Mustvee kogudus saab uue oreli
/ Autor: Helve Laasik / Rubriik: Uudised / Number: 30. aprill 2014 Nr 20 /
Soomest Lahti linna lähedalt jõudis Mustveesse Joutjärvi kiriku vana orel, mis on ehitatud 1962. aastal Dresdenis.
Mustvee luteri kiriku jaoks on see uus võimas pill, millel saaks pärast ümberehitamist ka kontserte anda. Mustvee koguduse õpetaja Eenok Haamer kinnitas, et uus orel on kogu piirkonna jaoks väga tähtis.
«Sellega saab Peipsi piirkond endale kontserdisaali, kus on korralik orel. Kui hakkame tulevikus kirikut õhksoojuspumbaga või muul moel kütma, saaks siin kontserte anda ka külmemal ajal,» lisas ta.
Võimalik ka kahe oreliga kontsert
Eenok Haameri sõnul jääb pühakotta alles ka altari juures asuv väike orel. «Saame mõnikord isegi kahe oreli kontserte korraldada,» ütles ta, tunnistades, et on ise ka väga põnevil.
«Kui Mustvee kirik saab tõepoolest uue oreli, on minu 50 aasta tagune unistus teoks saanud,» lisas Haamer.
Mustvee kiriku orel põles koos kirikuga 1939. aasta 11. mail. Kirik taastati sama aasta jõuludeks ja uus orel oli tellitud Soomest. Selle plaani nurjas aga Nõukogude okupatsioon ja sõda, tellitud pilli polnud enam võimalik Soomest kätte saada. 1940. aasta alguses osteti kirikusse üks pruugitud harmoonium, mis on praegugi olemas, ent nõrga häälega pill pole suutnud oreli aset täita. Kogudus on püüdnud probleemi lahendada elektriliste muusikariistadega, aga need pole ikka päris.
«Mustvee kirikus on haruldaselt hea ja tundlik akustika. Selles kirikus oleks tore teha orelikontserte, ent pisikest pilli saab kasutada koguduse laulu saateks, mitte iseseisva kontserdi andmiseks, sest selle võimalused on piiratud,» rääkis Haamer.
Uus orel kingiti
Soomes Lahti lähedal tegutsev Joutjärvi kogudus saab tänavu uue oreli ning nad pakkusid oma endist muusikariista Mustvee kirikule. Eenok Haamerit informeeris Soomes vabanevast orelist Eesti orelimeister Olev Kents, kes töötab väga palju ka Soomes.
«Alguses küsis Soome kogudus oreli eest tuhat eurot. Mõni aeg hiljem vähendasid nad summat kolmesaja euroni, möödunud aasta lõpus teatas aga kogudus, et nad kingivad selle pilli Mustvee kirikule,» rääkis Haamer.
Talle teadaolevalt maksis Joutjärvi kiriku uus orel ligikaudu 400 000 eurot. «Kui Mustvee kirik saaks nüüd uue oreli kümme korda väiksema summaga, oleks see tõeline muinasjutt,» nentis ta. «Nii saaks Mustvee lõpuks ka väärika kontserdikoha.»
Et Soomest toodud orel Mustvee kirikus hääled sisse saaks, on tarvis sellele ehitada uued tuulepõhjad, sest vanad on lõhki kuivanud. Kujundama ja ehitama peab ka siinsesse kirikusse sobiva orelikapi ja prospekti. Kõik tuulekanalid tuleb teha uued, samuti oreli talastik.
«Kindlasti tuleks lihtsamaks teha mängumehhanism, sest instrument on olnud kogu aeg keskküttega kirikus, Mustvees hakkavad aga kõik puitosad niiskuse mõjul paisuma. Ja mida rohkem on pillil liikuvaid osi, seda suurem on tõenäosus, et need mingil hetkel kinni kiiluvad. Samuti tuleks mõned kõrged ja teravad registrid madalamate vastu vahetada, et kõla tasakaalustatum oleks,» rääkis orelimeister Olev Kents.
