Muusikafestivalil «Roheline orel» mängiti kirikupille ainult tuuletallamise abil
/ Autor: Külli Erikson / Rubriik: Uudised / Number: 17. september 2014 Nr 36/37 /
Nimelt sellist nime – «Roheline orel» – kandis Kadrina kirikus ja ümbruses suvel toimunud muusikafestival, mida korraldajad ise ökofestivaliks nimetama hakkasid.
Festivali viis läbi Kadrina Kiriku Oreli Sihtasutus koostöös Kadrina ja Ilumäe kogudusega. Idee sündis spontaanselt ühel eelmise sügise pühapäeval, kui orelimootor kilbirikke tõttu voolu ei saanud ning tuli otsustada, kuidas ilma vooluta mängida.
Elav tuul
Tookord oli kohapeal töötav orelirestauraator Alexander Eckert lahkesti nõus orelit jumalateenistusel tallama. Teenistuse jooksul sündis ühtaegu nii orelitallaja, vaimuliku kui organisti peas mõte orelitallamise aktsioonile rahvahariduslik üritus üles ehitada. Idee laienes tegijate peas üha enam ning otsustati, et märksõnadeks saavad «elav tuul», «Maa» ja «maalähedus». Orelit otsustati kõikidel festivaliüritustel kasutada eranditult ilma elektrimootorita ja lisaks võeti mängu ka teine kirikupill – harmoonium –, samuti tuuletallamise abil töötav instrument.
Tänu headele rahastajatele – siseministeeriumi kohaliku omaalgatuse programmile, Eesti Kultuurkapitali Lääne-Virumaa ekspertgrupile ning Kadrina vallavalitsusele sai idee ka vilja kandma hakata. Liitusid veel teisedki tegijad.
Kadrina keskkooli õpetaja Raimo Maasik paigutas Kadrina kirikusse Maa pöörlemist demonstreeriva Foucault’ pendli, mis küllaltki palju huvilisi kohale tõi. Nüüd on Eestis peale Tartu linna veel üks paik, kus seda füüsikaseadusi illustreerivat katseriista vaadelda saab.
Koostöö vaimus
Esimesse päeva jätkus nii sõna kui muusikat. Juhani Püttsepp, teenekas orelitallaja Tartumaalt, pidas värvika ettekande orelitallaja ametist ning enda kogemustest. Sõna said ka organist Külli Erikson, kes tutvustas orelite ajalugu ning tööpõhimõtteid, ja õpetaja Meelis-Lauri Erikson, kes rääkis tuule seostest vaimuga ja Püha Vaimuga.
Kuna kohal viibis külalisi nii Saksamaalt kui Eesti saksa kogukonnast, toimusid kõik üritused saksakeelse tõlkega. Päeva naelaks oli muidugi orelitallajate lühiväljaõpe ning ülesannete jaotamine seoses eelseisvate kontsertide ning jumalateenistusega. Samal ajal said kirikus istujad üleval lõõtsa juures toimetavate tallajate tööd seinapealselt ekraanilt kaamera vahendusel jälgida.
Päevasel kontserdil mängisid meie kiriku organistid Miina-Liisa Kuusemaa ja tema 12aastane tütar Viiu Elise Puhjast, Anneli Klaus Tartu Peetri kirikust, Merike Saaremets Suure-Jaanist ning Külli Erikson Kadrinast. Tallajad vahetusid iga mängija puhul ning ükski lugu tallajate vähese huvi tõttu ette kandmata ei jäänud.
Õhtusele kontserdile oli Riiast esinema kutsutud abikaasadest oreliduo Iveta ja Janis Pelše, kes orelipingis kolmandat aastat koos istuvad. Duo repertuaar koosneb peamiselt nende poolt orelile seatud sümfoonilisest muusikast. Mängiti Kalninšit, Vitolsit, Mozartit ja Hatšaturjani. Mõnedki kuulajad nimetasid hiljem, et nad olid lausa unustanud, et mängib orel – niivõrd orkestraalne oli ettekantav muusika oma iseloomult.
Õhtu lõpetuseks leidis kirikus aset kaks palvust: regivärsiline palve Maa eest, mille oli Kadrina kihelkonna viisile seadnud Meelis-Lauri Erikson, ning kesköine Taizé palvus.
Vaimule ja ihule
Kontsertide ja loengute jooksul ei pidanud külalised ka mitte nälga tundma, leerimaja ees tegutses kogu päeva jooksul tervislikke eineid ja jooke pakkuv ökokohvik, perenaisteks Sirle Nukk ja Pille Õun. Õhtul avas sealsamas uksed improviseeritud välirestoran, kus Anneli Rahuvarm festivali külalisi toitvate hõrgutistega kosutas. Hommikupoolikul müüsid kirikuplatsil oma kaupu ka mahetootjad, ehtemeistrid ning lillemüüja.
Festivali teine päev kujunes samuti toimekaks. Hommikune jumalateenistus peeti ühiselt koos Tallinna Saksa kogudusega. Sõna sai külalispastor Hermann Niederbremer Saksamaalt, kirikulaule rikastasid puhkpillimuusikaga Ilka-Renata ja Alexander Eckert.
Järgnesid harmooniumikontserdid lauludega nii Kadrina kui Ilumäe kirikus. Kauni vokaalmuusikaga rõõmustasid kuulajaid Karolin Trübenbach Dresdenist ning Lea Gabral Tallinnast, harmooniumil musitseerisid Janis Pelše ja Külli Erikson.
Oli palju rõõmu, muusikat, kohtumisi ja kõigele lisaks ka ilus ilm! Kui Jumal lubab, võib juhtuda, et selline üritus kordub veel mõnes Eestimaa kirikus …
Külli Erikson