Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mind tõi oreli juurde lummav kontsert Riia toomkirikus

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Muusikut võib võrrelda sportlasega: kui tahad tipus püsida, pead vahetpidamata harjutama. Eesti Kirik sai organist Piret Aiduloga jutule harjutamise pausil Kaarli kiriku oreli juures. 

Tallinna rahvusvahelisel orelifestivalil, mis parasjagu käimas oli, tutvustati orelirännakuga nelja kirikusse nende oreleid. Piret harjutas Kaarli orelit tutvustava kontserdi kava. Orelifestivali kontserte käis ta ise igal õhtul kuulamas. «Ma olen käinud igal aastal nii palju, kui vähegi saan. Andres Uibo (festivali kunstiline juht) on mind kutsunud ka päris palju osalema.»
Muusikamagister Piret Aidulo on Tallinna Kaarli koguduse muusikatöö juhataja, peaorganist ja koorijuht. 19. augustil tähistas ta oma esimest suurt juubelit.

Klaverist orelini
Viljandist pärit tüdruku vanemad olid küll ilusa lauluhäälega, kuid muusikud nad polnud. Piretil oli kaks vanemat õde (üks neist on lahkunud), nemad õppisid muusikakoolis klaverit ja nii läks Piretki õdede jälgedes Viljandi muusikakooli klaverit õppima.
Siis tuli Tallinna ja õppis neli keskkooliaastat muusikakeskkoolis klaverit ning edasi juba konservatooriumis. «Olen õppinud koolimuusikat, dirigeerimist ja orelit. Vene ajal ei saanud esimese erialana orelit õppida, pidi olema enne mingi teise eriala lõpetanud või õppima paralleelselt, mis on aga väga raske.»
Piret lõpetaski esmalt muusikaõpetaja-koorijuhi eriala ja alustas oreliõpingutega prof Hugo Lepnurme juures. «Tol ajal oli õppeaeg viis aastat, kuid mõned ained kanti üle eelmisest ajast ja ma sain nelja aastaga konservatooriumi teist korda lõpetatud.» Oma õpetajat, legendaarset maestro Lepnurme meenutab Piret väga sooja ja inimlikuna. «Kuid ta oleks võinud vahel rangem olla. Õpilast on vaja ju ikka rohkem tagant utsitada.»
Küsimusele, kuidas ta jõudis orelini, vastab Piret, et huvi pärineb ajast, kui ta oli 13aastane ja käis Riia toomkirikus orelikontserdil. «See oli lihtsalt lummav. See kohe sundis oreli suunas vaatama.»
Magistritöö – tehtud samuti orelist – «Eesti heliloojate koraalieelmängud», mis peaaegu doktoritöö mõõtu oli, kaitses aastal 1998 (tasub meenutada, et tol ajal nõuti kaks korda rohkem ainepunkte kui praegu!).

