Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Meid ühendab meri

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Ruhnlasi võõrustanud Ojamaa maavanem Cecilia Schelin Seidegård näitab Eesti kaitseministri Margus Tsahkna kingitust (vasakult) Janno Kuldkepile, Patrik Göranssonile ja Jaan Urvetile. 2 x Kätlin Liimets

15.–19. mail toimus Ruhnu delegatsiooni merereis Gotlandi saarele. Reisist võtsid osa Ruhnu koguduse diakon Jaanus Torrim ja Tallinna Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson.

Läänemere suurim saar Gotland ehk Ojamaa, mis oma hiilgeaja pärandina saab rõõmu tunda saarel asetsevast 92 keskaegsest kirikust, on Eestis tuntud eelkõige oma suurepärase kvaliteediga käiade poolest. Nõnda võis Ruhnus Ringsi sadamasse laeva saatma tulnute seas kuulda hüvastijätuhõikeid: „Ärge siis käia unustage!“
Merereis purjekaga tundub romantiline ja eks veepinnal liuglevad linnuparved ja päikesetõusud-loojangud seda ongi, ent tuleb arvestada ka mere tumedama poolega. Nõnda kujunes tutvumisõhtu katsumuste- ja laineterohkeks. Merehaigus muudab tõsiseks ja vaikseks: paljastab inimloomuse saladusi ja puhastab hinge.
Punaste katuste ja sillerdava päikesepaistega tervitav hansalinn Visby tundus õiglane tasakaal pärast tormiööd. Kolm päeva Ojamaal olid elamusterohked. Sadamas võttis reisiseltskonna vastu Kuressaares sündinud lapsena paadipõgenikuna Rootsi jõudnud Malle Björklund, kes tutvustas rooside ja varemete linna, mis on arvatud UNESCO maailmapärandisse.
Ruhnlasi võõrustas külalislahkelt oma 17. sajandil ehitatud residentsis maavanem Cecilia Schelin Seidegård. Pärast tervituskõnesid sai uudistada ka Rootsi kuninga eluruume, mis asuvad kõikides maavanemate residentsides. Külakostina saadi kaasa kotitäis Ojamaal kasvatatud Kreeka pähkleid ja lubadus maavanema vastukülaskäiguks Ruhnu oktoobris.
Visby 1225. aastal (algselt Saksa kaupmeestele) ehitatud toomkirikus tervitas seltskonda piiskop Sven-Bernhard Fast. Oli võimalus tutvuda Ojamaa rikka kirikulooga ja saada ülevaade tänapäevasest kirikuelust. Ojamaa rahvastikust kaks kolmandikku kuulub luteri kirikusse, samas saime järgmisel päeval saare keskel asetsevas 750 liikmesannetajaga Roma koguduses kuulda, et tavapärase pühapäevase koguduse moodustavad seal neli kirikulist. Selle taustal ei pidanud kaheksa liikmesannetajaga Ruhnu kogudus end sugugi halvasti tundma.
Patrik Göranssoni poolt suurepäraselt ette valmistatud reisikavasse mahtus veel Eesti aukonsuli Riina Noodapera juhatatud saart tutvustav bussireis. Tänapäevase pagulaskriisi tõid lähemale Slite sadamas nähtud mälestustahvlid, mis olid sinna püstitatud tänutäheks neljakümnendatel Rootsi põgenenud baltlaste poolt. Päeva lõpetas ärimehe Lars Håkanssoni väärikas vastuvõtt Allikvia mõisas.
Tagasiteel Ruhnu, mil meri näitas oma raugemat iseloomu, ütles Ruhnu vallavanem Jaan Urvet: „Et Ruhnu inimesed saavad hoopis teises keskkonnas ja kultuuris olla, paneb meid väärtustama seda, mis meil endil on. Gotlandi käia saime ka kätte.“
Kätlin Liimets

Pildigalerii:

Esiplaanil Ruhnu vallavanem Jaan Urvet tänamas väliseestlasest prouat Malle Björklundi pärast põnevat Visby linnaekskursiooni. Taustal (vasakult) Jaanus Torrim, Laur Oberschneider ja Gotlandi piiskop Sven-Bernhard Fast.