Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Linnuristipäeval toimus Võru sinod

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Võru praostkonna 11 koguduse sinodisaadikud kogunesid 4. mail. Alustades jumalateenistusega Pindi kirikus siirduti nõu pidama kiriku lähistele 1936. aastal ehitatud leerimajja. Osales peapiiskop Urmas Viilma. 

Päevakorra sisulist poolt alustas praost Üllar Salumets aruandeaastast kokkuvõtet tehes. Ta tuletas meelde, et piirkonda kuulub 11 kogudust 13 016 hingega (nimelise liikmeannetuse on teinud 1932 inimest, kellest täieõiguslikke koguduseliikmeid on 1190), keda teenib seitse õpetajat ja kaks vikaari. 

Kui koguduste teenimispiirkonnas elab kokku 65 224 inimest, siis viimase rahvaloenduse järgi peab ennast Põlva ja Võru maakonnas luterlaseks 7050 inimest (2011. aastal oli see näitaja 9617).

Õpetajate koormus on suur: Urvaste õp Üllar Salumets on viimased kaheksa aastat olnud ka praost; Kanepi õp Margit Lail on abipraosti ametis, Räpina õp Urmas Nagel on ka Mehikoorma hooldajaõpetaja, Rõuge õp Mait Mölder on lisaks Roosa hooldajaõpetaja, Pindi õp Argo Olesk oli ka Vastseliina hooldajaõpetaja, Põlva õp Toomas Nigola töötab lisaks portaali e-kirik ja Jakobi kooli heaks. Praostkonna vikaarõp Jaak Pärnamägi on alates 15. veebruarist Vastseliina hooldajaõpetaja. 

Praost Salumets kinnitas, et kuigi rahanumbrid on olulised, sest kõnelevad selget keelt koguduste toimetuleku kohta, siis koguduste suurim vara on liikmed ja liikmete jaoks on väga oluline, et vaimulik on nende jaoks olemas ja kättesaadav. 

„Iga koguduse aasta on olnud töine,“ toonitas praost, viidates kogudustest laekunud aruannetele. Õpetajad on tema sõnul teeninud oma kogudusi ja teinud misjonitööd. Palju abi on vabatahtlikest, keda loetakse praostkonnas kokku 295. Koguduste sissetulekud sõltuvad otseselt lahketest annetajatest. Morjendav on fakt, et aruandeaastal jätsid paljud oma nimelise liikmeannetuse tegemata. Praost hindas seda probleemiks, mille likvideerimise heaks tuleb tõsiselt tööle hakata.

Töölõikude kaupa esitasid sõnalise aruande muusikatöö esindaja ning laste- ja noortetöö esindajad, samuti sai paariminutilise ülevaate andmiseks sõna iga koguduse esindaja.

Praosti valimise päevakorrapunktis nimetas peapiiskop Viilma, et kuigi Võru praostkonnas tuleks mitme õpetaja puhul kõneks praostikandidaadiks arvamine, kuulub tema eelistus juba kaks ametiaega praosti ametis olnud Urvaste õpetajale Üllar Salumetsale. Kinnise hääletuse tulemusel osutus Salumets valituks 100% poolthäältega (kõik valimiskasti lastud 25 sedelit olid veatult täidetud ning väljendasid poolehoidu Salumetsale). Praosti ametis jätkama valitud Salumetsa ettepanekul seati abipraosti kandidaadina üles senine abipraost, Kanepi õp Margit Lail. Ka tema sai 100% toetushääled. Praostkonna nõukogusse valiti peale praosti ja abipraosti vaimulikena Argo Olesk ja Jaak Pärnamägi ning ilmikuna Hasso Ploomipuu. 

Peapiiskop Viilma põimis oma sõnavõttu erinevaid teemasid. Teemasid, mis on südamel ning mida oleks hea sinodiga jagada, olnuks veel, ent aeg seadis piirid ja nõudis valikuid. Viilma selgitas, et ei saa kõiki sinodikoosolekuid külastada ja on rõõmus, et saab seda kohustust jagada piiskoppidega. Et aga piiskopid Tiit Salumäe ja Joel Luhamets siirduvad peatselt emerituuri, siis tõstatub küsimus, mis saab edasi. „Aasta pärast on pilt teine. Milline, ei tea,“ märkis Viilma ja reastas võimalused: peapiiskop on üksi; piiskoppe on mitu; piiskopid on ilma piirkonnata; piiskop on koos piiskopkonnaga jne. 

Liina Raudvassar

Võru praostkond 2022. a

Praost Üllar Salumets

Abipraost Margit Lail

Kogudusi 11

Koguduseõpetajaid 7

Praostkonna vikaare 2

Palgalisi ilmiktöötajaid 34

Vabatahtlikke abilisi 295

Liikmeid 13 016, annetajaliikmeid 1932

Ristiti 109 ja leeritati 65 inimest, laulatati 21 paari