Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Maestro Roman Toi kodumaal

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Roman Toi oma raamatu esitlusel autogramme jagamas.

Roman Toi oma raamatu esitlusel autogramme jagamas.

Helilooja, dirigent, organist ja muusikapedagoog Roman Toi võttis oma igapäevastest töödest Toronto konservatooriumis ja Peetri kirikus puhkust ning tuli kodumaale, et ka siinsete rohkete sõprade seltsis Viljandis, Tartus ja Tallinnas möödunud aastal täitunud 90. eluaastat tähistada.

Esmaspäeval, 21. mail kohtus ta Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis oma austajatega muuseumiõhtul «Kaunimad laulud pühendan Sul!». Et Roman Toi on 1990ndate aastate algusest meie laulupidudega tihedalt seotud, siis olid muuseumiõhtulgi mälestusi jagamas koorijuhid Ene Üleoja, Ants Üleoja, Kuno Areng ja Olev Oja ning heliloojad Veljo Tormis ja René Eespere, õhtut juhtis Alo Põldmäe.

Auväärses eas maestro meenutas esimesi kokkupuuteid kodumaa muusikutega, olid need siis kas kauges Austraalias, Saksamaal või Kanadas. Eriline sündmus oli muidugi 1990. aasta üldlaulupeost osavõtt koos Toronto Estonia kooriga.

Ene Üleoja rääkis, kuidas nad Ants Üleojaga käisid Estonia koori Kanadas ette valmistamas, Kuno Areng ei olnud soojade sõnadega kitsi RAMi USA- ja Kanada-turneest rääkides. Kõigi sõnavõtjate ühine mõte oli: Roman Toi on suurmees, kuid tema kõrvale mahuvad alati teisedki inimesed, ta on sooja huumoriga, täpse sõnaga ja, mida mitu korda rõhutati, väga hea eesti keelega. René Eespere luges katkeid kirjavahetusest Toiga. Muuseumiõhtul sai kuulata maestro kammermuusikat Tallinna keelpillikvarteti esituses.

Õhtu naelaks kujunes juubilari trükivärske raamatu «Kaunimad laulud pühendan sull’» esitlus. 400-leheküljeline rohkete fotodega kaunistatud mälestusteraamat sai just Toi kodumaakülastuse ajaks valmis. Toimetaja on ajakirjanik Tiina Sarv. Ladusas keeles kirjutatud raamat ei ole pelgalt muusikast, päris palju leiame siit ka poliitilisi arutlusi, näiteks seda, milline oli Kanada eestlaste Kodu-Eesti külastuste ideoloogia, kuidas välditi kontakte nõukogude agentidega jne. Olgu teema milline tahes, autori huumorimeel ja terav pilk on saatjaks igal pool.

Kolmapäeval, 23. mail oli Tallinna Toomkirikus Roman Toi sünnipäevale pühendatud kontsert, millest maestro ise osa võttis. Peapiiskop Andres Põder kuulutas välja Roman Toi nimelise kirikulaulude konkursi. Ettepaneku selleks tegi maestro Toi, konsistooriumis võeti see rõõmuga vastu. 

Toi ise ütleb, et 400 kirikulaulust praeguses lauluraamatus on ainult 30 eesti algupärandid ja neid võiks rohkem olla. Lauluvõistluse preemiaraha 50 000 krooni on Roman Toi poolt. Tööd tuleb esitada 1. oktoobriks. Peapiiskop kutsub üles kõiki muusikuid ja luuleandega inimesi kohe tööle hakkama.

Tiiu Pikkur