Leedu kolleegidel külas
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 17. mai 2006 Nr 22 /
31. märtsist kuni 3. aprillini oli mul suurepärane võimalus viibida Leedus, tutvuda sealse Kirikumuusika Liidu (LEBMS) tööga ning tutvustada EELK Kirikumuusika Liitu (KML).
Reis sai teoks LEBMSi esinaise Laura Matuzaite kutsel.
Olin põnevil, sest esimesest ja ühtlasi viimasest Leedus käigust oli möödas juba palju aastaid. Milline on elu ja millised on võimalused seal praegu? Kas minu ootused ja oletused leiavad kinnitamist või kummutamist?
Vastuvõtt oli väga soe ja sõbralik. Sain igal sammul tunda avatust ja külalislahkust. Iga päev tõi endaga kaasa huvitavaid elamusi.
Vaimulikud laulupeod ka Leedus
Saabumispäeval, 31. märtsil, oli mul võimalus tutvuda Klaipeda linnaga. Muuhulgas külastasin ka sealset luterlikku «kirikut», täpsemalt kogudusemaja vastas olevat parki. Põõsad selles pargis on istutatud nii, et moodustub kiriku siluett. Seal seisiski kunagi pühakoda ja tulevikus on plaanis hoone uuesti üles ehitada. «Põõsaskirik» ongi selle kavatsuse tähiseks. Siiski on «kirikut» ka praegusel kujul kasutatud – vaimuliku laulupäeva toimumispaigana.
Ülejäänud osa saabumispäevast kulus peaasjalikult LEBMSi üldkoosoleku ettevalmistamisele. Laura Matuzaite sooviks oli, et räägiksin koosolekul KMLi tööst ning tutvustaksin eesti heliloojate kooriloomingut. Nii olingi kaasa võtnud KMList pajatavad voldikud ja kaks kooriteost – Roman Toi segakoorilaulu «Lux perpetua» (helilooja juubeli puhul) ja oma naiskoorilaulu «Sub cruce Soteris nostri».
Saksa- ja inglisekeelseid voldikuid lõpuks tarvis ei läinudki, sest Laura tegi ära suure töö ja tõlkis voldiku leedu keelde!
Leidsime tõlkimise käigus, et meie liitude tegevusel on palju ühist: korraldatakse vaimulikke laulupidusid ja erinevaid seminare (koorijuhtimine, orelimäng, seminarid pasunakooridele jne). Ka tegutsevad mõlema liidu juures koorid.
Leedu kirikumuusikud ühe mütsi all
Leidsime aga ka olulisi erinevusi: KMLi kuuluvad valdavalt EELK koguduste muusikud ning teiste kirikute (baptistid, metodistid) esindajad osalevad liidu töös vaatlejaliikmetena. LEBMSi on aga koondunud kolme vähemuskiriku esindajad – luterlased, baptistid ja reformeeritud. Lisaks muusikutele kuulub LEBMSi ka pastoreid. Rõõmustav oli kogeda, et kirikumuusika edasiviimist peetakse Leedus tõepoolest ühiseks asjaks!
Erinevused on ka meie kooride töös. Kui KMLi koorid tegutsevad projektipõhiselt, siis LEBMSi noortekoori Cantate Domino proovid toimuvad regulaarselt ja kontserttegevus on väga tihe. Advendi- ja jõuluajal antakse kuni kolm kontserti päevas! LEBMSi üldkoosolekul andis Cantate Domino dirigent Edita Fiodorova huvitava ülevaate koori möödunudaastasest tegevusest.
Muu hulgas kõneles ta ka noortekoori osalemisest EELK kirikupäeval ja laulupeol Tartus. Kooriliikmed olid kirikupäevast vaimustuses ja meenutavad reisi rõõmus ja tänumeeles veel tänagi.
Kristlikud eruolaulikud
Üldkoosolekul selgus minu jaoks eriliselt huvitav fakt – nagu Eestis, nii oli ka Leedus Eurovisiooni lauluvõistluse rahvuslikku finaali pääsenud kristlik bänd. Sarnaselt Cruxile ei osutunud Ashtreygi võidukaks, aga finaali jõudmine on ju samuti oluline sündmus.
Elamusterohke oli ka pühapäev. Mul oli võimalus osaleda kahel jumalateenistusel – esmalt Šilute, seejärel Vanagai kirikus. Võisin end teenistustel koduselt tunda ka leedu keelt mõistmata: enamik koguduse vastulaule on sama viisiga nagu meil ja ühine on suures osas ka lauluvara.
Eriliseks tegi jumalateenistuse Šilutes aga koguduse kollektiivide musitseerimine. Koraale saatis väike, teismelistest poistest koosnev pasunakoor. Tore oli jälgida nende tõsist ja püüdlikku mängu!
Jumalateenistust kaunistas lauluga aga koguduse neidudeansambel. Tüdrukud laulsid imeliselt, hingestatult ja naudinguga ning panid kuulajatel silmad särama. Mõlemad kollektiivid on Šilute kogudusele tõeliseks õnnistuseks ja selle eest on igati põhjust Jumalale tänulik olla.
Vanagai poole teele asudes ootas meid aga üllatus. Selgus, et Šilute organistil polnud võimalik seekord Vanagais mängida ja nii paluski pastor Remigijus Šemeklis meil Lauraga orelimäng enda peale võtta. Jagasime ülesanded omavahel ära. Minu saata jäid kaks koraali neljast ning improviseerida lõpumäng. Vahva kogemus hoolimata sellest, et kirik oli kohutavalt külm ja Leedu kiriku traditsioonide kohaselt tuli koraale mängida peaaegu aegluubis!
Tänu Laurale ja pastor Mindaugas Kairysele sain ma lisaks kirikumuusikaeluga tutvumisele osa ka Kretinga frantsiskaani kloostri külastamisest ja kahest kultuurisündmusest Klaipeda ülikoolis: lavakunstitudengite etendusest ning kontserdist, kus kanti ette Mozarti loomingut. Eriti silmapaistev oli tulevaste lauljate kõrge tase – tugevad hääled, kergus virtuoossete teoste laulmisel ja armsalt mõjuv näitlemine.
Helika Gustavson,
KMLi peasekretär