Lühiuudised
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 26. september 2018 Nr 39 /
EKOE täiskogu
13.–18. septembrini pidas Šveitsis Baselis oma 8. täiskogu Evangeelsete Kirikute Osadus Euroopas (EKOE). Tegemist on 1973. aastal Leuenbergi lepinguga loodud katusorganisatsiooniga, mis ühendab umbes sadat luterlikku, metodistlikku, reformeeritud ja unioonikirikut.
EELKd esindasid Baseli täiskogul peapiiskop Urmas Viilma ning õpetaja Thomas-Andreas Põder. Viimane kuulus seni ka EKOE nõukogusse ja jätkab nüüd asendusliikmena.
Õigeusu kirikutüli
Õigeusu kiriku Konstantinoopoli patriarh Bartolomeos I (pildil) teeb ettevalmistusi, et tunnustada Ukraina õigeusu kiriku iseseisvust. See on põhjustanud terava konflikti Moskva patriarhaadiga, mis peab Ukrainat osaks enda kanoonilisest territooriumist. Hiljuti teatas Moskva patriarhaat, et katkestab peaaegu kõik sidemed Konstantinoopoliga. Vaid armulauaosadus jääb esialgu püsima.
Ehkki ülemaailmset kirikupead õigeusklikel ei ole, peetakse Konstantinoopoli oikumeenilist patriarhi ajaloolistel põhjustel teiste maade juhtivvaimulike seas auväärseimaks. Moskva patriarhaat aga paistab silma oma suuruse poolest, hõlmates praegu üle poole kõigist maailma õigeusklikest.
Pärast suurema osa Ukraina hõivamist Venemaa poolt XVII–XVIII sajandil allutati ka neil aladel tegutsenud õigeusu kirik Moskva patriarhile. Ukraina iseseisvumise järel 1991. aastal lõi osa sealseid usklikke Moskva võimu alt lahku. Sel viisil tekkinud Kiievi patriarhaati pole aga ükski teine õigeusu kirik tunnustanud.
Suurem osa Ukraina õigeusklikest on jäänud siiani truuks Moskva patriarhile alluvale Ukraina õigeusu kirikule, mis on oma sisemiste küsimuste otsustamisel väidetavalt siiski üsna iseseisev. Eriti pärast konflikti puhkemist Venemaaga 2014. aastal on Ukrainas hakatud aga varasemast skeptilisemalt suhtuma ka kiriklike sidemete säilitamisse Moskvaga. Kümned kogudused on lahkunud Kiievi patriarhi alluvusse. Ka Ukraina võimud on asunud aktiivselt toetama Moskvast sõltumatu õigeusu kiriku loomist.