Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Madis Kanarbik võttis kuningalt vastu aumärgi

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

KanarbikMadis201019. septembril andis Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf Stockholmi kuningalossis toimunud tseremoonial Rootsi aukonsulile Tartus, Nõo koguduse juhatuse esimehele Madis Kanarbikule (fotol) üle Põhjatähe ordeni esimese klassi rüütli aumärgi.

„See tuli mulle üllatusena, väga meeldiva üllatusena,“ kinnitas Madis Kanarbik Eesti Kirikule, jutustades, et pidulik üritus toimus Rootsi aukonsulite konverentsi raames. Kuningas ja kuninganna Silvia korraldasid aukonsulitele kuningakojas vastuvõtu, mille käigus anti viiele aukonsulile tunnustus üle.
Huvi rootsi keele ja kultuuri vastu tärkas Madis Kanarbikul ajalooüliõpilasena Tartu ülikoolis Vormsi saare rootslasi uurides. Põgusast huvist kasvas sügav lugupidamine rootsi keele ja kultuuri vastu ning viis Kanarbiku tuntud õppejõu Tiina Mullamaa juurde süvendatult keelt õppima.
2006. aastast Rootsi aukonsulina on Madis Kanarbik palju teinud selle heaks, et Eesti ja Rootsi riigi suhted oleksid igal tasandil head.
„Rootsi maine on Eestis hea, eriti Tartus, ja seda läbi erinevate aegade,“ kinnitab Kanarbik, tuues näiteks, et ühtegi teist ajalooperioodi ei tunnustata nii nagu Eesti kuulumist Rootsi kuningriigi koosseisu, mida rahvasuus teataksegi hea Rootsi ajana.
Kanarbiku sõnul on eesti kultuur tihedalt seotud rootsi omaga, näiteid selle tõestamiseks on küllaga. Rootsi ajal pandi alus haridusele, tööd alustasid talurahvakoolid ning Academia Gustaviana. Toredaks traditsiooniks on kujunenud 2010. aastast, et novembri alguses peetakse Tartu ülikooli asutaja, Rootsi kuninga Gustav II Adolfi auks Gustav Adolfi päeva.
Kuigi rootsi keele ja kultuuri hoidmisega ning arendamisega on Tartus Madis Kanarbiku kinnitusel kõik korras, saaks koostöösuhteid kindlasti veelgi tõhustada ning just sellesse püüabki ta aukonsulina oma panuse jätkuvalt anda.
Liina Raudvassar