Meie oma Jakobi kool

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Kogudus / Number:  /

Jakob Hurda tuntud ütlus, et kui me ei saa suureks rahvaarvult, peame saama suureks vaimult, sobib väga hästi Põlva Jakobi kooli kohta – me ei saa väga suureks kasvada, aga saame tarkuses ja headuses püüelda kõrgustesse!

Jakobi kool Põlvas alustab koolinädalat kirikus. Foto: Anar Ruubel

Jakobi kool sündis paljude inimeste palvete toel. See kool ei ole tekkinud, vaid on loodud Looja toel läbi jumaliku ime ja kogukonna toetuse.

Siin Kagu-Eestis oleme ainuke kristlik kool ja tihedalt seotud Põlva Püha Neitsi Maarja kogudusega, sest just tänu koguduse pastori Toomas Nigola toetusele kool saigi sündida. Koguduselt saime endale pastoraadimaja ja toetuse.

Miks loodi kristlik kool Põlvasse?

Hariduse andmine ei tohi olla valikuline, et sellest räägin ja sellest vaikin. Inimene on terviklik, hing-vaim-ihu, ja nii tuleb teda ka näha. Kui õpetaja on “maa sool”, siis ta on kohustatud olema aus ja avatud meelega ning teades tänapäeva laste (inimeste) raskusi, tuleb anda usku, lootust ja palju armastust.

Õpetajana pead sa tõepoolest juhatama „ukseni”, edasi peab õpilane valikud tegema ise. On palju teid, kool peabki andma oskuse ja vabaduse leida üles oma tee.

Seda me siin Jakobi koolis püüame teha kogu õpetajaskonnaga. On tore, et me tunneme ja teame igat last, õpetajat, töötegijat, lapsevanemat ning teeme koostööd. Koos on ära tehtud tohutu töö, sest meil puudub riigi toetus. Vabatahtlikult hakkas SA Jakobi Kooli juhtima lapsevanem Elar Edesi, kes on imekombel ja Jumala toel meid läbi viinud „tulest ja veest”. Kool tegutses neli aastat teise luterliku kooli osana ja nüüd oleme peaaegu aasta olnud iseseisvad.

Oleme seotud kristlike koolidega

Jumal ei jätnud meid hätta ja jälle tõdesime, et maailmas on palju toredaid inimesi. Meil on kõik olemas! Meid on aidanud koduvald, peapiiskop Urmas Viilma, abilised Soomest, Kanadast ja meie Eesti luterlikud kogudused. Jumal õnnistagu igat lahket andjat. Me tajume ju kõik, kes me oleme seotud kristlike koolidega, et me oleme misjonärid.

On imetlusväärne ka see, et Jakob Hurda nimelise Rahvahariduse Seltsi esimees Tiia Viilu julges võtta kooli juhtimise enda õlule. Ju ta teadis ja tundis, et siia on koondunud vägev kogukond, kelle peale võib loota. Õpetajad on motiveeritud ja kirglikud oma töös, omavahelised suhted on suurepärased ja meeskonnana saadakse igast takistusest üle.

Direktor leidis enda kõrvale ka väga toetava õppejuhi Kairit Lepistu, kes on suurepärane suhtekorraldaja. Oleme õnnistatud hea kaadriga, meiega on liitunud ka palju noori õpetajaid.

Koolinädal algab kirikus

Meie koolinädalad algavad esmaspäeviti palvusega Maarja kirikus, kus õp Toomas Nigola loeb kirikukalendris märgitud kirjakoha ja peab jutluse. Üheskoos loetakse palve ja saadakse õnnistatud algavaks nädalaks.

Kooli igapäevaelus tähendab see väga konkreetseid tegevusi: usuõpetust, hommikuringe, söögipalvet ning kirikupühade tähistamist lastest lähtuvalt, neile mõistetavalt ja pühaduse tunnet pakkuvalt. Au sees on meie piirkonnale omane võru keel ja kultuur ning seda õpetust saab iga laps.

Kogu meie koolielu on seotud nüüdisaegse õpikäsitlusega, sest kõneleb sisemise motivatsiooni otsimisest ning rakendamisest. Kui tahame särada, siis nii et me säraksime nagu tähed, mis helendavad pimeduses eredalt ja valgustavad ümbritsevat maailma (Tahlija Hunter). Ja me tahame särada ning näidata teed pimedusest valgusesse!

Anar Ruubel

klassiõpetaja ja  usuõpetuse õpetaja