Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Õppida suhtlemisoskust, kasvatada sallivust

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Maarja Tali ja tema koer Susi võitsid laste südamed hetkega. Tiiu Pikkur

EELK Peeteli Kiriku Sotsiaalkeskuse lastele on külla tulnud koerateraapia spetsialist Maarja Tali oma truu sõbra koer Susiga. Lapsed teevad Susiga sõprust, koer on kannatlikkus ise, laseb end paitada ja kallistada. Käib järjekordne programmi «Bumerang» tund. Millega tegu?

Hasartmängu nõukogu on toetanud MTÜ Ohvriabi projekti, mis aitab noortel paremini oma emotsioone mõista, õpetab nendega toime tulema, parandab suhtlemisoskusi jne. Programmi on loonud psühholoogid Keili Kollamaa Rander ja Ada Kiipus, korraldab Ohvriabi vabatahtlik psühholoog Gäthlin Leppänen.
Ohvriabi juhatuse liige Keili Kollamaa Rander: «Programmi mõte on noorte suhtlemisoskusi parandada. See on välja töötatud koolide jaoks koolivägivalla vähendamise nimel. Kursuse kestus on 10 tundi, igal tunnil on erinev teema. Motiveerivaks elemendiks on see, et noored saavad valida kohe kursuse alguses koos juhendajaga endale sobiva lõpuürituse. Näiteks Peeteli noored lähevad kinno ja pitsat sööma. Pärast tunde millegi tegemisest ei taheta ju osa võtta, kuid neil siin on motivatsioon, mis neid kokku toob.»

Koer on inimese parim sõber
Kursuse osaks on ka koerateraapia, kuhu on kaasatud Maarja Tali oma koera Susiga. Kollamaa Randeri sõnul on suhtlemishäiretega lastel üheks ohumärgiks see, et nad teevad loomadele liiga. «Väiksest peale tuleb lapsele õpetada, et ühelegi elusolendile ei või liiga teha. Susi õpetab lastele sallivust ja loomaga suhtlemist.»
Kui koer siseneb ruumi, siis lapsed, ka kõige püsimatumad, jäävad imestusest vakka. Susi kõnnib väärikalt mööda tuba, peatub siin-seal ja nuusutab. Ta on rahu ise ja lapsedki on tema ümber rahulikud. Koer laseb end silitada, kammida ja kallistada. Maarja räägib, kuidas mõista tema kehakeelt. Ta on veendunud, et suhtlemine koeraga, üldse loomadega, on meie tervise seisukohalt väga oluline.
Koer Susi on laste lemmik, ta on oodatud külaline paljudes peredes, raamatukogudes, lasteaedades, koolides ja Tallinna lastehaiglas. Lugemiskoerana pakub Susi lastele võimalust õppida ja harjutada lugemist sõbraliku koera seltsis, kes ei sunni kiiremini lugema ega selgemini hääldama ehk ei anna hinnanguid, kuid keda laps võib lugemise ajal hoopis silitada.
Eeskätt on see mõeldud nendele lastele, kes veel ei oska soravalt lugeda ja vajavad harjutamiseks lisamotivatsiooni, või lastele, kes ei julge kõva häälega ette lugeda, aga peavad seda koolis tegema. Sõbralik teraapiakoer saavutab kiiresti kontakti nendega, kellel muidu suhtlemine raskusi teeb, olgu selle põhjuseks siis vaimne või füüsiline puue. Teraapiakoera peamiseks töövahendiks on tema hea süda ja sõbralik meel.

Koolitused kõikjal Eestis
Kursusel on oluline empaatia ehk teise inimesega osadustunde arendamine. Mida teine tunneb, kui teen talle haiget? Lapsed arvavad sageli, et teise tõukamine või löömine on lihtsalt mäng, vähem mõeldakse, et see võib olla teisele valus.
«Bumerangi» kursus kestab kümme tundi, mis aga ei ole piisav. Kollamaa Rander rõhutab, et aasta pärast tuleb sama rühm taas kokku ja siis uuritakse, kuidas lastel on läinud, ja kinnistatakse õpitut veel mõne tunniga. Kui lapse käitumises on midagi paremaks muutunud, on kursus oma eesmärgi täitnud.
Gäthlin Leppäneni sõnul panid Peeteli lapsed teda küll alguses proovile, kuid iga korraga on vastastikune suhtlemine läinud paremaks. «Mulle meeldib, et nad vabandavad, kui on halvasti käitunud.»
«Bumerangi» (VI–IX klassile) kursuse koolituse on saanud üle 200 inimese ja seda programmi tehakse paljudes koolides. Noorematele lastele loodi programm «Teine tee». Kollamaa Randeri magistritöö raames on nüüd ka ohvriempaatia programm. Koolitust saavad koolipsühholoogid, noorsoopolitseinikud, sotsiaalpedagoogid jt noortega tegelevad inimesed.
Tiiu Pikkur

Susi
Nelja-aastane Alaska malamuut
Rahvusvahelise sertifikaadiga teraapiakoer
Eesti esimene lugemiskoer
Susi ülesanne on olla sada protsenti kohal ja armastusväärne
Susi on Eestis ainus koer, kes on laste ombudsmanilt saanud tunnustusauhinna