Mulgimaa taludest pärit kirikukirjanduse näitus on avatud Kullas

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Sündmused, Uudised / Number:  /

Reformatsioonipühal, 31. oktoobril avas Halliste Püha Anna kogudus Kulla leerimajas vanade kirikuraamatute näituse, mis jääb huvilistele avatuks kuni 2025. aasta kolmekuningapäevani ja seda saab külastada Halliste raamatukogu lahtioleku aegadel.

Näitus kirikuga seotud trükistest on avatud ajaloolises Kulla leerimajas. Foto: Külliki Asu

Ettevõtmise eestvedaja on Anneli Maide, kelle esivanemate kodutalu on Vana-Karistes Lobinal. Ta märkas, et ühe vana Piibli tiitellehele oli tema esiisa kolm korda kirjutanud enda nime – Peeter Maide. Jäi mulje, nagu oleks mees proovinud võimalikult ilusti oma nime raamatusse sisse kirjutada, aga alles kolmanda variandiga ise rahule jäänud.

See omapärane nimeharjutus viis Anneli Maide mõttele, et küllap on ka teistes majapidamistes samasuguseid lauluraamatuid, katekismuseid ning piibleid, mida võiks kogukonnale eksponeerida. Ta tegi üleskutse, et ajaloolise Halliste kihelkonna inimesed tooksid oma perekonnale kuuluvad trükised näitusele.

Raamatuid kogus Halliste raamatukogu juhataja Sirle Tellis ning avamise ajaks oli toodud ligi poolsada eksponaati. Et anda näitusele ajaloolist mõõdet, laenutati Viljandi linnaraamatukogust ka esimese lõunaeestikeelse Uue Testamendi (1686) ning päris esimese eestikeelse Piibli (1739) faksiimiletrükis väljaanded.

Näitusel väljapandud trükised kutsusid uurima. Foto: Külliki Asu

Kirikuga seotud kirjanduse kõrval on inimesed näitusele toonud 15 laululehte ning kaks leeritunnistust. Piibleid ja lauluraamatuid on kumbagi kümmekond, lisaks jutluseraamatuid, ilukirjandust ja muud. Vanim trükis on 1847. aastal trükitud Piibel.

Kaubi mõisa valitsejamajast palusime näitusele „Meyers Lexikoni“ ühe köite. See on 19. sajandi keskel ilmunud 56osaline saksakeelne entsüklopeedia, mis ilmselt kuulus mõisa omanikele von Bockidele. Mõisahoonest on järel ainult varemed, aga Elje Pärn andis näitusele ka foto, millelt näeb mõisa veel tervena. Leksikon pole küll kuidagi seotud näituse üldteemaga, kuid kogukonnale siiski huvitav infokild.

Kui keegi soovib Mulgimaa taludest pärinevaid kirikuga seotud trükiseid väljapanekule lisaks tuua, siis needki võetakse tänuga vastu. Kõik materjalid tagastatakse pärast näitust nende omanikele.

Külliki Asu