Orelihelid on püütud raamatusse
/ Autor: Sirje Semm / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number: 16. detsember 2020 Nr 50 /
„Orelihelidega taevani“ (fotol) on EELK poolt välja antud kolmas raamat sarjast, mis kajastab põgusalt erinevaid töövaldkondi kirikus.
Kahel varasemal aastal on ilmunud raamatud „Südamepuhtuse majad“ ja „Väikesed imed“. Esimene annab ülevaate intellektuaalsete erivajadustega inimeste tööst kiriku juures ja teine jutustab luterlikest koolidest Eestis. Sel aastal ilmunud kolmas raamat annab sõna organistidele ja orelimeistritele, keda kõiki on intervjueerinud Margit Arndt-Kalju, kes on olnud ka raamatu koostajaks. Suurema osa piltidest on teinud Urmas Roos. Projekti juhtis Regina Hansen. Sissejuhatavad tekstid on kirjutanud peapiiskop Urmas Viilma ja assessor Marko Tiitus.
Kirikumuusika liidu esimees Tuuliki Jürjo annab selgituse, keda saab nimetada heaks organistiks ning millised on tema õigused ja kohustused jumalateenistusel kaasa teenides. „Muusikaline kujundus mõjutab jumalateenistuse nägu väga palju ja annab teenistusele tohutult juurde,“ ütleb pikaaegse kogemusega organist. Eesti orelipealinnaks nimetab Tuuliki Jürjo Tallinna, kus toimub õpe, on palju kontserte ja professionaalsed organistid. Nii saavad oma elust organistina rääkida intervjueerijale Piret Aidulo, Marika Kahar (Kaarli), Kersti Petermann (UI). Tartu pärliks on Pauluse võimas orel ja organist Anna Humal. Mis oleks raamat ilma oreliprofessor Andres Uibota, ka tema saab sõna. Orelimeistritest Toomas Mäeväli ja Olev Kents räägivad orelite hingeelust. Ühise intervjuu on andnud Lia ja Tiit Salumäe. Piiskop Salumäe ütleb oma kogemusele tuginedes: „Mina soovitan nüüd ka ikka, et need pastoriprouad, kes veel ei ole muusikud, hakkaksid muusikat õppima ja saaksid organistideks. Ja noored vaimulikuks pürgijad valigu endale kõrvale ikka organist. Muusika ühendab.“
Asjatundlikult koostatud väikesest raamatust on palju abi, mõistmaks organisti ja oreli rolli kirikuelus. Raamatu soetamise kohta saab infot konsistooriumist.
Sirje Semm