Noortekogu esimene kohtumine toimub sügisel
/ Autor: Mattias Haamer / Rubriik: Arvamus, Juhtkiri / Number: 16. aprill 2025 Nr 15 /

Selle aasta sügisel, 26.–27. septembrini, toimub esimene EELK noortekogu kohtumine. Tegemist on mõneti uue formaadiga, kuid sarnaseid üritusi on ajaloos ka varasemalt tehtud. Just sellistelt noorteplatvormidelt on varemgi kasvanud välja kiriku tulevasi töötegijaid – vaimulikke, noorsootöö juhte, aktiivseid ilmikliikmeid.
Noortekogu eesmärk on aktiviseerida 18–35aastaseid EELK koguduste täieõiguslikke liikmeid osalema kirikuelus ja otsustes nii üldkiriklikul kui ka kohaliku koguduse tasandil.
Tegemist ei ole lihtsalt ühe noorte arvamusfestivaliga, vaid selle kaudu antakse noortele reaalne hääl, võimalus kujundada EELK tulevikku ning esitada selgeid sõnumeid kiriku juhtorganitele. Kohtumisel sünnib ka noortekogu sõnum, mis koondab olulisimad aruteluteemad ja seisukohad ning esitatakse edasi kas kogudustele või kiriku juhtorganitele. Esimese kohtumise teemaks on luterlik identiteet.
Lisaks peamisele eesmärgile panustab noortekogu ka mitmesse teise olulisse suunda. See loob eeldused noorte omavaheliste suhete tugevdamiseks ning arendab sidet noorte ja nende koguduse vaimuliku või juhatuse esimehe vahel. Tegu on viljaka kasvupinnaga tulevastele töötegijatele meie kirikus.
Noortekogu idee on kasvanud välja EELK arengustrateegiast aastateks 2019–2028, mille üheks fookuseks on noorte suurem kaasamine kiriku erinevatele juhtimistasanditele.
Algusest peale on selle protsessi kujundamist toetanud ja suunanud tugevalt ka peapiiskop Urmas Viilma, kes kuni sabatipoolaastale suundumiseni aitas viimaste tundideni kaasa noortekogu kujundamisele ja visiooni loomisele.
Noortekogus saavad osaleda:
- delegaadid – 18–35aastased täieõiguslikud koguduseliikmed, kelle koguduse juhatus nimetab neljaks aastaks. Iga kogudus saab saata ühe delegaadi, kes esindab neid sõna- ja hääleõigusega. Delegaadi esitamise ajal peab kandidaat olema 18–30aastane (k.a);
- vabakuulajad – 15–35aastased noored, keda kogudus võib läkitada sõnaõigusega osalema. Vabakuulaja määratakse üheks noortekogu kohtumiseks ning nende piirarvu pole määratud.
Osalejad esitab koguduse juhatus noortekogu juhatuse poolt selleks etteantud ajal ja vormi kaudu. Kandidaatide esitamise võimalusest antakse teada koguduste õpetajatele ja juhatuste esimeestele. Kuna delegaadi puhul on tegemist koguduse esindajaga, palume osalustasu ja muud kulud maksta kogudusel. Samuti võib kogudus kanda vabakuulaja kulud.
Noortekogu päevakava on sisukas: avajumalateenistus ning hommiku- ja õhtupalvused, töösessioonid koos arutelude ja ettekannetega ning osaduslik osa. Töösessioonidel käsitletakse ettekannete kaudu kohtumiseks välja valitud teemat ning antakse võimalus noortel küsida küsimusi ning avaldada oma arvamusi. Kohtumine kulmineerub ühise sõnumi sõnastamise ja vastuvõtmisega.
EELK noortekogu korraldab juhatus, kes valitakse samuti neljaks aastaks delegaatide seast. Esimene juhatus sai määratud minu kui valdkonna assessori ettepanekul ja kirikuvalitsuse kinnitusel.
Nagu õp Markus Haamer ütles Viljandi praostkonna sinodil, algab koguduse kasv ühest lapsest. Noortekogu raames on hea võimalus rakendada mõnd aktiivsemat noort või võtta uuesti ühendust leerilapsega, kes küll õpingute tõttu igapäevaselt kaugemal elab, aga siiski oma kodukohta kalliks peab. Mine tea, äkki algabki koguduse kasv just sellest noorest.
Mattias Haamer
assessor