Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mähe pühakoda sai taas risti

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Risti kinnitas tornitippu plekksepp Dmitri Verbilo.
2 x Tiiu Pikkur

Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liidu (EEKBK Liit) Tallinna Mähe Baptistikoguduse kiriku torni tõsteti 15. septembril taas rist.

Pidulikku üritust aadressil Pojengi tee 31 olid tunnistama tulnud koguduseliikmed, tervitusi tõi Pirita linnaosa vanema asetäitja Kalle Jõks, taastustöödest tegi ülevaate pastor Ruudi Leinus, muusikaga rõõmustas flötist Maris Lend.
Palvuse pidas EEKBK Liidu president Erki Tamm, kes märkis, et maailmas on mõned väga tugeva mõjuväljaga sümbolid, üheks neist on rist. Miks muidu 1950. aastal, kui Mähe kirikuhoone lõplikult koguduse käest ära võeti, kisti just rist tornist maha ning heideti põõsasse. Tamm rõhutas, et Mähe kiriku torni taas risti tõstes tunnistame selle sümboli all oma usku ristilöödud ja ülestõusnud Kristusesse.

Teekond tänasesse
Mähe kiriku – algselt Iru Betaania koguduse palvela – tee tänasesse päeva on olnud pikk ja keeruline. Koguduse pastor Ruudi Leinus võib nüüd kirikusaalis rahulolevalt ringi vaadata – valgusküllane ruum on peaaegu valmis, puudu on veel rõdutrepp ja mõned detailid. Aprillis alustatud arhitekt Katrin Oidjärve projekti järgi tehtav ehitustöö on vilja kandnud. Jõuluks loodetakse valmis saada, tegelikult ehk varemgi. Olgu märgitud, et jumalateenistused Mähe kirikus juba toimuvad igal pühapäeval algusega kell 11.
Leinus räägib kiriku ajaloost: „1936. aastal kinkis kohalik Järve talu peremees Jaan Oja tüki oma maast palvela ehitamiseks. Kirik sai valmis 1939. aastal põhiliselt vabatahtlike tööna ja annetuste toel. Pühitsemistalitus oli 1. oktoobril. See koht oli ju siis väljaspool Tallinna, kirik kerkis keset põllumaad. Aasta pärast kirik natsionaliseeriti ja 1950. aastal võeti lõplikult koguduse käest ära. Kogudus liideti Oleviste kogudusega. Hoonesse tuli algselt ladu, siis tehti see nelja korteriga elamuks. Linn majast eriti ei hoolinud, see nägi nii väljast kui seest väga kole välja.“

Kirik keset küla
Kui lõpuks 2013. aastal kogudus maja tagasi sai, oli soov pühakoda taastada, ent ehitusluba saadi alles selle aasta aprillis. Endisele põllumaale kiriku ümber oli aastatega aedlinn kasvanud.
„1952. a hakati siia aianduskooperatiive rajama. Eks kohalikel elanikel olid kiriku taastamisega omad hirmud, et mine tea, mis siia tuleb. Kolm aastat suhtlesime elanikega ja selgitasime. Nüüd on meil kokkulepe, et pargime oma kinnistul, kella torni ei tule, kuid kogudus teeb oma tööd nagu ikka: jumalateenistused, laste- ja noortetöö jm. Oleme valmis Mähe inimeste jaoks ka avalikke üritusi korraldama. Siinkandis polegi ruume, kus saaks mõne väiksema kontserdi teha. Praeguseks on naabritega suhted väga head,“ räägib koguduse pastor.
Mähe baptistikogudus aga on endine Nõmme Vabaduse baptistikogudus, mis rajati 1993. a. Siis loodeti kiiresti ka kirik ehitada, oli krunt ja projekt, kuid ehitusmääruste muutumisega jäi see plaan pooleli. Kogudus tegutses aastaid Pääsküla gümnaasiumis. Ehkki vahemaa Nõmme ja Mähe vahel on pikk, on pastori sõnul ainult paar peret öelnud, et otsitakse ligemat kogudust. Kogudus on ustav ja ümbruskonna rahvaski on oodatud.
Tiiu Pikkur

Pildigalerii:

Koguduse pastor Ruudi Leinus hetk enne risti paigaldamist.