Mis on Nokia missio
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 4. aprill 2007 Nr 14 /
Minge siis ja tehke jüngriteks kõik rahvad… Mt 28:18–20
Mt 28:18–20
1990ndate alguspoolel hakkas Soome Nokia luteri koguduse neljapäevastel palveõhtutel käima ikka rohkem ja rohkem rahvast. Paljud kogesid usulist äratust ning liitusid erinevate kristlike kogudustega.
Nokia koguduse eesotsas oli toona kirikuõpetaja Markku Koivisto, kes oli just paranenud vähist ja kogenud erilist karismaatilist äratust.
Palvekoosolekud, kus oli tähtis koht ülistusel, tunnistamisel ja Sõna kuulutamisel, muutusid väga populaarseteks ja see äratas ka vastuseisu ja kriitikat. Teda võis esinemas kohata ka Eestis. Vastuolude tõttu lahkus Markku Koivisto Nokia koguduse õpetaja ametikohalt ja jätkas äratustööd.
Aastast 2003 kannab äratusliikumine Nokia missio nime ja kasutab ruume Tampere Metro Auto Areenal, mis mahutab 4000 inimest. 2005. aastast toimib Nokia missio Helsingis ja Kokkolas, nüüdseks juba ka Jyväskyläs. Pastorite meeskonda kuulub 7 töötegijat, vabatahtlikke abilisi on sadu.
Soome on esireas
«Nokia missio on luteri kiriku sees sündinud karismaatiline äratusliikumine,» ütles teoloogiadoktor Markku Koivisto Eesti Kirikule. «See tähendab meie, tavalise inimese jaoks, et inimesed tuleksid usule ja püsiksid usus.» Äratusliikumisel on plaan laieneda veel 4–5 paika.
Kui on päris tavaline, et palvekoosolekutele ja parandamisõhtutele koguneb paar tuhat inimest, siis uue aasta alguse kristlaste kokkutulek «Oi, ärka, Soome» tõi Helsingi Hartwall Areenale kokku 11 000 inimest. Suurüritus korraldati talgute korras, vabatahtlikke abilisi oli 600.
«Meil on olemas näiteks stardirühm ja Jumala kohtamise nädalalõpp,» pidas Markku Koivisto oluliseks, et usule tulnud inimene ei jääks üksi. «Et saaks usus edasi minna, on olemas rakukese juhtide koolitus, mis kestab üks aasta, sealt edasi saab minna kõrgkooli The Master Institut Finland ning õppida magistrini välja,» selgitas Koivisto.
Hartwall Areenal prohveteeris eestpalvetaja Chuck Pierce Soome erilisest kohast Euroopas: «Teie siin Soomes olete järgmise, kogu maailma puudutava äratusliikumise esireas.»
Töö Venemaa juutidega
Käesoleval aastal kavatseb Nokia missio laiendada laste- ja noortetööd. Selle tarvis ehitatakse Metro Auto Areenale juurdeehitus, mis annab missiole juurde ca 1000 ruutmeetrit pinda. Uutesse ruumidesse tulevad TV- ja helistuudio, kontori- ja õpperuumid.
Kuidas kõik need ettevõtmised võimalikuks on saanud? Jumala õnnistusel inimeste käe läbi, arvavad pastorid ise.
Lisaks tööle Soomes tehakse misjonitööd Albaanias, Indias, Iisraelis. Eriti tähtsaks peab Markku Koivisto tööd messiaanlike Venemaa juutidega ja kõikide juutide tagasipöördumist oma ajaloolisele kodumaale. Soomes korraldatakse juba üle aasta nädalasi piiblikoole Venemaa juutidele.
Mitte ainult noortele
Kui eelarvamuslikult mõtelda, siis võiks arvata, et selline muusika ja tunnetega ülekülvatud äratusliikumine puudutab rohkem noori. Minu naabriks veebruaris Tamperes olnud parandamisseminaril oli aga 72aastane Else Witting Kokkolast. Ta elas üle 30 aasta oma kodukoguduse (Karleby Svenska Försammling) saadetud misjonärina Namiibias, kus õpetas välja ämmaemandaid ja oli aastaid vastava õppeasutuse rektor.
