Õpetajad said autähise
/ Autor: Sirje Semm / Rubriik: Uudised / Number: 10. oktoober 2012 Nr 39 /
Vihmamärjal õpetajate päeva keskpäeval tõmmati kate Haljala gümnaasiumi ette paigutatud õpetaja autähiselt.
Autähis paikneb vallamaja, koolimaja ja kiriku vahelisel platsil Rakvere–Võsu maantee ääres. Tähise kavandi autor on skulptor Mati Karmin, metallitööd tehti OÜ Põlva Metallis. Tegu on liikuvale alusele kinnitatud kahepoolse metalltahvliga. Üks neist on peegelpinnaga, andes võimaluse ajapeeglisse vaadata, teine kui koolitahvel, millesse lõigatud kukefiguur koos sõnadega «õpetades õpime».
Kaheksanurksel tahukal, millele metallist tahvel on asetatud, on asjakohane tekst kaheksas keeles: neli keelt (eesti, saksa, ladina, vene), milles haridust on antud, ja neli keelt (inglise, prantsuse, rootsi, soome), mida haritud inimene kasutab.
Autähist ümbritsev maapind on kaetud kooliõpilaste poolt kokku kantud põllukividega, ääristatud madala paekivist müüritisega, kuhu on paigutatud ka metalltahvlid annetajate nimedega.
Autähise õnnistas peapiiskop Andres Põder, pühakirja luges Haljala koguduse õpetaja Margit Nirgi. Oma kõnes ütles peapiiskop, et inimene pole lihtsalt mõistusega olend, vaid õppiv olend. «Haridust vajame mitte ainult ihulikuks toimetulekuks, vaid ennekõike vaimseks kasvamiseks ja eneseteostuseks.» Luterlik kirik oli see, kes asus 17. sajandil levitama kirjaoskust ja asutama rahvakoole. «Kukk, mis kirikutornist oli lennanud aabitsakaanele, kutsus uuele ärkamisele, eetilisele ja vastutustundlikule elule,» ütles peapiiskop.
Ajalooõpetaja Egon Mets mainis oma kõnes, et meil on olemas ausammas eesti keelele ja eesti emale, nüüd saime tunnustuse ka eesti õpetajale, kelle tööd saab iseloomustada kolme sõnaga: armastus, vaimsus ja pühendumus. Käimasolevale meedikute streigile viidates ütles Mets, et võib streikida, aga võib ka luua midagi üheskoos ja «meie tegime seda».
Eesti õpetaja autähise püstitamise algatas Haljala gümnaasium 2009. aasta kevadel. Sama aasta sügisel käis kavandiga tutvumas president Toomas Hendrik Ilves. Ka toonane haridusminister Tõnis Lukas toetas ideed igas mõttes. Ettevõtmise eesotsas on olnud kooli vilistlane Margus Punane, vallavolikogu ja koguduse juhatuse esimees. Autähise rajamine oli eestpalves ka kõigis EELK kirikuis 10. juunil.
Autähise püstitamisega tähistas Haljala kool 325. aastapäeva, märkimaks 1687. aastat, mil sealmail alustas tööd Forseliuse seminari kasvandikust koolmeister Jaak 18 koolipoisiga.
Sirje Semm