Lipulaulul on suur juubel
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 1. juuni 2022 Nr 23 /
Koos lipupäevaga meenutatakse tänavu eriliselt ka lipulaulu, millel nüüdseks on vanust sada aastat.
Seda olulist teetähist meie kultuuriloos tähistatakse käesoleva nädala laupäeval Nõo kiriku juures lipuplatsil, sest laulu sõnad kirjutas vaimulik Martin Lipp (1854–1923) Nõos teenimise ajal. Sealsele kalmuaiale on Lipp ka maetud ja 90 aastat tagasi 5. juunil avati talle Anton Starkopfi loodud pronksbüst. Nüüdselgi tähtpäeval ei unustata vaimulikust kirjamehe haual käia.
Vaevalt aga luuletuse autor arvata oskas, et 1897 kogumikus „Kodu kannid“ ilmunud luuletus „Eesti, Eesti, ela sa!“ saab endale veerand sajandit hiljem viisi ja omandab hümni staatuse. Ülistuseks Eestimaale ja eestlastele laul kahtlemata on ja sellepärast on seda pakutud ka riigihümniks.
Kui sõnadel on vanust 125, siis viisil 100 aastat. Just tänu lipulaulule tuntakse helilooja Enn Võrku (1905–1962), aga ka tänu koorilauludele, millest üks tuntumaid „Ma lillesideme võtaks“ on loodud Juhan Liivi sõnadele.
Laupäeval pakutakse rõõmsa ja rahvusliku meeleolu kõrval ka õpetlikku – loengu Rootsi-aegsetest köstritest ja koolmeistritest peab Tallinna ülikooli teadur doktor Aivar Põldvee. On ju kooliharidust antud Nõos mitu sajandit. Kuulata saab koorimuusikat ja suvekohvikus keha kinnitada. Kõik on oodatud, kinnitab kogudus.
Möödunud aastal avati kirikuesisel platsil lipulaulule pühendatud mälestuskivi.
Nagu tavaks, tähistatakse selgi aastal lipu aastapäeva Otepääl, kus peale piduliku rongkäigu heisatakse kirikumõisas lipp, peetakse kõnesid, ollakse ühises osaduses toimuval jumalateenistusel ja kuulatakse kooliõpilaste kontserti, õhtul aga esineb kultuurimajas Eesti Rahvusmeeskoor.
Lipulaulu aastapäeva tähistatakse ka Eesti Rahva Muuseumis, kus lipulaulu ajaloost räägib helilooja ja muusikateadlane Alo Põldmäe. Muuseumis on avatud töötoad ja toimuvad lippu tutvustavad tuurid. Kõiki kutsutakse kaasa laulma kohapeale, ülekannet saab jälgida Eesti Rahvusringhäälingu ja Postimehe portaali kaudu alates kella 13st. Muuseumi külastus on tasuta.
Rita Puidet