Loenguosa kuulub luterliku kirikupäeva juurde vältimatult
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Rõõm üle maa / Number: 26. juuni 2024 Nr 26 erinumber /
EELK Usuteaduse Instituut kutsub kirikupäeval, 28. ja 29. juunil Viljandis kuulama ja kaasa mõtlema kolmele loengule, mis dr Liina Kilemiti sõnul on kõik üldkultuurilise sisuga ning võiks sobida ka neile, kes ei ole just igapühapäevased kirikulised.
See, et ühe luterliku kiriku kirikupäeva programmi kuuluvad ka loengud, on Liina Kilemiti meelest täiesti vältimatu. „Meie, luterlased, oleme ikkagi niivõrd teadmistele ja kirjasõnale suunatud ja hariduslembesed, et see on tõesti enesestmõistetav,“ arvab Kilemit ning lisab, et üldhariva sisuga loeng sobib tõhusaks vahepalaks jumalateenistuste ja vaimuliku laulupeo vahele.
Küsimusele, mille alusel tehti loengute valik, vastab Liina Kilemit: „Eelkõige mõtlesime, et loengud võiks olla suunatud nendele, kes ei ole võib-olla leidnud veel oma kogudust, kes veel otsivad. Neile, keda ehk Piibli ja misjoni teema ei kõneta, küll aga kristlik kultuur.“
Liina Kilemit eeldab, et UI pakutavad loengud meelitavad üldkultuuriliste märksõnadega. „Inimesed tuleks meid kuulama, aga ühtlasi ehk tekiks huvi kõige muu vastu, mida kirikupäev pakub,“ arutleb Kilemit ning on nõus, et kirikupäeva programmi lisatud loengud on misjoneerivad – meeldiv loeng võib sillutada tee kirikusse.
Reedel, 28. juunil algusega kell 17 võtab piibliteaduste professor Randar Rasmuth fookusesse küsimuse, mis peitub liitsõnade usuteadus, loodusteadus ja loodushoid taga. Mis neid sõnu ühendab ja mis lahutab. Juttu tuleb tänapäeva inimest vägagi puudutavast teemast. Lektor püüab suunata kuulaja mõtisklema, mil viisil eelnimetatud sõnad on seotud iga inimese eluga.
Reede õhtul kell 22 räägib piiskop Marko Tiitus silmapaistvast kaasaegsest frantsiskaani teoloogist ja kirjanikus Richard Rohrist. Teemavalik lähtub tõigast, et frantsiskaanlastel on ajalooliselt olnud Viljandiga otsene side. Nimelt rajasid just selle ordu mungad 539 aastat tagasi Viljandisse kloostri koos kirikuga, mis praegu kannab Jaani kiriku nime. Klooster ei tegutsenud küll kaua, aga osa frantsiskaanlaste vaimust ootab avastamist ka tänases Viljandis. Antud loeng on üheks sammuks sellel teel.
Laupäeva, 29. juuni keskpäeval toimub algusega kell 12.30 loeng „Kelle laulu me laulame“, milles professor Toomas Siitan Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast avab protestantliku kirikumuusika teema. Kuulajatele selgitatakse, et luterliku kirikulaulu traditsioon on osa meie kultuurist. Millal ja miks sündis eestikeelne kirikulaul ja kas meil on ainult üks rahvakeelne laulutava, neile ja teistelegi küsimustele otsitakse loengus vastuseid ning võetakse tulipunkti mitu sajandit.
Kõik loengud toimuvad Pärimusmuusika Aidas, on tasuta ning kestavad umbes tund aega. Vaimulike Randar Tasmuthi ja Marko Tiituse loengud on osa Ööülikooli programmist ning need salvestatakse „Ööülikooli” saatesarja tarvis. Professor Toomas Siitani loengu terviku salvestab ajaleht Eesti Kirik ja seda saab hiljem järelvaadata kirikulehe kodulehel ja YouTube’i kanalil.
Eesti Kirik