Loodud toimkond alustas tööd
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Teated / Number: 15. aprill 2020 Nr 16 /
Kirikumuusika liidu juures tegutseb aasta algusest toimkond, kes tegeleb orelite andmebaasi loomisega.
Orelite andmebaasi vajalikkusest on kõneldud mitu aastat. Andmebaasi vajavad organistid, kes ühte või teise paika esinema minekuks vajavad kava koostamisel eelinfot. Aga lisaks aitaks andmebaas vähendada iga-aastast aruandlusele kuluvat aega, selgitab kirikumuusika liidu juhatuse esimees Tuuliki Jürjo. Toimkonda kuuluvad peale tema veel Kadri Ploompuu ja Anneli Klaus.
Projekt on alles algusfaasis ja ees ootab mitu aastat tööd, aga ükskord tuleb pihta hakata, ütleb Tuuliki Jürjo. Eelkõige peetakse silmas luteri kirikutes paiknevaid oreleid, neid on kõige rohkem. Huupi pakub Jürjo nende arvuks 160–170, aga tõenäoliselt on riigi huvi, et andmebaasi oleks kantud kõik Eestis asuvad orelid.
Andmete hankimiseks on pöördutud juba koguduste poole ja osa kogudusi on olnud aktiivsed vastama. Aastatel 2004–2008 sai osa oreleid passi, ent andmed ei tarvitse enam vastata praegusele olukorrale. Muutusi on nii paremuse, aga kahjuks ka halvemuse suunas. Osa andmeid on leitavad Hugo Lepnurme raamatust „Oreli ja orelimuusika ajaloost“ ning Ene Pilliroo ja Ivalo Randalu koostatud raamatust „XXI pilku orelile“.
Toimkond otsustab, missuguseid andmeid kogutakse, kontrollib, kas esitatud andmed on tõesed. Mõtteainet jätkub, eelkõige ollakse huvitatud orelite dispositsioonist. Toimkonna eeskujuks on Soomes koostatud koduleht suomenurut.fi, selgitab Tuuliki Jürjo, mainides, et oma kodulehekülg on ka Saksamaal asuvate pillide kohta. Soovime toimkonnale kannatlikku meelt ja jaksu ettevõetu heaks kordaminekuks.
Rita Puidet