Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Nõmme Lunastaja kiriku uus elu

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Pärast pühitsemistalitust tehtud foto jääb ajalukku, märkimaks Lunastaja kiriku uue elu algust. Foto: Tiiu Pikkur
Nõmme sai pühapäeval, 4. mail ühe kiriku võrra rikkamaks – pühitseti väike, aga väga ilus Lunastaja kirik.

Kiriku pühitses peapiiskop Andres Põder, kaasa teenisid praost Jaan Tammsalu, emeriitõpetaja Voldemar Ilja, toompraost Ilpo Rannankari, ülemõpetaja Peter Hellgren, titulaarpraost Paul-Gerhard Hoerschelmann ja assessor Ove Sander. Esines Rahu koguduse meeskoor, soololauluga astus üles praost Oiva Vuotilainen, viiulit mängis Marie Trei ja organist-koorijuht oli Imbi Laas.
Pidulikust sündmusest võtsid osa president Arnold Rüütel ja pr Ingrid Rüütel, välisminister Urmas Paet, linnaosavanem Rainer Vakra, Lunastaja kiriku taastamisele kaasaaitajad, vaimulikud ja koguduse liikmed. Kiriku uksed olid lahti kogu päeva, peeti kaks jumalateenistust ja anti mitmeid kontserte.
Nõmme Rahu koguduse õpetaja Ove Sanderi sõnul peegeldub 1932. aastal valminud 130 istekohaga Lunastaja kiriku saatuses riigi ja rahva saatus. Ehitatud iseseisvusaastate õitseajal saksa koguduse pühakojaks, jõudis tegutseda 1939. aastani, mil sakslased siit ära kutsuti. Nõukogude okupatsiooni ajal oli koguduseta kirik naabruses asunud vene kooli tööõpetusklassiks. Rohelusse peitunud tagasihoidlik hoone ei tuletanud millegagi meelde algset funktsiooni.
1990ndate algul tagastatud kirik kingiti Nõmme Rahu kogudusele 2003. a. Ove Sander pöördus taastamismõtetega tollase linnaosavanema Urmas Paeti poole. Tasapisi, ilma suurema kärata algas lagunenud müüride vahel töö, mille lõpptulemust võib näha igaüks, kes otsib üles Õie ja Rohelise tänava nurgal seisva pühakoja. Ehituse projekteeris Fredi Tomps, sisekujunduse tegi Anne Koppel. Kümne miljoni kroonise renoveerimistöö heaks andsid raha riik, Tallinna linn ja eraannetajad.
Nõmme on saanud sobiva pai­ga kiriklikeks talitusteks ja hea akustikaga saali Eesti ainsa Hollandis ehitatud oreliga. Õpetaja Sander rõhutab, et hoone on ainult vahend ja seda ei saa eesmärgiga segi ajada. Pühakoda on ehitatud inimeste pärast, et näidata neile teed Jumala poole.

 

Tiiu Pikkur