Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Oled mul südames sügaval…

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Ülemaailmsed IX eestlaste päevad Riias tõid nädalavahetuseks kokku rahvuskaaslasi Eestist kauge Austraaliani. Kõigisse maailma paikadesse on jagunud neid, kes hoiavad sidet oma kodumaa ja rahvuskaaslastega.
Laupäeva õhtul andis Riia südalinna Suurgildi hoones avakontserdi ESTO-päevade lemmikuks kujunenud Hirvo Surva ühendpoistekoor Kalev. Kohal viibis ka Läti vabariigi president Vaira Vike-Freiberga.
Püsimine
Pühapäevahommikusele jumalateenistusele Peeter-Pauluse kirikusse (riialaste jaoks kirik-kontsertsaal Ave Sol) tulid inimesed, kes õigeaegselt kohamuutusest teada said. Esialgselt Riia Toomkirikusse planeeritud avateenistus viidi ümber hoone varisemisohtlikkuse tõttu.
Riia eesti koguduse õpetaja Valdek Johansoni sõnul toimus kunagi eestlastele kuulunud Peeter-Pauluse kirikus jumalateenistus taas üle 60 aasta. Teenisid piiskop Einar Soone, assessor Tiit Salumäe, peakaplan Tõnis Nõmmik, õpetajad Arho Tuhkru ja Valdek Johanson ning EPSi peasekretär Jaan Bärenson. Orelil mängis Ene Salumäe, laulis poistekoor (dirigendid Hirvo Surva ja Indrek Vijard).
Einar Soone lausus tänusõnu kõigile neile, kes on aidanud Eestit vabaks võidelda. «Me ei ole segunenud ega lahustunud suurriikide seas, me oleme jäänud riigi ja rahvana püsima,» ütles Soone, kes soovitas rahvuskaaslastel eestluse kõrval kinni hoida Jumala armust.
Teenistusel osalesid president Arnold Rüütel koos abikaasaga ja suursaadik Toomas Lukk koos abikaasaga.
Eneseväljendamine

Imeilusad koraalid ja palved jumalateenistusel peletasid vihmamärja hommiku. Riia Kongresside Maja esisele avatseremooniale saabunuid tervitas juba päike. Eesti Kultuuriseltsi juhatuse esimees Valter Haamer, teda assisteerinud Heldur Peterson, Madis Aidnik, Aime Kinnep ja Hilma Lausvee tõid kohale ESTO lipu. ERMis hoiul olnud lipp võeti varahommikul kaasa Otepää lipumuuseumist. Tõrvikut kandis Tartu ülikooli doktorant Alan Tkaczyk Michigani ülikoolist.
Pärast tervitusi kulges hinnanguliselt 2500pealine rongkäik Vabadussamba juurde, kuhu asetati pärjad ja jälgiti orkestri esinemist.
1972. aastal Torontost alguse saanud pagulaseestlaste traditsiooniline suurüritus tõi seekord kohale ka rohkesti eestlasi kodumaalt ja ida poolt. Eestist oli tulnud käsitöömeistreid, taidlejaid, kirjastusi, seltse – kõik nad said demonstreerida oma oskusi Suurgildi hoone sees ja ees väljas ning vanalinna väljakuil.
Õhtusel galakontserdil Läti Rahvusooperis esinesid kodumaa artistid ja noored lauljad-muusikud, kes mujal õppimas. Soojalt ja tugeva aplausiga võeti vastu kõiki esinejaid, erilise tänu pälvisid Kaitseväe orkester (dirigent Peeter Saan) ja poistekoor Kalev. Aplausi ja püstitõusmisega, silmis pisarad, palus teatritäis eestlasi poistekoorilt kordamisele Rene Eespere laulu «Ärkamine»: Eestimaa, Eestimaa, oled mu südames…
Taaskohtumine

Vähemalt viiest ESTOst osa võtnud, paguluses sündinud ja nüüd Eestis elav Jüri Estam nagu paljud teisedki, kes esmaspäeva hommikul rahvuskongressil eestluse ja ESTO kestmise ja järgmise toimumispaiga üle mõtteid vahetasid, ei osanud öelda, mis saab ESTOst. Kuigi institutsioon on elanud läbi ajast tingitud muudatusi, ei osanud keegi prognoosida ESTO kestmise pikkust.
Mis on see fenomen, mis iga nelja aasta tagant inimesed taas tuhandete kilomeetrite kauguselt kokku toob? Kas on need ühised mälestused koos veedetud ajast või kollektiivne identiteet, mis aitab võõrsil püsida?
Igatahes olid inimesed reipad ja heatujulised. Daile teatri kammersaali Los Angelese teatri etendust vaatama kogunud inimesed naersid ja elasid kaasa omadele.
Palju tööd ESTO vastuvõtmiseks oli teha kohalikel eestlastel, keda tugevalt toetati kodumaalt. Õpetaja Valdek Johansoni kõrval olid tegevad tema peagi 90seks saav isa ja Valmiera teatris näitlejana töötav vend Jaanus. Oma osa oli kindlasti Eesti suursaadikul Lätis Toomas Lukil ja suurürituste korraldajal Jüri Treil välisministeeriumist.
Riias viibisid kultuuriminister Urmas Paet, rahvastikuminister Paul-Erik Rummo ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar.
EELK delegatsiooni vastuvõtul suursaadiku juures kuuldi head uudist eestlaste elujõust Lätis: 150 õpilasega eesti kool saab endale sügisest uue maja, kus 13. augustiks on planeeritud suured talgud.
ESTO päevad Riias lõpevad täna, paljud paguluses elavad eestlased sõidavad seejärel Eestisse, et taaskohtuda laulupeol Tallinnas.
Sirje Semm