Nõmme Lunastaja kirik ootab ka mittenõmmelasi
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 19. august 2009 Nr 30 /
Alates 2008. aasta novembrist on Nõmmel Lunastaja kirikus (pildil) toimunud juba 54 kontserti. Soodus võimalus kiriku uuenenud toredusest ka mittenõmmelastel osa saada on 20. augustil.
Sel päeval esitavad hingekosutavat sakraalmuusikat Kadri Hunt ja Weekend Guitar Trio. Kontsert «Rahvakoraali lummuses» on tasuta nagu kogu sari «Tallinna kirikurenessanss».
Arhitektile on väga keerukaks ülesandeks nii uue pühakoja kavandamine kui ka vana taastamine sellisel kombel, et sisendada tunnet, mis on sõnastatud Tallinna Peeter-Pauli kiriku fassaadil: «Siin on Jumala koda ja taeva värav.» Näib, et see on äsja õnnestunud Nõmme mändide varju jääva Lunastaja kiriku taastamisel Nõmme Rahu koguduse eestvedamisel ja vanameistrist arhitekti Fredi Tompsi kavandite kohaselt projekti «Tallinna kirikurenessanss» raames.
Alles hiljuti polnud siin ei altarit ega kantslit ega ülepea midagi sakraalset. Olid Nõmme vene kooli õppetöökojad rohkete tööpinkidega, kõrge kirikusaal oli vahelaega kaheks korruseks jagatud ning kõik aknad ümber ehitatud. Nüüd peaks iga mööduja taipama, et tegemist on pühakojaga. Sellele viitavad niihästi pikad ja kitsad aknad kui ka tornikella pesa peaukse kohal viiluharjal. Väliselt on arhitekt järginud sõjaeelse kiriku eksterjööri, mille kavandas 1932. aastal põhiliselt Nõmmel tegutsenud arhitekt Robert Natus. Hoone valmis 1936. aastal.
Interjööris peeti nüüd vajalikuks mõningaid ümberkorraldusi. Pingistiku ja oreli aitas Saksamaalt osta kunagise Lunastaja saksa koguduse pastori Gotthard Hoerschelmanni poeg, kes on sündinud siinses pastoraadis. Orelil on omamoodi dramaatiline taust. Valmistatud on see Hollandis vendade van Vulpenite töökojas Utrechtis Gronau kiriku jaoks Saksamaal. Ent kuna Gronau on nüüd üsna tugevasti «türkiseeritud» linn, ei läinud seal enam kristlikku kirikut vaja ning see lammutati, orel aga pandi müüki.
Pärast ülesseadmist Tallinnas täiendati orelit mitme registri ja lisamanuaaliga, mis koguni kaks miljonit krooni maksma läks. See-eest on orel nii hea, et organistid Andres Uibo ja Toomas Trass pilli kiidavad. Suurepärane on ka kirikuruumi akustika, kus õpetaja Ove Sander ilma mikrofonita hästi hakkama saab.
Jüri Kuuskemaa