Laulurõõmuga koolipäeva
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudised / Number: 11. märts 2020 Nr 10 /
Tartu luterliku Peetri kooli õpilased on oma tublide õpetajate juhendamisel suvel Viljandis toimuvaks vaimulikuks laulupeoks hoolega ettevalmistusi tegemas.
Kui ma ühel ilusal hommikul Tartu kesklinnas, otse ülikooli peahoone lähedal asuvasse Peetri kooli jõuan, ei ole tunnid veel alanud. Noorema kooliastme õppealajuhataja Külvi Teder ja vanemate laste õppejuht Triin Käpp on uksel vastas ning pärast terekäe andmist saavad tulijad desinfitseerimisainega käsi piserdada, et kõik kurjad tõved ukse taha jääks.
Tulin uudistama, kas ja kuidas Peetri kool suveplaane peab, täpsemini kes kooliperest 3.–5. juulini Viljandis toimuvale EELK kirikupäevale ja vaimulikule laulupeole minna kavatseb.
Pittu minekuks laulud ritta
Juhatust, kus toimuvad muusikatunnid, ma küsima ei pea – hele lauluhääl kutsub suurde saali. Enne mudilaskoori juurde jõudmist saan osa ka rõdusaalis toimuvast lastekoori proovist, kuhu kuuluvad õpilased alates neljandast klassist. Lastekoori juhatab Mari Tooming.
Saan teada, et Peetri kool on registreerunud vaimulikule laulupeole mudilaskoori, lastekoori ja poiste ansambliga – kõik, kel valmisolek kooliaasta jooksul usinalt lauluproovides käia, võetakse kiriku peole kaasa.
„Esä taivan, tii nii, et latsil, kiä hummuku kuuli rühkvä /…/ vähämb puhus näkku tuisku ja tuuli …,“ veerivad minu saali jõudes mudilased püüdlikult, ninake laulupäeva repertuaari vihikus. Muusikaõpetaja Anna Humal loeb selge hääldusega ees, lapsed püüavad järele.
Küllap need, kelle kodus murdekeel võõras pole, on tekstiga edukamad, aga on kindlasti neidki, kes Artur Adsoni võrukeelse luuletuse, mis on Mari Amori viisistuses laulupeo kavva arvatud, veerimisega üksjagu vaeva näevad. „Teil tuleb juba täitsa hästi välja, küll te olete tublid,“ kiidab õpetaja Anna, kes hästi teab, milline võluvits hea kiitus püüdlikule lapsele on.
Nüüd rivistab õpetaja Anna oma mudilased laval kahte ritta, et üle korrata laul, mida kavatsetakse esitada Eesti Kiriku sünnipäevapeol, siinsamas saalis eeloleval reedel.
„Me oleme nende lauludega tööd teinud ning lapsed on vägagi teadlikud, et esinemine tuleb kirikulehe suurel peol. Peol, kus on palju tähtsaid inimesi koos, näiteks meie kiriku peapiiskop ja ka Peetri koolilastele hästi tuttav Tartu praost,“ räägib Anna Humal, kui on kooriproovi lõppedes mudilased tundi saatnud.
Ta selgitab, et otsus osaleda suvisel vaimulikul laulupeol tuli justkui iseenesest. „Laul ja eriti vaimulik laul, see ühendab kogukonda. Peetri kool käsitleb ennast kogukonnana. Just laul aitab peretunnet hoida. Kui kasvatame lapsi vaimulikus meeles, siis me tahame neid juhtida vaimulikku keskkonda ning laul aitab selleks suuresti kaasa,“ selgitab ta.
Anna räägib, et otsus alustada kooriprooviga koolipäeva tehti sel õppeaastal, kuna varasematel aastatel on lauluharjutused jäänud päeva lõppu. Proov algab kell 8.10, tunnid algavad kell 9. Kes jaksab proovi tulla, see on järelikult ka motiveeritud.
Hommik õhtust etem
„Hommikul on lapsed välja puhanud, on värsked ja mälu on erk. Olen meelt, et see võiks olla mõtteviisi harjutamine – kuidas ma alustan päeva. Ma ei alusta seda nutu ja virisemisega. Alustan hoopis palve, laulu ja rõõmsa meelega,“ räägib Anna ja lisab, et on hästi liigutav näha, kuidas lapsed lähevad kooriproovist tundi, lauluke huulil.
Lahkun minagi Peetri koolist, meeles kuuldud viisijupp ja koduses keelemurdes Sänna trubaduuri luulekeelde seatud palve: Esä taivan /…/ tii´ ka nii /…/ ent kui siski sai saa´ ilma suurõmba saota, sõs suurilõ rohkemb, vähemb latsilõ jaota! (Isa taevas, tee ka nii … ent kui siiski sa ei saa ilma suurema sajuta, siis suurtele rohkem, vähem lastele jaota).
Liina Raudvassar