Mart Salumäe: hoiame oma lippu kõrgel!
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Uudis / Number: 12. aprill 2023 Nr 15 /
3. aprillil toimus Põhja-Ameerika praostkonna viimane veebisinod. Kohal olid seitsme koguduse ja ühe kuulutuspunkti esindajad. Praostkonna töö otsustati lõpetada.
Sinodil tehti ühehäälne otsus lõpetada 30. juunil Põhja-Ameerika praostkonna tegevus eraldi struktuuriüksusena. Kui kirikukogu kinnitab otsuse, siis olemasolevad kogudused suunatakse EELK konsistooriumi haldusalasse diasporaakogudustena. Kuna Põhja-Ameerika diasporaa on otse peapiiskop Urmas Viilma vastutusalas, siis hakkavad kogudused suhtlema tulevikus otse temaga.
Veebisinodil osales 14 inimest, nende seas peapiiskop, sinodi koosolekut juhatas praost Mart Salumäe. Protokollis praostkonna sekretär Leena Liivet. Pärast alguspalvet ja 2021. aasta sinodiprotokolli kinnitamist (2022. aastal jäi sinod pandeemia tõttu vahele) said sõna koguduste esindajad.
Ameerika Ühendriikide kogudused
Veebisilla vahendusel jagasid oma 2022. aasta tegevusi Baltimore’i, Portlandi ja New Yorgi koguduse esindajad. Baltimore’i saadiku Agu Etsi sõnul õnnestus kõik mullu ette nähtud üheksa jumalateenistust pidada tänu õp Markus Vagale ja kohalikule ingliskeelse koguduse pastorile. Pikalt on püsinud traditsioon pidada usupuhastuspüha jumalateenistus koos ameeriklastega. Viimsele teekonnale saadeti koguduse pikaaegne organist, 99aastaselt lahkunud Juta Vaska Zacharski.
Kalle Merilo Portlandi kogudusest kõneles olukorrast, mis on omane mitmele Põhja-Ameerika väliseesti kogudusele: „Väga vaikseks on jäänud. Meie esimene pagulaste põlvkond on peaaegu läinud. 10–15 aastat tagasi oli kirikusaal täis. Teisest põlvkonnast on vaid kolmes peres kodukeeleks eesti keel.“ Teenib Portlandi kogudust abipraost Hendrik Laur. Kahjuks jäi lumetormi tõttu mullu jõuluõhtuteenistus pidamata. Teenistus toimus aga äsja vaikse nädala kolmapäeval ja teenimas käis praost Salumäe.
New Yorgi koguduse saadik Rauno Jõks tänas 29 aastat kogudust teeninud õpetajat Udo Tarit, kes läks kõrge ea tõttu emerituuri. Jumalateenistusi peab sealgi õpetaja Markus Vaga, kes nüüdseks on konsistooriumi 4. aprilli otsusega määratud tagasiulatuvalt koguduse hooldajaõpetajaks. New Yorgi kogudus paistis sinodil silma sellega, et keerulisel pandeemiaajal olid nad ainuke kogudus praostkonnas, kus leeritati üks leerilaps.
Kanada kogudused
„Montreali koguduses toimus mullu 13 jumalateenistust. Suurt rõõmu tegi, et saime uue pastori, soomlase Mira Salmelaineni, kes teenib eestlasi eesti keeles. Teenistused on 80% eestikeelsed,“ vahendas koguduse juhatuse esimees Tiiu Põldma. Majanduslikult aitab toime tulla see, et soome kogukond üürib Montreali koguduse kirikut. Toimub ka ühiseid jumalateenistusi, nt ülestõusmispühadel. Ottawa kuulutuspunkti esindas õpetaja Kalle Kadakas, kes edastas, et ei saanud mullu kutset pidada jõuluteenistus, mis erines varasemate aastate praktikast. Praost Salumäe oletusel võib põhjus olla selles, et senised jumalateenistuse organiseerijad on hooldekodus ja paistab, et põlvkond, kes soovib jõuluteenistust, saab otsa.
Uue õpetaja üle rõõmustab ka Vancouveri kogudus. Pärast õpetaja Kaerma Eestisse koroonalõksu jäämist asus hingekarjasena ametisse endine baptisti koguduse õpetaja Andres Rebane, kes on kohalikult luterlikult piiskopilt saanud teenimisloa, mis tähendab ka õigust lapsi ristida ja armulauda pühitseda. Õp Rebane on põhikohaga haiglakaplan. „Kõik läheb hästi. Umbes 70–80% jumalateenistusest on eesti keeles,“ ütles juhatuse esimees Marie Karel-Rahiman. Jumalateenistused toimuvad kaks korda kuus. Vancouveri kogudus on annetanud mullu 15 000 dollarit, millest 3000 nii toomkoolile kui ka Tartu luterlikule Peetri koolile, ülejäänud toetus läks Ukrainale. „Tagasi on tulnud palju inimesi, kes pole kaua käinud kirikus. Vähemalt 25 osalejat on iga kord koos. Tänu Jumalale!“ ütles õp Rebane.
