Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Legendaarset õpetajat Madis Oviiri meenutades

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Madis Oviir teenis Viru-Jaakobi kogudust aastatel 1959–1994.
Arhiiv

22. juulil toimus Vinni vallas Viru-Jaagupis üle kolmekümne aasta Viru-Jaakobi kogudust teeninud vaimuliku Madis Oviiri (16.7.1908–2.7.1999) mälestuspäev. Mälestusüritusel osalesid Madis Oviiri lapsed koos järeltulijatega.

Madis Oviiri 110. sünniaastapäeva mälestusjumalateenistusel teenisid emeriitpeapiiskop Andres Põder, Viru-Jaakobi koguduse õpetaja Tarmo Linnas ja Jõhvi koguduse õpetaja Peeter Kaldur. Andres Põder, kelle vaimulikutee 1976. aastal algas Viru praostkonnas, ütles Madis Oviirile mõeldes, et üle kolme­kümne aasta ühte kogudust teeninud ja kõrge vanuseni elanud vaimulik jättis nii Vinni valda, Eesti kiriku- kui ka kultuurilukku märkimisväärse jälje.
Mälestuspäeval luges muusik Andrus Albrecht katkendeid Madis Oviiri eluloost, näitleja Toomas Suuman tema jutlustest, flööti mängis Anne-Ly Linde. Oma isa meenutas perekonna nimel Mihkel Oviir. Oviiride perekond kinkis Vinni vallale Madis Oviirile kuulunud Piibli, mille tema tütar Mari-Ann Oviir andis üle Vinni vallavanemale Rauno Võrnole.
Madis Oviir oli esimene Vinni valla aukodanik, talle anti see tiitel 1988. aastal. Tol korral ei olnud veel teenetemärki, nüüd, 30 aastat hiljem avati talle postuumselt tema haual teenetemärk.
Piiskop Tiit Salumäe saatis seoses Madis Oviiri 110. sünniaastapäevaga tervituse Viru-Jaagupi kogudusele ja Madis Oviiri perekonnale. Selles meenutab ta kokkupuuteid lugupeetud vaimulikuga, kes on temagi kujunemisteed sügavalt mõjutanud. „Kirik austab oma väärikaid õpetajaid, kes on kuulutanud evangeeliumi ja pühitsenud sakramente, olgu vabaduses, vangis, ateistlikul nõukogude ajal kui ka vabas Eestis. Pastor Madis Oviir on üks nendest auväärsetest Issanda sulastest,“ kirjutas Salumäe.
Õpetaja Oviiri panus on jäädvustatud kodulooliste, folkloristika- ja teoloogiaalaste uurimistööde ning artiklite näol. Ta on saatnud kirjandusmuuseumi 6000 lehekülge folkloristikat. Noorena avaldas Salumäele sügavat muljet Oviiri suurepärane raamatukogu.
Usuteaduskonda 1939 õppima asunud Madis Oviiri jaoks muutis algseid plaane sõda ja okupatsioon. Sunnitöölt 1955 vabanedes jätkas Oviir usuteaduse õpinguid. Madis Oviir oli aastaid Eesti vanim tegevõpetaja. 1993. aastal andis EELK konsistoorium talle pikaajalise töö eest õiguse kanda kuldristi.
Sirje Semm