Loodut hoidev kirik
/ Autor: Triin Käpp / Rubriik: Uudised / Märksõnad: Paastuaeg / Number: 4. märts 2020 Nr 9 /
Aastapäevad tagasi hakkasime oma koguduse inimestega mõtisklema, milline on kiriku roll ja koht praeguses maailmas.
Maailmas, kus me ei tea tegelikult, milline saab olema meie laste tulevik planeedil Maa – või kas see üldse saab planeedil Maa olema. Erinevaid lahendusi on aastate jooksul välja pakutud omajagu. Nii näiteks kõneleb Stephen Hawking oma raamatus „Lühikesed vastused suurtele küsimustele“, et meie üks ainumas väljapääs on leida eluruum kuskil mujal ning kosmoseuurimise jätkamine on seetõttu elulise tähtsusega.
Kiriku sõnum kliima teemal
Kui aga püüda siiski siinsele aegruumile mõelda, siis mis võiks ja peaks olema kiriku sõnum ja koht kogu kliima- ja looduse hoidmise teemas? See on tõsine mõttekoht. Ühelt poolt võiks iga kingsepp jääda oma liistude juurde, teisalt puudutab see teema meid tegelikult inimeseks olemises rohkem, kui esmapilgul näib.
Olles ise loodud, kuulume kogu ülejäänud ümbritsevaga kokku. Vaielgu teadlased edasi, kas praegune olukord on ennekõike inimtekkeline või normaalne kliimamuutus, aga mõlemal juhul mõjutab see meie elu ning inimsust.
Kui maal jääb ruumi väheseks, kas siis on ikkagi õige kutsuda üles täitma maad lastega, mis siis, et meil ju ruumi on? Või kas seisame peatselt silmitsi ka lihtsamate loodusressursside nagu puhas vesi väljaveoga? Või ehk peame andma maad kliimapagulastele, kelle kodud jäävad vee alla? Ja kui jah, siis millistel tingimustel oleme valmis neid vastu võtma? Need on vaid üksikküsimused, näitlikustamaks mõtet, et oleme teemast puudutatud igal juhul.
Olen tänulik, et ka Eesti Kirikute Nõukogu on pidanud seda teemat oluliseks ning valinud selle aasta teemaks.
Mida saame meie teha?
Küllap on esmatähtis nendel teemadel omavahel kõnelda, ühiselt mõtestada, palves olla ja kuulata. Mõista, mis on minu võimalused ja koht sellel teel. Mida vajab minu ümbruskond selleks, et meil oleks ühiselt koos hea olla. Mida vajan mina, et jõuda, jaksata ning liikuda üha enam Jumala poole, kes on kogu loodu Looja.
Ära ei tohi unustada kaasinimest, kes on samamoodi imeliselt Jumala poolt loodud. Hoides kogu hinge eest loodust, kuid muutudes samal ajal kõrgiks, vihaseks, pildudes karme sõnu nende suunal, kes veel ei oska loodu hoidmise peale mõelda, jääb loodu hoopis hoidmata ning me oleme alguspunktis tagasi.
Paastuaeg on hea võimalus teha enda sees ruumi. Ruumi Jumalale ja tema imelisele loodule. Pakume kogudusele omalt poolt igal nädalal välja mõne loodu hoidmise mõtet kandva eesmärgi, millele paastuajal pühenduda. Näiteks kutsusime tuhkapäeval inimesi veetma vähem aega ekraani ees ja selle asemel võtma aega iseendale koos mõne hea looga – lugeda läbi üks raamat.
Ka Jeesus kõneles lugudes – lood kannavad meid läbi aegade ning on üheks oluliseks aluseks, mille kaudu me ka oma valikuid elus teeme. Kalle Blomkvist oleks praegu teinud nii … Aga Ronja tegi sellise valiku … Kuidas oleks selle teema üle arutlenud Aljoša Karamazov või ehk Athos, see väärikaim musketäridest? Või siis lugu sinepiivakesest või küünlast, mida ei panda vaka alla. Võtta aega ja lugeda. Ja lasta lool end kanda.
Loobudes muretsemisest
Teise eesmärgina pakkusime välja loobumise muretsemisest. Eestlane on supermuretseja, kuid nagu ütleb juba levinud tarkusetera, on oluline teada, et on asju, mille pärast tasub muretseda, ja asju, mille pärast ei tasu, ning on suur tarkus neil kahel vahet teha. Seega kutsume inimesi just sel nädalal üles oma muretsemist märkama ja seda teadlikult kõrvale panema.
Sageli muretseme asjade pärast, mida me tegelikult mõjutada ei saa. Tihti tuleb see ka suurest vastutusest. Kuid seegi on kõrvale pandav. Kui usaldame rohkem teisi enda ümber, teeme ruumi nende vastutusele iseenda vastutuse asemel, siis avaneb meie jaoks võimalus muretsemise asemel rõõmutseda. Rõõmutseda ja palvetada. Teha mure asemel ruumi usaldusele kaasinimese ja Jumala vastu.
Loodut hoidev kirik on märkav kirik. Loodut hoidev kirik on lootev kirik. Loodut hoidev kirik on Looja antut hoidev kirik.
Triin Käpp,
Tartu Ülikooli-Jaani koguduse õpetaja
Tartu Ülikooli-Jaani koguduse järgmistel mõtisklustel saab silma peal hoida sotsiaalmeedia vahendusel: www.facebook.ee/jaanikirik #looduthoidevkirik