Noored kogunesid taas Põltsamaal
/ Autor: Markus Haamer / Rubriik: Uudis / Number: 15. veebruar 2023 Nr 6 /
Kirikunoorte talvepäevade nime all toimuvast üritusest on noored saanud Põltsamaal osa võtta juba 1998. aastast. Tänavu 3.–5. veebruarini toimusid talvepäevad juba 26. korda.
Tänu Jumalale, et võisime taas ilma igasuguste piiranguteta kokku saada. Viimasel paaril aastal on meie kõigi elu varjutanud mitmesugused ebalused. 2021. aasta noortepäevad kujunesid teistsuguseks kui tavaliselt, aga tänu sellele jäävad need alatiseks kõigile ka meelde. Kel huvi, saab vaadata „Kirikunoorte talvepäevade“ Facebooki lehte. Nimelt sellel koroonapiirangutega aastal sai kokku ainult meeskond, et olla omavahel osaduses ja filmida laagri klipid.
Piirangutest priid
2022. aasta oli ka veel piirangute all, kuid nüüd on tärkamist märgata. Kui parimatel aastatel võõrustasime isegi 200 noort, siis nüüd, 2023. aasta talvepäevadel oleme väga rõõmsad, et osales ligikaudu 50 inimest.
Kiriku noortetöö on seega taas pärast vahepealset pausi tasapisi arenema ja jõudu koguma hakanud.
Seekordset kokkusaamist iseloomustas suurte rühmade puudumine. Koguduse kohta tuli 1-2 inimest, Mustamäelt ja Martnast mõned rohkem. See lõi hea eelduse olukorraks, kus oma kamba moodustamist ning teatud kapseldumist ei tekkinud. Tutvuti kõigiga.
Keskus oli kiriklas
Noortepäevade põhiprogramm toimus kiriklas. Seega territoorium ei olnud eriti suur ja pidevalt võisid sattuda uute inimestega kokku. Kirikla oli selleks ürituseks muudetud noortepäraseks ja hubaseks, kaunistatud erinevate valguste ja dekoratsioonidega. Lakke oli meisterdatud suur piibel, terve maja oli küpsetiste hõngu täis.
Traditsiooniks on saanud alata laagrit reede õhtul kirikus Emmause missaga ja teine ilma kahtlusteta osa on Taizé palvus laupäeva õhtul. Väga ilus on õhtul hämaras kirikus istuda ja vaikselt mõtiskleda, paluda, et Jumala vaim võiks meid kõiki puudutada ja juhtida.
Laagri teemaks sai seekord „Enesekaitse“. Laupäeval oli kaks pikemat seminari, kus teemat laiemalt arutati. Rääkisime kiusamisest, kiusatud olemisest, mitte soovitava käitumise põhjustest ja sellest, kuidas kristlasena koos Kristusega rasketest olukordadest välja tulla. Samas ka kristlaste eelistest. Teame Piiblist, et ka Jeesus ja Paulus, keda esile toodi, olid vahel alandatud ning põlatud. Neid eeskujudeks võttes saame ehk abi ka oma võimalikes ettetulevates olukordades.
Oleme püüdnud talvepäevade programmi mitmekesistada. Päev läbi ei saa ju istuda, eriti liikumisaastal. Sellest lähtuvalt oli kavas enesekaitseõppus ka füüsilises vormis. Sõitsime kogu laagrikambaga 12 km eemal asuvasse spordikeskusesse, kus laagriline, kehalise kasvatuse õpetaja Maur Below õpetas, mida teha, kui juhtub füüsiline kontakt. Esmane ja läbiv õpetus oli, et tuleb püüda lahkuda ja eemalduda. Kui see oli selgeks saanud, siis tegime katseid, kuidas haaretest vabaneda. Ka allakirjutanule oli see päris mõnus füüsiline rabelemine.
Teooriat toetas praktika
Töötoad on ka ikka liigendanud tegevusi. Pakkusime seekord välja järgmised võimalused: vaimulik enesekaitse, leerilaager, magamine, sportimine ja kokkamine. Igaüks leidis endale meelepärase, inimesi jätkus kõikjale. Mõned töötoad vajaksid siinkohal ehk natuke selgitamist. Vaimuliku enesekaitse mõte oli anda ülevaade mõningatest teemadest, millega kristlasi tahetakse nn vahele võtta, neid kas naeruvääristada või rünnata, usku halvustavalt näidata.
Leerilaagris sai räägitud kristlikest põhialustest. Omapäraselt eriline oli töötuba, kus käsitleti magamist kui alust rahuneda. Selles töötoas ei piirdutud teooriaga, vaid liiguti edasi ka praktikasse – magamine tehti ka praktiliselt läbi. Juhendaja luges uinutamiseks ette „Piiblilugude“ raamatut, taustaks oli kristlik muusika. Suurt rahunemist kogeti jõudsalt.
Muusika kuulub ikka koosolemise juurde. Oleme püüdnud leida ka varasematesse laagritesse esinema koguduste juures alustavaid ansambleid. Nii õnnestus meil seekord leida ja pakkuda esimene välis-
esinemine ansamblile Future Rakvere Karmeli kogudusest.
Talvepäevadel on oma kindel koht ka TP bändil, kes astub üles mitmeid kordi kogu ürituse kestel. Oleme rõõmsad, et meil on omast käest noored andekad muusikud võtta.
Ja muidugi ei saa mainimata jätta, et oma koha on leidnud Teevik, burksiõhtu ja vahvliõhtu.
Tänan väga supermeeskonda, kohaletulnuid ja kõiki, kes andsid oma panuse ettevõtmise heaks kordaminekuks! Suur tänu heade mõtete eest, Marko Tiitus, Kristo Hüdsi, Herkis Roosimaa, Robert Bunder, Olli Olenius, Maris Kuldkepp.
Noortele tundus meeldivat ja mõnigi kinnitas, et järgmisel aastal on ta taas kohal. Palume, et Jumal õnnistaks kiriku noortetööd ja et jätkuks neid, kelle südames on soov seda teha.
Markus Haamer,
Põltsamaa koguduse õpetaja