Looja ja ligimese teenistuses

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Hingehoid / Number:  /

Pia Ruotsala. Foto: Rita Puidet

Inimese hinge toetab lähedane suhe Jumala, looduse, teiste inimeste, kogukonna ja iseendaga – ehk tervikuna looduga. Võime suhestuda Jumala looduga on küpse täiskasvanu märk. Kirik saab toetada inimese kasvu selles osas ning kogudused saavad pakkuda turvalist keskkonda suhestumise ja dialoogilise suhte arendamiseks.

Naasin misjonärina Eestimaale käesoleva aasta augustis ja asusin külastama erinevaid kirikuorganisatsioone, et mõtestada lahti oma rolli ning välja selgitada, millisele vajadusele saaksin EELK Misjonikeskuse koolitajana vastata. Minuga jagati erinevaid valukohti, millest püüdsin vajaduste põhjal mõista inimhinge sügavamaid teemasid, selliseid, mis ühendavad tervet kirikut.

Nendest kohtumistest ja aruteludest sündis koguduse töötegijaid jõustav arenguprogramm „Looja ja ligimese teenistuses”, mille läbimisel saab osaleja viia oma kogudusse hulga teenimistööks vajalikke võtteid. Programmi käivitamist valmistame praegu ette.

Kuidas kirik saab häälestuda, et märgata ja kuulata selle kogukonna vajadusi, kelle juurde Jumal on saatnud meid teenima? Iga kogudus on ressursse täis, aga me ei pruugi märgata oma jõuvarusid ja tugevusi, ilma et keegi meile neid peegeldaks. Kiriku perenõustamisest on tuttav dialoogiline lähenemine, mis annab uuringute põhjal ka kogukonnatöös ja koguduse arendamises häid tulemusi.

Jõuvarukeskne lähenemine tähendab usaldamist, et kogudusel ning oma piirkonna inimestel on juba vastused, kuidas kirik saab neid toetada. Kui suudame dialoogis neid inimesi hoolega kuulata ning analüüsides neid ümbritsevat keskkonda leida vastuse küsimusele, mida Jeesus ka küsis inimeste käest: „Mida ma saaksin sinu heaks teha?”, on võimalik arendada välja töömetoodika, mille abil saab vastata nende praegustele vajadustele.

Dialoogiline suhe Jumalaga avab meie mõistuse, et me näeksime ennast, oma koguduse liikmeid ning kogukonda väärtuslikuna, täis Jumala armastust. Isegi kui oleme ajaloolistel põhjustel, poliitilise võimu kasutuse, kaotuste ja üksijäämise tõttu haavatud, on Jumala silmis igaüks meist võrdselt teistega väärtuslik ja võimeline teenima ehk looma lootust täis tuleviku järgmistele põlvkondadele.

Käivituv arenguprogramm põhineb kristlikul inimkäsitlusel, et Jumala loominguna on iga inimene väärtuslik – küll ka patune, aga võimeline ennast parandama ning ligimest armastusega teenima. Näiteks Kambodža kirikus, kus viimati misjonärina teenisin, püüab iga kiriku kaastööline jagada seda sõnumit, et läbi enese väärtuse tajumise võimestada lootusetut ja maha tambitud kogukonda. Läbi suhestumise Jumala looduga saame lahti mõtestada oma valud ja kannatused, kogeda, et me pole üksi, ja teha üheskoos valikuid tulevikuks.

Ka Eesti kogudustele luuakse tulevikusuund tänaste valikute kaudu ja Jumal on pannud meid üheskoos vastutama selle tuleviku eest. Kui vaatame oma koguduse piirkonna lapsi ja noori, saame tuletada meelde Jeesuse kutset märgata lapsi ja õnnistada neid. Kuidas meie täna saame olla õnnistuseks oma laste tulevikule kirikus? Meid kutsutakse panema kõrvale oma pettumused, lootusetus, nurin koguduse probleemide ja teiste inimeste ebatäiuslikkuse pärast ning suunama pilk tulevikule. Mida saad sina teha täna, et peegeldada Jumala armastust?

Kirik kannab kõige vägevamat lootuse sõnumit: Jeesus on meiega kõik päevad ajastu otsani, meil on tulevik ja läbi aegade Jumala hoidmine. Prohvet Jeremija sõnad kinnitagu perekeskselt kutset teenima Loojat ja ligimest: „Ehitage kodasid ja elage neis, istutage rohuaedu ja sööge nende vilja! Võtke naisi ja laske sündida poegi ja tütreid! Võtke oma poegadele naisi ja pange oma tütred mehele, et nad sünnitaksid poegi ja tütreid! Paljunege seal, ärge vähenege! Ja taotlege selle linna heaolu, kuhu ma olen lasknud teid viia, ja paluge selleks Issandat; sest selle hea põli on teie hea põli!” (Jr 29:5–7)

Arenguprogrammi kohta leiate täpsemat infot EELK Misjonikeskuse kodulehelt.

Pia Ruotsala

misjonär-koolitaja