Peaminister viis poliitikud kirikusse
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 10. august 2005 Nr 32 /
4. augustil võõrustas peaminister Andrus Ansip oma kabinetiliikmeid kodulinnas Tartus, muuhulgas külastati Jaani kirikut.Kaks tartlast Andrus Ansip ja Urmas Petti tunnevad rõõmu Jaani kirikust.
Foto: Liina Raudvassar
«Nüüd on ta valmis ja suuresti tänu Eesti Vabariigile, kes on olnud olulisemaid tööde finantseerijaid,» ütles Tartu Jaani koguduse õpetaja Urmas Petti poliitikuid jumalakotta juhatades. Petti pakkus kõrgetele külalistele ülevaadet Jaani kiriku ajaloost, renoveerimiskäigust ning hetkeolust.
Ta rõhutas, et Jaani kiriku funktsioon on laiem kui ehk tavalisel kogudusekirikul, lisaks jumalateenistustele ning kiriklikele talitustele korraldatakse siin kontserte, näitusi ning teatrietendusi. «Püüame hoida seda hoonet võimalikult avatud, et inimestel oleks põhjust tulla,» kinnitas Petti.
Jaani kirik ja rehielamu
Peaminister Andrus Ansip, endine Tartu linnapea ja sihtasutuse Tartu Jaani Kirik nõukogu esimees, viis külalised kurssi Jaani kiriku omapära ning renoveerimise etappidega.
Tartu Jaani kiriku tuhatkond terrakotakuju on sama palju või ehk rohkemgi, kui kogu Euroopal on samalaadseid vastu panna, tõi kõneleja esile Jaani kiriku unikaalsuse. Samas meenutas ta kunstiajaloolase Kaur Alttoa tuntud väidet: kui Eestil on midagi anda Euroopa arhitektuurilukku, siis on need Tartu Jaani kirik ja rehielamu.
Ansip meenutas aastatetagust vaidlust teemal, millega katta Jaani kiriku tornikiiver. Esmalt oli plaan valida tsinkplekk kulukama vaskpleki kasuks. «Ühel ehitusnõupidamisel ma tõsiselt ärritusin, väitsin, et rahas pole küsimus: kui iga linnakodanik annetaks tornikiivri heaks ühe krooni, oleks meil raha koos. Küsisin, millal varem on eesti rahvas nii rikas olnud kui praegu,» meenutas peaminister.
Rahva toel
Üldrahvalik korjandus käivitus loodetust jõulisemalt, juba nädalaga oli soovitud summa koos ja nii otsustati jätkata raha kogumist kirikukellade muretsemiseks. Üle 650 000 krooni oli summa, mis saadi kokku annetusega.
Hästi erineva suurusega rahaülekandeid laekus alates president Lennart Merist kuni tavalise linnakodanikuni. «Kui jõuluteenistuse ajal esimest korda kelli helistati, oli kirik puupüsti rahvast täis, mitu tuhat jäi veel ümber kiriku seisma,» meenutas Ansip.
Peaminister kinnitas Eesti Kirikule, et ei hinda oma osa Jaani kiriku renoveerimisse suureks, aga tal on hea meel, et on saanud oma panuse anda. «Küllap sain linnapea valimistel pooled hääled tänu tööle Jaani kirikuga, aga kinnitan, et see ei olnud mingil juhul osa valimiskampaaniast, see tuli südamest,» muheles ta.
Peaministri hinnangul hakkasid paljud tänu sellele aktsioonile mõistma, et ilmas on midagi olulisemat kui raha ja et oma pühakoja ehitamiseks peab iga põlvkond andma parima.
Pärast Jaani kirikut siirdusid valitsusliikmed Emajõe Suveteatrisse etendust «Hulkur Rasmus» vaatama.