Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lühiuudised

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Hävinud sünagoog Tallinnas. Arhiiv

Pealinnas avati infotahvlid
Tallinna Kesklinna valitsus paigaldab sada aastat tagasi linnaruumis olnud ja nüüdseks hävinud rajatiste tähistamiseks infotahvleid. Esimene tahvel paigaldati Marie Underi sünnikodu asukohale, nüüd märgiti infotahvliga Kuremäe kloostri endise Tallinna abikloostri ja sünagoogi asukoht.
1902. aastal valminud abiklooster, mitme torniga suurejooneline kivikirik, asus Gonsiori ja Villem Reimani tänava nurgal. Hoone sai II maailmasõja ajal kahel korral kannatada, aga taastati. Siiski lammutati see tänavavõrgu ümberplaneerimise ettekäändel 1960. aastal.
Tahvel avati ka Rävala puiestee ja Kivisilla tänava nurgal, kus asus aastatel 1885–1947 uusromantilises stiilis sünagoog, mis jäljendas kuulsat Viini sünagoogi. II maailmasõja ajal muudeti see laohooneks ja Tallinna pommitamise ööl 9. märtsil 1944 sai sünagoog kannatada ja lammutati 1947.
„Julgen väita, see on üks väike, aga siiski väga vajalik samm möödunud sajandi keerulise ajalooga leppimisel. Samuti aitab see samm säilitada mälestust selle kohta, kuidas nägi meie kodulinn välja siis, kui loodi Eesti Vabariik,“ selgitas infotahvlit avades linnaosavanem Vladimir Svet.

Hoiatus Soome pastorile
Soome kirikuleht Kotimaa kirjutab, et rootsikeelse Porvoo piiskopkonna piiskop Björn Vikström on teinud hoiatuse pastor Markus Engströmile seoses tema järskude väljaütlemistega homoseksuaalsuse kohta ajalehes Syd-Österbotten avaldatud arvamusloos.
Engström väljendas oma pettumust, nimetades toimunut „megaskandaaliks“. Tema sõnul olevat tegemist põhimõttelise küsimusega selle kohta, kas Soomes on võimalik Jumala sõna kuulutada või mitte.
Piiskop Vikströmi sõnul aga ei puuduta hoiatus mitte Engströmi teoloogilisi vaateid, vaid üksnes tema sobimatut sõnakasutust.