Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Leevi Reinaru on pälvinud kõrge autasu

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

➡️ Vaata ka videouudist Leevi Reinaru pälvib Valgetähe V klassi teenetemärgi

Kiriku kauaaegne vaimulik võtab vabariigi aastapäeva eel presidendilt vastu Valgetähe V klassi teenetemärgi.

Leevi Reinaru on nende 167 inimese hulgas, sealjuures ainsa vaimulikuna, kes pälvib sel aastal presidendi tunnustuse. Võib öelda, et tema töö ja tegevus on aidanud muuta Eestit paremaks, kaitstumaks, sõbralikumaks ja hoolivamaks, kui refereerida presidendi kirjutatut tema otsuse eessõnas.

Tõesti, Leevi Reinaru on 40 aastat jaganud Lääne-Nigulas inimestele jumalasõna, aga kaasanud neid koguduse juures ka mitmesugustesse tegemistesse. Sealne kogudus on Lääne praostkonnas suurim liikmearvu poolest ja kui kiriku noortetööle mõelda, siis kindlasti tõuseb meeltesse just see kogudus. Kogudus on pälvinud tähelepanu ka muusikaga – meenutagem ansambleid Crux ja Doxa. Kui Leevile mõtleme, siis tema heade ja silmapaistvate tegude tõttu.


Leevi Reinaru maalinäituse avamisel mõne aasta eest Ridala kogudusemajas. Arhiiv.

Perspektiivitu elukutse

Teame Leevit ka kui kristlikku harrastuskunstnikku ja ta meenutab, et tegi keskkooli lõpus ettevalmistusi kunstiinstituuti astumiseks. Vaimulikust isa Karl Reinaru (1915–2003) vaatas poja soovile toetavalt, kuna ka tema oli nooremas põlves harrastuskunstnik, ent nagu Leevi meenutab, oli kodustel hea meel, kui ta seesmisest selgusest langetas otsuse teoloogiaõpingute kasuks. 

„Mõnele tuttavale oli üllatav, et valisin nõukogude ühiskonnas perspektiivitu elukutse. Minu jaoks oli tegu seesmise kutsumusega,“ ütleb Leevi. Kirikutöö oli tuttav ning kuna kirik oli ühiskonnas põlu all ja õpetajatest puudus, pidi varakult teenima hakkama. Ta on meenutanud, et juba tudengipõlves tuli jumalateenistustel kaasa teenida, ristida ja igavikuteele läinuid viimsel teekonnal saata. 

Juba pooleteise aasta pärast õpingute algusest oli Leevi ordineeritud – ju see oli Jumala plaan, nagu on arvanud tema ordinatsioonivend Joel Luhamets, nüüdne piiskop. Aseõpetajana määrati Leevi teenima Tudulinna ja Avinurme kogudust. Vanust oli Leevil siis vaid 21.

„Koguduse rahvas oli väga südamlik ja sõbralik, meid koos abikaasaga võeti vastu kui oma lapsi. Elamistingimusi ei olnud ollagi, neid tuli hakata ise looma. Enne sõjaväkke sunniviisilist saatmist oli Avinurme kogudusemaja projekt kinnitatud, samuti krunt kiriku kõrval ja ehitusmaterjalgi olemas,“ meenutab Leevi. Ega Avinurmes teenitud aeg pikaks jäänudki. 

Jumala juhtimisel

Tiit Salumäe ettepanekul ja peapiiskop Hargi nõusolekul jõudis Võrumaal sündinud mees Lääne-Nigulasse ja jäi. Praegu on ta pensionär, aga ütleb, et jumalariigi tööst ei jääda pensionile ja ta ei oota töökohustustest vabanemist. Tõsi, ta on töökoormust vähendanud ning väärtustab väga peret ja eriti lastelaste hoidmist. 

Unistamiseks pole Leevil aega, aga visioone kiriku ja kogukonna jaoks on ta loonud. Ta loodab, et tema juhitud misjonikeskuse kogudustele suunatud tegevused annavad koguduseliikmetele uut ja rõõmsat motivatsiooni koguduseelu ehitada. „Jumala juhtimine on mulle kõige olulisem,“ sõnab ta. 

Praegu ehitatakse ümber küttesüsteemi. Raahe sõpruskoguduse abiga 1994 paigaldatud õliküttesüsteem on küll toiminud, ent nüüd on käsil muudatused – kirikusse ja kogudusemajja tuleb maaküte, mis on mitu korda soodsam kui õliküte. Maasse on pandud kuus kilomeetrit torustikku. PRIA eraldas selleks ka toetuse. 

„Innovaatiline ja keskkonda säästev on see küll,“ tunnistab õpetaja. See on midagi, mida koguduselt ja selle kauaaegselt vaimulikult juhilt õppida. Lääne-Nigula kirik on helge, kogudus sooja südamega ning see pole tähelepanuta jäänud.

Leevi Reinaru tööd on varasemalt tunnustanud ka EELK: 2003 anti talle aukiri, 2007 III ja 2014 II järgu teeneterist. Aastal 2017 sai ta kuldristi kandmise õiguse, järgmisel aastal valis vaimulike konverents ta aasta vaimulikuks.

Abikaasa Helle Reinaruga on neil kolm poega: Daniel, Joel ja Samuel Markus ning kokku on neil seitse lapselast.

Rita Puidet