõtu 20. aastapäeva tähistav lauluraamatupäev 26. novembril 2011 Tallinna piiskoplikus toomkirikus.
Üks teema-aasta olulisemaid eesmärke on taastada eestlaste hulgas varasematel aegadel nii harjumuspärane kahe hariduse vundamenti tähistava raamatu – Piibli ja lauluraamatu – oluline koht meie kodudes.
Nähtava ühtsuse lepingule, mis kinnitab meie ühist usku ja on vajalik meie rahvasse rebitud haava parandamiseks, kirjutati alla 13. novembril Tallinnas piiskoplikus toomkirikus peetud tänujumalateenistusel.
Eesti Kirik