Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pauluse kiriku krüptis pühitseti vitraažid

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

1. oktoobril, Tartu Pauluse kiriku esmapühitsemise 106. aastapäeval, pühitseti kiriku krüptis kolm vitraaži.

Kolm uut vitraaži kõnelevad vaatajale Jumala kolmainsusest. Fotod: Kätlin Liimets


Koguduse õpetaja Kristjan Luhamets jagab, et kui 26. septembril OÜ Naaskel üks juhte Aivar Tamm koos abilistega vitraažid krüpti paigaldas, siis kunstnik Dolores Hoffmanni nägu säras rõõmust. Rahul oli ka õp Luhamets. 2018. aastal sündinud idee jõudis väärika tulemuseni.


Kolm vitraaži kõnelevad vaatajale Jumala kolmainsusest. „Otsisime sümbolid, mis oleksid üheselt mõistetavad ega tekitaks vääriti mõistmise võimalusi,“ jagas vaimulik. Keskmisel vitraažil on kujutatud Jumal Isa. Näha on paremat kätt, mis on sümbol loomisest ja tegutsemisest. Isa paremal käel ehk vaataja poolt vasakul näeb vitraažil risti ja tähti I, H ja S. Tähed on ladinakeelsete sõnade Iesus Hominum Salvator lühendid, mis tähendavad tõlkes Jeesus, inimeste Päästja. Kolmandal vitraažil on kujutatud Püha Vaimu sümbolit tuvi. Tuvi taustal olevad sinised toonid tuletavad meelde ristimisvett ja rohelised lootust.


Viis aastat tagasi hakkas idanema idee, et Tartu Pauluse kirikul võiksid olla vitraažid. 2019. aastal tuli kohale kunstnik Dolores Hoffmann, et kiriku interjööriga põhjalikult tutvuda. Arvestada tuli kiriku sisearhitekti Merja Niemineni tingimustega, mida ja kuidas tohib teha. Et sisearhitekti seatud piirid olid ranged, siis liikus mõte pühakoja keldrikorrusele ehk krüpti, kus oli idee teostamise loominguline vabadus suurem. Siiski valmisid ka kirikusaali vitraažide kavandid, ent valmimist takistas koroonakriis.


Tänavu kevadel naasti idee juurde. Suurimaks väljakutseks oli, kuidas vitraažid altari kohal olevas orvas akendele paigaldada. „Juunis käis Dolores Hoffmann kirikus ja meil tekkis kirglik diskussioon. Kunstnik pakkus välja originaalse lahenduse, mida tema väitel Eestis kuskil ei ole. Tegu pole päris laeakendega, nad asetsevad väikese nurga all sügaval orva sees. Eemalt vaadates näed vaid osaliselt. Idee on see, et vitraažid on aknast umbes meetri jagu vaatajale lähemale toodud. Kuidas see täpselt välja nägema hakkab, selle üle vaidlesime,“ meenutab vitraažide paigaldamise parima lahenduse leidmise protsessi õp Luhamets ja lisab, et ehkki tal oli kahtlusi, siis tuleb tunnistada, et „elukogenud kunstnik näeb asju paremini“.


Küsimusele, kas ka Pauluse kirikusaali on oodata vitraaže, vastas usutletav: „Väga ilusad kavandid on olemas, ent koguduses on palju töid ja tegemisi. Eks sammhaaval tuleb edasi minna.“

Tartu Pauluse kiriku krüpti üldvaade ja Tartu Pauluse kirik. Fotod: Kätlin Liimets


Kätlin Liimets