Üks vanem mees oli Soomes meister Kentsile rääkinud, et kui Joutjärvi orelit ehitama hakati, küsiti, milline pill välja peaks nägema. Kujundaja oli pannud tikutoosi lauale ja pill tehtigi püstine, nagu oleksid tikutoosid üksteise kõrvale pandud. «Võib-olla sobib Mustveesse teistsuguse väljanägemisega pill, siinne kirik pole nii kõrge, samal kujul, nagu see Soomes oli, orel siia küll ära ei mahu,» arutles meister.
Registrite arvult tuleks pill sama suur nagu Tartu Peetri kiriku orel, keelregistreid oleks tal aga sama palju nagu Pärnu Eliisabeti kiriku suurel orelil.
Vaja 36 000 eurot
Oreli kordategemine läheb hinnanguliselt maksma 36 000 eurot, sest sisuliselt tuleb see ümber ehitada.
Mustvee kogudus plaanib raha taotleda Peipsiveere programmi kaudu. Projekti omaosalus loodetakse kokku saada annetustest. Vastavasisuline taotlus on esitatud ka kohalikele omavalitsustele. Siit ka Mustvee koguduse palve kõikidele headele inimestele ja organisatsioonidele, kes tahaksid aidata: ka väikesest annetusest on abi ning kui annetajaid ja toetajaid on piisavalt, saab Mustvee kogudus oma uuele orelile hääle sisse.
Projekt tuleb Peipsiveere programmi esitada kevadel, sellele järgneb hindamine. Kui kõik läheb hästi, siis saab aasta teisel poolel renoveerimisega alustada. Orelimeister Olev Kents ütles, et kui raha on olemas, siis peaks pilli tema hinnangul poole aastaga korda saama.
Kõik annetused on teretulnud (arveldusarve EE132200221058842248, Swedbank, EELK Mustvee kogudus).
Mustvees on praegu Võrumaalt toodud väike orel
Mustvee kirikus mängib praegu väike nelja registriga Müllverstedti orel, mille Eenok ja Eha Haamer tõid sinna 1964. aastal Võrumaalt Lasvalt Pindi koguduse leerisaalist.
«Päästsime abikaasaga ühe väga pisikese, 19. sajandi lõpupoolel Tartu meistri Müllverstedti tehtud nelja registriga oreli hävingust. See oli Võrumaal Pindi koguduse endises leerisaalis, mille kolhoos endale võttis. Anti korraldus ruum tühjaks teha või muidu saadetakse kõik prügimäele. Mingi ime läbi kuulsime sellest ja et olin otsinud Eestimaalt orelit Mustveesse, siis sõitsime esimesel võimalusel Pinti, pakkisime viled ja muu kasti.
Otsisin Võrust veoauto ja tõime kõik koos orelikapiga Mustveesse. See pill ootas oma aega Mustvee kirikus üle 40 aasta. Siis said meile tuttavaks saanud sakslased teada, et pill oleks, aga kogudusel pole jõudu seda restaureerida. Nad otsustasid meid aidata ja tänu neile saime 2006. aastal orelihääle kirikusse,» rääkis Haamer.
Helve Laasik
Vooremaa
Joutjärvi orel on pärit Saksamaalt
13.–16. jaanuarini võeti maha ja pakiti kokku Lahti Joutjärvi kiriku orel.
Pill ehitati 1962. aastal Dresdeni orelifirmas Gebrüder Jemlich.
Vastavalt ajastu maitsele oli instrument tugevalt neobarokse kõlaga.
Sisearhitekti määratud välisvormi tõttu oli mehaaniline traktuur küllaltki keerukas.
Oreli mehhanism ehitati ümber 1980 (V. Virtanen) ning viled intoneeriti mahedamaks ja täidlasemaks 1999. aastal (M. Porthan).
Tänavu ehitab Sotkamon Urkurakentamo OY sinna uue oreli.
Pill tuleb enne Mustvee kirikusse ülespanemist ümber ehitada.