Oma kodukohta Kokkolasse pöördus ta tagasi 1993. aastal pärast pensionilejäämist.
E. Witting on kodukoguduses Alfa-kursuse rühmajuht ja palverühma liige. «Ka palvetamist, eriti eestpalvetamist tuleb õppida,» rääkis ta oma kogemustest. «Olen näinud, kuidas palved tõusevad otse üles, toal polegi nagu katust peal,» kirjeldas ta oma nägemust.
Dr Witting võttis endale Namiibiast kasulapseks tüdruku, kelle ema suri sünnitusel. Nüüdseks on ta tütar 24aastane ja elab Helsingis.
Kuidas tutvus E. Witting Nokia missio liikumisega? «Nende pastorid tulid Kokkolasse meie kogudusele külla,» meenutas Witting ja pidas oluliseks lisada, et kui keegi tuleb missio koosolekutel usule, juhatatakse ta koguduse juurde. «Kohapealse esinduse loomine Kokkolas oli põhjendatud juba sellega, et Kokkolast Tamperesse on kolm ja pool tundi kiirrongiga või viis tundi autosõitu,» muigas Else Witting.
Kõrvalekaldunud õpetaja
Küsimusele, kas Nokia missio üritustel käib ka eestlasi, vastas Markku Koivisto, et mõnevõrra käib. Samas on ta ise mitu korda Eestis käinud ja kinnitas, et armastab meie maad. «Meil on head suhted Oleviste kogudusega, aga paar viimast aastat pole saanud Eestis käia,» rääkis Koivisto ja ütles, et kõne all on olnud ühine Eesti-Läti-Leedu tuur, kuid midagi kindlat pole veel teada. «Maailmas on nii palju hädalisi kohti, kus peab käima,» lisas ta.
Teoloogiadoktor Markku Koivisto on hetkel Nokia missio tegevjuht, ta ei ole tegev pastorina ja tal pole oma kogudust. Tampere toomkapiitel eesotsas piiskop Juha Pihkalaga on möödunud aasta suvest peatanud tema kirikuõpetajaameti ja süüdistanud Koivistot, et viimane ei õpeta Lutheri õpetuse järgi.
Kirik ootab Koivistolt oma süü tunnistamist ja eksimisest arusaamist; teoloogiadoktor Koivisto omalt poolt on seda meelt, et karismaatilisus ja Püha vaimu annid kuuluvad kirikusse.
«Oleme ehk harjumatult rõõmsad ja innukad luteri kiriku tagasihoidlikkuses,» arutles Koivisto ja selgitas, et hiljutine teoloogiline seminar, kust võttis osa 130 õpetatud teoloogi, suhtus pooldavalt vaimuandide ilmnemisse ja pidas vajalikuks, et usk ei teeks meid leigeks.
Peast südamesse
Soome misjonär Kari Tynkkynen, Ridala ja Martna koguduse õpetaja, ütles kommentaariks, et kirikuloos on äratusliikumised olnud alati algul väga tülikad ja põhjustanud palju lahkarvamusi, aga nii see areng toimub.
Eesti rahva ärkamise ja usuletuleku kohta ütles Markku Koivisto: «Mida Jumal tahab? Jumal tahab, et tunnetus jõuaks peast südamesse – see on kõige pikem ja raskem tee, mis igal üksikul inimesel läbi käia. Eestlased on pidanud läbi raskete aegade püsimajäämiseks kasutama pead ja mõistust, aga südametesse on kogunenud palju raskeid katsumusi ja pisaraid. Nüüd on aeg see taak lahti lasta, siis saab sinna asemele tulla midagi muud – usk Jumalasse.»
Heli Reichardt