Kolm aastakümmet kirikutööd
Kirikutöö algas juba koos üliõpilaspõlvega. «1982. aastal läksin Püha Vaimu koguduse koori laulma ja mind hakati kohe koorijuhi abilisena kasutama. Olin siis just leeris käinud ja otsisin kirikukoori, kuhu laulma minna.»
Tänu ristiema Helju Taugile ta Püha Vaimu sattuski. 1983. aasta juunis juhatas juba oma esimese suurvormi ja orelit mängima sai ka mõnel korral. Püha Vaimu töö oli algul vabatahtlik, kuid viimased kolm aastat oli Piret juba lepinguline töötaja.
Kõige kauem – 24 aastat – on Piret töötanud EELK suurimas, Tallinna Kaarli koguduses, kus on mitmeid koore ja ansambleid. Piret ütleb, et on püütud pakkuda mitmesuguseid võimalusi kooritöös osalemiseks; kes vaatab oma võimete, kes vanuse järgi jne. «Rühmad on täiesti stabiilselt suured olnud,» rõõmustab ta.
Piret juhatab kammerkoori Canorus, mis kasvas välja noortekoorist, ja ansamblit Vexilla Regis. «See ansambel tekkis 1991. aastal, kui koore kutsuti sageli matustele laulma, aga koor ei saa ju minna. Tegime siis okteti. Omavaheline klapp oli hea ja matuseansamblist sai laiemalt tegutsev muusikakollektiiv.»
Kontsertkoori, mille peadirigentideks on olnud Ene ja Mikk Üleoja ning Heli Jürgenson, juures on ta algusest peale teine dirigent olnud, aastakese oli ka üksinda. «Otsustasime, et peaks ikka uut verd sisse tooma, et lauljatel läheb ka igavaks, kui üks dirigent paarkümmend aastat nende ees on.»
2012. aasta sügisest on koori peadirigent Raul Talmar, kuid Piret juhatab ikka vahetevahel ka. Kaarli koorid on tuntud oma kõrge taseme poolest, esinevad palju väljaspool oma kirikut, ka välismaal, osa võetakse nii vaimulikest kui üldlaulupidudest.
Piret Aidulol on jätkunud aega tegelda aastate jooksul ka üldkiriku tööga: ta on olnud pikalt EELK Kirikumuusika Liidu juhatuse esimees. Tänu sellele on tal ka laiem ülevaade kirikumuusikute tööst.
«On suur vahe, kas olla kirikumuusik linnas või maal. Seda ei saaks aga väga üheselt võtta, sest sageli on ka väiksemas kohas aktiivsed inimesed. Ei saa öelda, et mis teil seal linnas viga olla. Ka meil on siin palju n-ö leigeid inimesi, lihtsalt rahvahulk on suur. Mõnd maakohta tuleb küll kiita.»
Piret leiab, et paljud organistid peaksid küll ennast täiendama. «Mõnikord mängib orelit inimene, kes ei tea sellest pillist mitte midagi. Ja kuigi sageli mängitakse ju lausa tasuta, siis eks taidlejadki harjutavad üsna palju. Kui kogudus on muretsenud väga kalli instrumendi ja seda sihipäraselt ei kasutata, siis on ikka kurb küll. Orelit on vaja hoida, elementaarne oskus pilliga ümber käia peaks olema.»

Harjutamine teeb meistriks
«Praegu ma harjutan tundide viisi, kasvõi päevad läbi, nii orelit kui klaverit. Ma olen väga õnnelik, et olen muusikakeskkoolis klaverieriala lõpetanud. See tuleb ainult orelimängule kasuks. Vaja on uut repertuaari juurde õppida ja vana vajab üle kordamist.» Ehkki suur osa päevast on seotud pillimänguga, tuleb hooajal teha ka paberi- ja arvutitööd – koguduse muusikatöö vajab koordineerimist.
Peale küllaltki pingelise kirikumuusikutöö jõuab Piret anda soolo- ja ansamblikontserte, esineda koos tuntud kollektiividega. «Eesti Kontsert on mind palju kutsunud. Hiljuti oli kontsert koos Juuli Lille ja Andres Kösteriga. Saaremaal olen Mati Palmi, Aare Saali ja  Aabi Ausmaaga kontserte andnud. Ain Angeriga on olnud õnn koostööd teha mitmel puhul. Palju koostööd on ERSOga ja RAMiga jne.»
Hinnates erinevaid oreleid, kus on mängitud, lausub Piret, et Kaarli kiriku orelile on raske vastast leida, kuid ühel täiesti ideaalsel orelil mängis ta eelmisel suvel Luzernis Šveitsis.

Tiiu Pikkur

Piret Aidulo
Sündinud 19.08.1963 Viljandis.
Muusikaõpinguid alustas Viljandi muusikakoolis klaveri erialal.
Lõpetas 1982 Tallinna muusikakeskkooli.
Lõpetas 1987 Tallinna konservatooriumi muusikaõpetaja-koorijuhina ja 1991 organistina.
1998 omandas Eesti muusikaakadeemias magistrikraadi oreli erialal.
Töötas 1986–1989 Tallinna Püha Vaimu koguduse koorijuhi-organistina.
1986–1994 Hiiu põhikooli muusikaõpetaja.
1991–1999 EELK kirikumuusikakooli oreliõpetaja.
Alates 1989 töötab Kaarli koguduses organisti-koorijuhina, a-st 1991 samas muusikajuht-peaorganist. Tallinna piiskopliku toomkoguduse organist (osalise ajaga).
1996–2005 EELK Kirikumuusika Liidu juhatuse esimees.
Eesti Interpreetide Liidu asutajaliige 1998.
EELK Kirikupäeva ja Laulupeo SA juhatuse esimees.
2000 ja 2005 vaimuliku laulupeo üldjuht.
EELK Teeneteristi III järk 2007.
Annab soolokontserte, teeb koostööd Eesti parimate vokaal- ja instrumentaalsolistidega, ERSOga, tuntud kooridega. Viibinud kontserdireisidel enamikus Euroopa riikides.