Palverändurid olid teel
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudised / Number: 19. august 2020 Nr 30 /
Valga praostkonna Nõo koguduse kuulutusnädala raames peeti möödunud neljapäeval Võrtsjärve ääres välijumalateenistus, millele eelnes laeva- ja bussisõit.
Hommikul oli põhjust taeva poole vaadata, kas sombuses hallis päevas ei paista mõnd heledat viirgu. Miskit oleks nagu helendanud ja õhtul rõõmustatigi selginenud taeva üle. Praost Mart Jaanson selgitas kokkutulnuile, et sai välijumalateenistuse pidamiseks inspiratsiooni Saksa sõpruspraostkonnast Eschwegest, kus taevaminemispüha tähistatakse looduses.
Mais olid kogunemised keelatud, Kristuse taevaminemist võib aga alati meenutada, seepärast ei loobutud mõttest seda nüüd teha. Üritust korraldas organist ja projektikirjutaja Miina-Liisa Kuusemaa. Toetust saadi Valga vallalt, Eesti Kirikute Nõukogult ja Võrtsjärve Ühenduselt.
Ikka lauluga
Väike vihm ei seganud Emajõel Pegasuse pardal olijaid ja nad tundsid end Indrek Särje juhitud laeval turvaliselt. Oli ebatavaline, et laevaga jumalateenistusele sõidetakse. Plaanitud oli kohtuda kirjaniku, maaülikooli loodusteaduste kooli peaspetsialisti, Nõo koguduse liikme Juhani Püttsepaga, ent paraku ei lubanud töökohustused tal palveränduritega liituda. Iga soovija sai aga kompensatsiooniks tema sulest ilmunud raamatu „Alam-Pedja lood“.
Emajõgi tegi Tartust alustanute sõiduplaani korrektiivi. Kui algselt oli kavas sõita Ulilasse, siis madala veetaseme tõttu tuli võtta kurss vastassuunda ja jõudnud Luunjasse, pööras laev linna poole tagasi. Edasi sõideti bussiga.
Kolm tundi kestnud laevasõidu parim osa oli kahtlemata lauluproov, ettevalmistus nii õhtuseks jumalateenistuseks kui ka eelseisvaks kontserdiks Kambja kirikus. Praostkonna projektkoor täitis Emajõe ja selle kaldad jumaliku sõnumiga ning laevalaelt sai saadetud sünnipäevaõnnitlus peapiiskopile ja teistele selle päeva sünnipäevalastele.
Jumalat teenida
Võrtsjärve kagukallas ja selle lähedased pühakojad on Valga praostkonna põhjapiiriks. Järve kaldal asub järvemuuseum, kus külalised lahkelt vastu võeti. Kui mitmekülgseid ameteid peavad meie koguduseliikmed, võis tõdeda, kui Võrtsjärve limnoloogiakeskuse juhataja Ingmar Ott vee-elustikku tutvustas.
Kaunilt kõlasid järvekaldal Meelis Roosaare juhatusel projektkoori ja saateansambli esituses Pekka Simojoe „Palveränduri laul“ ja Tuuliki Jürjo „Taevavärav“ ning ühislaulud. Lausa sooja aplausi pälvis aga Cesar Francki „Panis Angelicus“ Ingmar Oti ja Meelis Roosaare esituses. Viiulil saatis Eveli Roosaar ja elektriklaveril Miina-Liisa Kuusemaa. Jumalateenistusel teenisid kaasa ka organist Anneli Klaus ja tema kandleõpilased.
Jutlustas abipraost Vallo Ehasalu, kaasa teenisid praostkonna vaimulikud. Koduteel, aga ka edaspidi saame mõelda praost Mart Jaansoni küsimusele, milline on see töö, mida mina ja kogudus peame maa peal tegema, enne kui Kristus taas tuleb. Igal inimesel on selles oma osa, ent Valga praostkonda iseloomustab kindlasti sõna „üheshingamine“.
Et jumalasõna levitamisele kaasa aidata, sai igaüks annetada misjonäride Helene ja Joona Toivaneni töö heaks Myanmaris. Sellise kohustuse on praostkond endale võtnud ja seda kantakse rõõmsal meelel. Nagu ütleb väljasõidul osalenud Rannu koguduse aktiivne noor Erik Eensaar: ma tahan Jumalat teenida.
Meelde jäävad Puhja ja Rannu kiriku külastus, ühine lõuna, lastele enda tehtud sõbrapaelad, kogetud osadus ja kinnitus: „See Jeesus, kes teilt võeti üles taevasse, tuleb samal kombel, nagu te nägite teda taevasse minevat“ (Ap 1:11).
Rita Puidet
Valga praostkond
Kogudused: Elva, Hargla, Karula, Laatre, Nõo, Otepää, Puhja, Rannu, Rõngu, Sangaste, Valga.
Liikmesannetajaid 1169.
Lastetöös osalejaid oli möödunud aastal 69, noortetöös 25, muusikatöös 119.