Hamiltoni ja Toronto kogudust teenib õp Salumäe, kes 1. juulil lõpetab oma 12 aastat väldanud teenimise Kanadas ja naaseb Eestisse. Teda tänas Hamiltonis sinodisaadik Toomas Eichenbaum. Ühtlasi jagas ta, et neile on peagi külla tulemas Tallinna toomkoguduse koor ja pastor. Eichenbaum avaldas ka tunnustust peapiiskop Viilmale intervjuu eest Delfi portaalile.
Enim jumalateenistusi ja talitusi toimus praostkonna suurimas koguduses Toronto Peetris. Jumalateenistusi, palvusi, piiblitunde, kirikukontserte, videopalvusi pidas Mart Salumäe kokku 74. Pandeemiast tulenenud erandina 2022. a leeripüha polnud, sest sügisel 2021 ei õnnestunud leerigruppi kokku kutsuda. Huvitavaks ilminguks on see, et ehkki suri 29 koguduse liiget, siis matusetalitusi toimus 14.
„Nüüd on tendents, et paljudel juhtudel jääb matusetalitus toimumata,“ nentis Salumäe, lisades eestlaste demograafilise olukorra kohta kokkuvõtvalt, et kui esimese 10 pagulusaasta jooksul (1948–1958) toimus 500 laulatust ja 81 matust, siis viimase 12 aasta jooksul, mil ta on teeninud Torontos, on olnud 650 matust ja 9 laulatust, ristituid ja leeritatuid kokku umbes 100 noort. Seega on loomulik vähenemine oluliselt suurem kui pealekasv.
Kõik see on viinud koguduse otsuseni, et majanduslik olukord ei luba enam oma kirikuhoonet üleval pidada. „Koguduse juhatus on teinud palju, et kõige suurem kuluartikkel ehk kirikuhoone muuta tuluartikliks, see tähendab, et kirik tuleb maha müüa,“ ütles Mart Salumäe. Müügile on vastu kolmandik koguduse liikmetest ja seetõttu on see hetkel pidurdunud ning elatakse ebamäärases olukorras. Rõõmu teeb aga, et sel aastal on leerikooli jõudnud üheksa noort.
Praostkond lõpetab
Peapiiskop Viilma ütles, et näeb rõõmsat perspektiivi mitmes Põhja-Ameerika koguduses, ja tänas sinodisaadikuid, kes on panustanud väliseestlaste vaimulikku teenimisse. Sinod otsustas ühehäälselt lõpetada Põhja-Ameerika praostkonna tegevuse ja moodustada Ameerika diasporaapiirkond, millele valiti nõukogu koosseisus Aarne Tork, Kalle Merilo, Peeter Põldre ja Agu Ets. Nõukogu juhib peapiiskop Urmas Viilma ja sekretäriks valiti Leena Liivet.
Kohapeal algatatud küsimuste seas otsustati toetada Eesti Kirik 100 kampaaniat 2000 dollariga. Põhja-Ameerika kogudused, kellele on kirikulehe kättesaadavus veebis oluline, said esimesteks kogudusteks, kes Eesti Kirikut kampaania raames toetasid. Sinodi lõpetuseks ütles praost Mart Salumäe, kes Torontos peab enne Eestisse naasmist oma viimase jumalateenistuse 25. juunil: „Tänan kõiki kogudusi, kes on võidelnud head usuvõitlust. Hea meel on kõikide külastuste üle, mida olen saanud teha kogudustesse nende aastate jooksul. Hoiame oma lippu kuni lõpuni kõrgel!“
Kätlin Liimets
Põhja-Ameerika praostkond 2022
Praost Mart Salumäe, abipraost Hendrik Laur
Üheksa kogudust ja kaks kuulutuspunkti: USAst Baltimore’i Markuse, Michigani, Minneapolise, New Yorgi Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kiriku, Portlandi kogudus ja kuulutuspunkt Chicagos; Kanadast Hamiltoni Esimene, Montreali Jaani, Toronto Peetri ja Vancouveri Peetri kogudus ja Ottawa Pauluse kuulutuspunkt
Loodi 17. juulil 2017 EELK Välis-Eesti piiskopkonna reorganiseerimisega
3. aprillil 2023 otsustas Põhja-Ameerika praostkonna sinod praostkonna tegevuse lõpetada 30. juunil. Otsuse peab kinnitama kirikukogu.
Hingekirjas 765
Annetajaliikmeid 503
Armulaualisi 419
Ristiti 1, leeritati 1, laulatati 1 paar, maeti 37, leeritunde 3, piiblitunde 6, jumalateenistusi 94, neist armulauaga 58, väljaspool kirikut jumalateenistusi 25