Meid ehitatakse Jumala eluasemeks
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudised / Number: 12. detsember 2012 Nr 50 /
Rakveres toimuvad kirikupäevad, kus mõeldakse Jumala tarkuse, tema kuulutuse ja sellesse uskumise üle, ei ole linlastele märkamata jäänud. Sel aastal algasid need 1. advendiga ja kestsid tavapäraselt nädala.
Olen kogenud, et kirikupäevi oodatakse ja jälgitakse pildiraadio vahendusel, sest alati pole kahjuks võimalik kohale minna. Kõike kirjeldada ja edasi anda on võimatu, seepärast kutsusin juturingi päevade «peasüüdlased» ehk Tauno Toompuu Kolmainu luteri, Gunnar Kotieseni Karmeli baptisti ja Ergo Naabi adventkogudusest.
Linnapea ütleb
Seekordsed kirikupäevad esitavad meile küsimuse «Usk varna?» ja koos korraldajate, mitmekülgsete esinejate ja linnarahvaga mõtestati nädala jooksul toimuvate loengute, palvuste, kontsertidega, kas usk võetakse varnast või hoopis pannakse varna.
Arvestades seda, et pärast kuus aastat tagasi peetud luteri kiriku misjonipäevi toimusid seekord viiendad kirikupäevad ja tüdimust pole märgata, Rakveres usku varna küll ei panda.
Misjonipäevadele mõeldes aga meenutasid rakverlastest vaimulikud, et toonane linnapea Andrus Jaadla öelnud: «Ja nii olgu iga aasta.» Nii on ka olnud. Sel aastal olid siis ahnusest kuuendad vaimulikud päevad ja võimalik, et järgmisel aastal kannavad need juhtmõtet «Uues kuues», pakkudes toredat sõnamängu.
Praegune linnapea Toomas Varek ütles Eesti Kirikule, et «kirikupäevade nimel on head tööd tehtud, need on muutunud traditsiooniks ja inimesed on päevad omaks võtnud».
«Rakvere pastorid on tänapäevase eluhoiakuga, huvitavad ja avatud inimesed. Kirikupäevadega on liitunud erinevad asutused, nad on leidnud kindla koha kultuurielus,» lisas ta.
Motiveerida ja kehtestada
Enne kui Gunnar 1995. pastori abina, Ergo 2005. ja Tauno 2007. aastal Rakveres vaimulikuna tööle asusid, oli oikumeeniline töö linnas pigem juhuslikku laadi, inimestevaheline, aga süsteemset suhtlemist polnud. «Enne pastorid koos saunas ei käinud, aga nüüd on see tavaline,» naeravad mehed omavahelise sõpruse üle, mis on saanud hoopis suurema mõõtme.
Gunnar Rakvere poisina, kes lapsest peale on koguduses aktiivselt kaasa löönud, teab vanu radu ja teised aitavad kaasa, et need rohtu ei kasvaks. «Juba see, et me üheskoos midagi teeme, on kordaläinud ja koguduste jaoks motiveeriv,» ütleb Tauno.
Kui kirik on ühiskonna jaoks tundunud nišitoode, siis ühine tegutsemine on aidanud Rakveres seda tabu murda, kogudused on ennast selgelt kehtestanud. «Kirikupäevad ei ole jäänud kirikutekeskseks, nad on liitnud kohaliku omavalitsuse, koolid, kohvikud, raamatukogu. Kirikupäevad on olnud nagu mört, mis on sidunud erinevaid valdkondi ja inimesi,» leiab Gunnar kõneka väljendi.
«Me tahame teadvustada, et meil on ühine evangeelium ja meil on vastutus seda jagada. Õigeusu kirik on olnud valmis oma traditsiooni jagama, see on olnud avardav ja rikastav ning võimaldanud neil laieneda,» lisab väikese adventkoguduse juht teoloog Ergo Naab.
Aina rõõmsamaks
Koguduste koostöö on kandnud vilja: tekkinud on palvegrupp, kes käib iga nädal eri kirikus palvetamas. «Olen kogenud, et on palju erinevaid teid Jumala poole palvetamiseks. Palve on sama, aga saadav kogemus erinev,» ütleb Ergo ühiste palveõhtute kohta.
«Rahvas läheb aina rõõmsamaks, iga laupäeva õhtul seitsmest alustavad ja palvetavad südaööni, vahel hommikuni, kui vunki on,» tunnustab Tauno palveaktiivi. Kirikupäevadele on lisandunud uusi osalejaid, osa senistest on muutunud aktiivsemaks. «Me ei pea lööma nii palju trummi, et pildile tulla. Rakveres on teatud vaimne kultuuri identiteet,» on mehed ühel meelel. Seda tunnistab asjaolu, et Virumaa Teataja valis Tauno Toompuu oma pressisõbraks.
Jääb veel üle meestele rahulikku jõuluaega ja ühisteks saunahetkedeks head leili soovida, siis jaksavad nad ka seda ülesannet täita, mida linn neilt kirikupäevade raames ootab järgnevatel aastatel.
Rita Puidet
Rakvere kogudused
Kolmainu luteri kogudus, õpetaja Tauno Toompuu
Karmeli baptisti kogudus, pastor Gunnar Kotiesen
Adventkogudus, pastor Ergo Naab
Õigeusu Jumalaema Sündimise kogudus, ülempreester Aleksandr Lebedev
Vabakogudus Hüüdja Hääl, pastor Heiki Põldaru
Nelipüha kogudus, pastor Stanislav Sirel
Metodisti kogudus, pastor Hans Lahi