Noorteleer seob kirikuga
/ Autor: Rain Soosaar / Rubriik: Uudised / Number: 9. september 2020 Nr 33 /
EELKs leidub veel ka väljaspool suurlinnasid kogudusi, kus antakse eraldi leeriõpetust noortele.
Selle aluseks on noortetöö väärtustamine ning kogudustevaheline koostöö.
Ühine laager
Näiteks korraldavad Järva-Jaani ja Risti kogudus oma noortele leeriõpetuse andmiseks kaks ühist leerilaagrit. Esimene neist peeti 31. juulist 2. augustini Järva-Jaani pastoraadis. Õppetöö toimus laagris Noorte Credo õppematerjalide järgi. Lisaks olid kavas hommiku- ja õhtupalvused, jumalateenistused ning vaba aja tegevused: ujumine, filmivaatamine ja kettagolf. Osales kaks noort Järva-Jaani ja üksteist Risti kogudusest. Teine leerilaager on kavas 18.–20. septembrini Risti kogudusemajas.
Järva-Jaani koguduse õpetaja Katrin-Helena Melder, kes on ühtlasi kiriku noorsootöö eest vastutav assessor, kinnitab, et just laager on noortele sobiv õppevorm: „Märkasin muutust mõne aasta eest, mil noored ei tulnud enam väljakuulutatud tavapärasesse pühapäevasesse leerikooli. Seevastu uude pakutud leeriõppesse ehk leerilaagrisse aga küll.“
Leeri tulevad noored on Melderi sõnul leidnud kirikusse tee tänu kristlikule perekonnale, pühapäevakoolis käimisele või sõprade kutsele.
Side kogudusega
Nende sidumisel kogudusega on olulist rolli mänginud aga Tene Metsma juhitud noortetöö. „Veel on väga oluline aspekt uute noortega tutvumise võimalus ja omaealistega ühises osaduses olemine,“ kinnitab Melder ja lisab, et nende koguduse noored on aktiivsed JäPe-l ja Põltsamaa talvepäevadel käijad.
Risti koguduses noortetööd teinud Linda Sakala kinnitab, et sealgi tulevad leeri eelkõige need, kes on varem noortetöös osalenud. Umbes pooltel neist on vanemad kogudusega seotud, ülejäänud on kiriku noorsooüritustele tulnud sõprade kutsel. Et kogemus on olnud meeldiv, tulevad nad hiljem ka leeri.
Juba leeris käinud noori on Järva-Jaanis püütud kogudusega siduda, pakkudes võimalusi teenida kaasa jumalateenistusel, osaleda talgutel ja teha pühapäevakoolitööd. Eelmisel aastal käis üks koguduse noortest Katriin Kents ka misjonipraktikal Prantsusmaal.
Paljud noored jäävad nii Melderi kui Sakala sõnul siiski paratamatult kogudusest eemale, sest lähevad õppima ja tööle mujale. Ent side kristliku õpetusega ja suhtlemine teiste koguduse noortega jääb püsima. „Aeg on näidanud ka seda, et kui on pere loomine, siis tullakse abielu sõlmima kodukogudusse ja ka oma lapsi tuuakse ristimisele,“ kinnitab Melder.
Noored nõuavad tähelepanu
Teadaolevalt on spetsiaalselt noortele mõeldud leerirühmi siiski vaid üksikutes suurtes EELK kogudustes. Sel sügisel loodab sellega alustada ka Tartu Jaani kogudus. Õpetaja Triin Käpp selgitab, et tavaliselt on nende leerilapsed üle 25aastased, sageli aga veel vanemad: „Kui vahel on sattunud kampa nooremaid, siis on näha, et nende huvid ja maailmakogemus on piisavalt erinev, et noorteni päriselt ei jõua.“ Seetõttu tuligi mõte katsetada eraldi leerikursusega noortele, mille ülesehitus sõltub tema sõnul kohaletulevate noorte varasemast kogemusest ja seosest kristlusega. Ennekõike usub Käpp, et oluline on otsida vastuseid leerilaste endi tõstatatud küsimustele.
Ka assessor Melder kutsub üles mõtlema, mida kogudus noortele pakkuda saaks. Esimeseks sammuks võiks tema arvates olla ühise sõidu organiseerimine kristlikesse noortelaagritesse ja võimalusel nende osalemiskulude katmine. Rohkem koostööd võiks teha ka teiste praostkonna kogudustega: „Ühiselt on noorte leerilaagrit kergem ette valmistada ja ka läbi viia.“
Rain Soosaar